Jak vytvořit vlastní ikonu programu nebo složky

Napsal(a) Napsáno neděle, 30 červen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 54332 krát
Ohodnotit tuto položku
(8 hlasů)

Děti nemají rády knihy bez obrázků z nějakého důvodu - neupoutají je. Obrázky hýbou světem už od našeho dětství a i v dnešní době počítačů mají čím dál větší význam. Ikony téměř všech složek jsou ve Windows stejné a proto musíme pracně číst názvy. Není nad to mít rychlý přehled, tak proč si neodlišit právě ikony, nebo si alepoň nezkrášlit obrázky u aplikací a složek? Odpověď bychom hledali těžko, zvlášť, když je to tak jednoduché. Tak pojďme na to.Důvody, proč měnit obrázky u našich souborů, aplikací nebo složek, jsme si u nastínili. Co k tomu budeme potřebovat a jak to provedeme, si povíme dále.

IcoFX - grafický editor (nejen) pro tvorbu ikon a kurzorů

Ano, tento program bude nás šampión. Měnit kurzor potřebuje málokdo, síla zvyku zde jednoznačně vyhrává. Změnit ikonu je ale časté přání a tento program je na to ideální.
Až do verze 1.6.4 je freeware, tedy zdarma bez jakýchkoli omezení. Stahujte např. na FileHippo kliknutím na "Download This Version 1.47MB" vpravém horním rohu.

1---stazeni

Pak jen vyčkáte, vyskočí vám okno, kde kliknete na Uložit/Stáhnout/Download/Save (jedno z toho), vyberete, kam chcete soubor stáhnout, a nainstalujete (viz níže). Pokud byste stahovali z jiného než našeho odkazu, je důležité skutečně stáhnout verzi 1.6.4 (ne jinou), která je poslední s freeware licencí. Od verze 2.0 se z IcoFX stal business a prodává se za 59$. Poskytuje ale také mnoho dalších vymožeností jako například práci ve vrstvách. Za verzi 1.6.4 ale platit skutečně nemusíte a tak zdarma stahujte.

Instalace

Po stažení program jej jednoduše nainstalujete jako každý jiný program. Odklikáte "Next" "I agree..." "Next" "Next" "Next" "Next" "Install" "Finish". Viz následující screeny níže.

Čeština do IcoFX

Po spuštění programu nejprve odkliknete "Cancel" na úvodní hlášku "Did you know..." a tím máte celý program ve své moci. Pokud nejste znalí v angličtině, můžete si přímo v programu stáhnout a nastavit češtinu.

V horní liště klikneme na Options - Languages - Download language...

9---downloadlanguages

... a následně vybereme Czech. Případných vyskakovacích oken se zbavíme kliknutím na "Yes", čímž zároveň nastavíme program rovnou do námi stažené češtiny.

10---czech

Jak udělat vlastní ikonu

Ikona jako taková je obrázek ve formátu .ico. Ten vytvoříme z libovolného obrázku, který máme v počítači. Může to být screenshot, může to být obrázek, co jsme někde nalezli, může to být i naše kresba z malování nebo třeba z PhotoShopu.

Jelikož ikony ve Windows XP využívají čtvercové velikosti 16, 32 a 48 pixelů a ve Windows Vista/7 ty samé plus ještě 256, je ideální si předpřipravit a doupravit obrázek do velikosti 256x256, aby nedošlo k automatickému zvětšení a rozmazání.

Pak už stačí v horní liště programu kliknout na "Soubor" a "Otevřít",

11---otevrit

 

vybrat typ "Obrázky" a zvolit svůj konkrétní soubor s obrázkem, ze kterého chceme udělat ikonu,

12---otevrit

nastavit formát dle obrázku - True Color + Alpha Channel (32 bits) a velikost 256 x 256 - nejkvalitnější barvy, ideální velikost pro Windows 7/8 a starší a k tomu všemu podpora průhlednosti;

13---format

 

obrázek případně doupravit pomocí nástrojů v liště napravo (k oříznutí je nástroj vybraný i na obrázku, nahoře vpravo), a kliknout na "Vytvořit Windows ikonu z obrazu" jako na obrázku níže,

14---prehled

zvolit formát podle následujícího obrázku - rozlišení 16 x 16, 32 x 32, 48 x 48 a 256 x 256 ve všech barevných schématech. Zatímco do schéma o 16 barvách se v podstatě nedostaneme, 256 barev některé aplikace, jako např. stále hrané Age of Empires 2, využívají. Teoreticky by stačilo udělat jednu ikonu velikosti 256 x 256, protože moderní systémy Windows umí větší ikonu zmenšit a udělat tak např. ikonu 16 x 16 z ikony 256 x 256, tím by bylo ale jen hloupé zobrazení ikony náročnější na procesor počítače, což je poněkud zbytečné.

