Vytisknout tuto stránku

IPv6

Napsal(a) Napsáno pátek, 21 červen 2013 Zveřejněno v Pojmy Přečteno 3842 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

IPv6 je internetový protokol nové generace specifikovaný v normě RFC 2460, 6. verze generace čísel, který je označován jako nastupující protokol pro komunikaci v nynějším internetu. Protokol IPv6 plně nahrazuje a vylepšuje protokol starší, IPv4.



Internetový protokol (IP) je sada dohodnutých norem, které stanovují, jakým způsobem internet funguje. Základ IPv6 je stejný jako IPv4, tzn., že zařízení mohou IPv6 využívat jako zdrojové i cílové adresy pro posílání paketů po síti.
Problém stávajícího protokolu IPv4 je stále zmenšující se počty volných IP adres, kdy odborné dohady říkají, že adresy protokolu IPv4 budou vyčerpány nejpozději do konce roku 2012. Z tohoto důvodu nastupuje protokol IPv6, který tento problém řeší, jelikož jeho adresní prostor je prakticky nevyčerpatelný.
IPv6 adresový prostor obsahuje celkem 2128, kdežto protokol IPv4 pouze 232 adres, což je pro dnešní dobu velmi málo, zvláště pokud je část adresního prostoru vymezena pro speciální účely, např. neveřejné adresy. Pokud se tedy ptáte, proč se nasazuje IPv6 až teď, tak je to z toho důvodu, že dnes používá internet mnohem více lidí, než kdo kdy vůbec předpokládal, především způsobem, který byl dříve nepředstavitelný (stahování, emaily, chat).
Díky prakticky neomezenému počtu IP adres je odstraněna potřeba použití překladu síťových adres (NAT), která byla zavedena kvůli vyčerpání adresního prostoru IPv4.

Velikost IPv6

Již víme, že je prakticky neomezený, ale všechno někde končí… Nicméně alespoň pro představu jak absurdně velký adresní prostor to je:    
Obsahuje celkem 2128 adres, což odpovídá počtu 5x1028 adres pro každého z 6,5 miliardy dnes žijících lidí.
Takto vysoký počet adres nám umožňuje perfektní hierarchické uspořádání, které zjednodušuje směrování a přečíslování.
Například změna poskytovatele připojení bude prakticky automatická, neboť si svůj adresní prostor ponesete stále s sebou.

Vlastnosti protokolu

  • Bohatý adresní prostor
  • Automatická konfigurace
  • Design odpovídající vysokorychlostním sítím
  • Kooperace s IPv4 a co nejhladší přechod ze stávajícího protokolu na nový
  • Podpora mobilních zařízení

Tvar IPv6 adresy

Adresy protokolu IPv4 jsou zapisovány jako čtveřice osmibitových čísel navzájem oddělenými tečkami.

  • Například: 172.17.24.28

Adresy protokolu IPv6 jsou zapisovány jako osm skupin čtyř hexadecimálních čísel oddělených dvojtečkami. Zápis je tedy komplikovanější a delší.

  • Například:  2a01:168:0:10::f

Abychom mohli vkládat IP adresy do prohlížeče, je tak nutné učinit s hranatými závorkami [], samozřejmě používání DNS pro IPv6 je takřka nutností.

  • Například: http:// [IPv6 adresa]

Rozdělení IPv6 adres


Individuální adresy (unicast)

Označují jedno rozhraní, tzn. připojený počítač, zařízení se síťovou kartou

Skupinové adresy (multicast)

Označují adresu skupiny síťových rozhraní, to znamená, že vyslaný paket s cílovou skupinovou adresou bude dopraven všem uživatelům skupiny. Nejčastěji se používají pro audio/video služby.

Výběrové adresy (anycast)

Označují skupinu síťových rozhraní, nicméně, pakety budou dopraveny jen na jedno rozhraní, z pravidla na to nejbližší.

Pokud protokol IPv6 porovnáme s protokolem IPv4, všimneme si, že tu nemáme žádné broadcast adresy, jejich role byla přebrána adresami skupinovými.  Jednotlivé adresy jsou navzájem rozlišeny pomocí prefixů a podle počáteční skupiny bitů lze poznat jakého druhu jsou.

  • ::/128 – nedefinovaná adresa
  • ::1/128 – loopback – lokální smyčka
  • fc00::/7 – unikátní individuální okolí
  • fe80::/10 – unikátní linkové adresy
  • ff00::/8 - skupinové
  • ostatní – individuální globální

Implementace IPv6

Dlouho předtím, než některé služby v internetu začali protokol IPv6 používat, výrobci různých typů zařízení byli již připřaveni. Od linuxových distribucí, Androidu, přes platformy Windows (Vista/7/8) a Windows Mobile Phone. Rozhodně se Vám tedy nestane, že by Vaše zařízení protokol IPv6 neumělo.
Síťoví administrátoři nebudou ušetřeni, protože routovací protokoly (BGP, Quagga), zařízení od Cisco Systems, apod. mají již také plnou podporu IPv6.
Bezpečnost IPv6
Šifrování v protokolu IPv6 je již prakticky samozřejmost, protože protokol pro IP vrstvu šifrování a autentizaci IPsec je integrován přímo do IPv6. V IPv4 byl přítomen volitelně, většinou byl ale implementován.

Využití IPv6

Jak všichni víme, tak každý počítač nebo zařízení se síťovou kartou připojeným do internetu musí mít svoji vlastní IP adresu. S tím, že veřejné IPv4 adresy jsou již prakticky vyčerpány a začíná být nutnost používat IPv6.
Při nákup nových zařízení je tedy potřeba dbát toho, abychom si byli jistí, že zařízení IPv6 protokol opravdu podporuje
Veřejná IP adresa bude samozřejmostí. Nyní díky překladům adres (NAT) uživatelé dostávají veřejné IP adresy na požádání od svého poskytovatele, nástupem IPv6 se ale vše mění a každý uživatel bude mít svoji vlastní veřejnou IPv6 adresu.



Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Nejnovější od Jiří Havlík



Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177