15---format

 

Nyní si můžete prohlídnou všechny ikony, které bude váš .ico soubor obsahovat. To ale dělat vůbec nemusíte a už jen stačí kliknout na "Soubor" a zvolit "Uložit jako", kde vyplníte název vaší ikony, vyberete místo, kam si ji přejete uložit, kliknete na "Uložit" a máte hotovo, jste připraveni novou ikonu používat.

16---ulozeni-ikony

17---ulozeni-ikony

Jak změnit ikonu programu nebo složky

Jednoduchý úkol. Klikneme na naší složku nebo zástupce či aplikaci pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolíme "Vlastnosti" (Properties anglicky)...

18---vlastnosti

... překlikneme na záložku "Přizpůsobit" (Customize) a tam klikneme na tlačítko "Změnit ikonu"...

18---prizpusobit

... klikneme na "Procházet" (Browse) a najdeme naši ikonu...

19---zmenit-ikonu

20---vybrat-ikonu

... potvrdíme, ok, ok, a je hotovo. Pokud by se vám ikona ihned nezměnila, stiskněte ještě klávesu F5 pro obnovení zobrazení.

21---zmenena-ikona-slozky

Závěr

Jak jste se sami mohli přesvědčit, proces vytvoření své vlastní ikony a její změny není nikterak složitý a zvládne ho opravdu každý sám během pár minut. Návod vám nabízí kompletní proces krok za krokem v obrázcích, takže nechybí často tak potřebná názornost a vy můžete vesele ladit váš systém do vašeho vlastního ikonového hávu :)

 Naposledy změněno neděle, 30 červen 2013 22:10

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Tomáš Janeček

Student aplikované informatiky na FIM UHK, nadšený do kódu všeho druhu, tvorby webových aplikací i webdesignu. Vytvořil jsem svůj blog tomasjanecek.cz kam taky občas píšu. Žiju sportem - volejbal, horské kolo, (orientační) běh..., počítači i hraním na sopránové ukulele.Komentáře   

 
Pavel
+4 # Pavel 2014-01-28 01:13
Poděkování pro T. Janečka

Super odkaz, super návod, super práce. Moc se mi líbí i ten hromadný převod, fakt lehká, jednoduchá práce ve tvorbě ikon prakticky z čehokoliv, moc mi to pomáhá. Děkuji Pavel Fiala.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Tomáš Janeček
+1 # Tomáš Janeček 2014-01-29 23:57
Díky, chvála se poslouchá vždycky pěkně :)
První impulz k napsání tohodle článku byla moje přítelkyně, když si chtěla na ploše udělat 4 různé složky s ikonou květiny v různých barvách, pro každou složku jinou. :-)
Jsem rád, že článek pomáhá.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
jeremy.cz Radim
-4 # jeremy.cz Radim 2014-04-18 00:18
Pavle no pochvalu bych dal ale je tu problém když si vyrobim ikonku a uložím třeba na plochu nebo do složky a nechtěně si smažu.A druhý den pustím PC a jeeee složka ikonka je fuč.Musí přece ikonku "ico" někde ukladat na systému "c://%SystemRoo t%\system32\SHE LL32.dll" a to pravě jste zapomněl uvést, kam ikonku uložit?
Děkuji za info
Radim
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Tomáš Janeček
+3 # Tomáš Janeček 2014-04-18 08:10
Nezáleží na tom, kam ikonku uložíte. Můžete si ji klidně uložit na plochu nebo do Program Files, to je jen na vás. Pak samozřejmě ale při nastavování ikony k nějaké složce je potřeba ikonu dohledat tam, kam jste ji uložil. Pokud ikonu smažete, nemůžete čekat, že tam druhýden zase bude :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Zdeněk Faltýn
0 # Zdeněk Faltýn 2015-07-02 14:55
Ahoj,
super návod :-) jen mám problém. Toto udělám na flashce (samo že ten obrázek mám uložený na ní i tam zůstává), ale když flashku dám do jiného PC(ba i dokonce do jiného portu USB u mě na PC) tak obrázek složky se neukáže. Zůstane ta původní Windowsácká :sad: Nevíte jak to udělat aby se po strčení do jného PC ukazovala složka z mím obrázkem?
Děkuji Zdeněk
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
ranoc
0 # ranoc 2015-12-28 22:10
Ahoj, potřeboval bych poradit jak změnit ikonu u video souboru. Jedná se mi o velikost a o obrázek v ní. Mám postiženou dceru, ona má počítač který může ovládat očima. Ráda by si pouštěla své oblíbené písničky, pohádky ale ikony jsou malé a podle obrázku v ikoně nepozná o co se jedná. Potřeboval bych zvětšovat ikony jenom v určitém adresáři. Dcera používá Windows 8.1, já Ubuntu. Koukni na http://www.rett-cz.com/rett-community/nase-slecny/tonicka-1/ Děkuji za odpověď Kamil
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Josefpeo
0 # Josefpeo 2016-05-31 13:58
Či mi ti vládní vipalova plohu obrázek www 15
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
sex oferty
0 # sex oferty 2018-10-19 05:55
Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly.
I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it
in two different browsers and both show the same results.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
BestWard
0 # BestWard 2018-10-30 12:49
I have noticed you don't monetize your blog, don't waste
your traffic, you can earn additional cash every month. You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more info simply search in gooogle:
boorfe's tips monetize your website
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
JeffersonJuicy
0 # JeffersonJuicy 2018-11-15 11:34
Hello. I see that you don't update your site too often. I know that writing posts is time consuming and boring.

But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article
directories or other websites from your niche)?
And it does it very well. The new posts are high
quality and pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
EsperanzaJuicy
0 # EsperanzaJuicy 2018-11-15 23:36
Hello. I see that you don't update your page too often. I know that writing content is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new
articles using existing content (from article directories or other blogs from
your niche)? And it does it very well. The new articles are high quality and
pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
BestCandy
0 # BestCandy 2018-11-19 19:32
I see you don't monetize your website, don't waste
your traffic, you can earn additional bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any
type of website (they approve all websites), for more info simply search
in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
BestChana
0 # BestChana 2018-11-21 07:51
I see you don't monetize your page, don't waste your traffic, you can earn extra cash every
month. You can use the best adsense alternative for any type of
website (they approve all websites), for more info simply search
in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2018-12-15 17:37
That is very attention-grabb ing, You're an excessively skilled blogger.
I have joined your feed and sit up for searching for extra of your
excellent post. Also, I've shared your website in my social networks

Also visit my blog download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Harlan
0 # Harlan 2018-12-28 12:51
Hello! I could have sworn I've been to this blog before but after checking through some of the post I
realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely delighted I
found it and I'll be bookmarking and checking back often!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
amazon
0 # amazon 2019-01-08 09:41
Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and
i was just curious if you get a lot of spam feedback?
If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest?

I get so much lately it's driving me insane so any help is
very much appreciated.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
amazonaws
0 # amazonaws 2019-01-08 11:46
I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this website is actually fastidious.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-01-14 22:05
I like the valuable information you provide in your articles.
I will bookmark your blog and check again here frequently.

I'm quite certain I will learn plenty of new stuff right here!
Best of luck for the next!

my blog post: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download
0 # Download 2019-01-19 15:15
If some one wishes to be updated with most up-to-date
technologies therefore he must be pay a quick visit this web page and
be up to date daily.

Here is my webpage :: Download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
rollex11 apk
0 # rollex11 apk 2019-01-19 23:30
The house has many special features, which I'd like
to tell you about. All of the placement for this furnace and water heater may dictate the bathroom location. Include been given prominence as America's top
shed home builders.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
link
0 # link 2019-01-20 08:06
This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Short but very precise information… Many thanks for sharing this one.
A must read article!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-01-21 04:27
This blog was... how do you say it? Relevant!!
Finally I've found something that helped me. Thank
you!

my web blog: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
online
0 # online 2019-01-21 04:37
It is the best time to make some plans for the future and it is
time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest
you some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article.

I want to read more things about it!

Review my page :: online
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
online
0 # online 2019-01-21 23:42
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I've truly enjoyed
browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing to your
rss feed and I hope you write again very soon!

Here is my page ... online
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-01-26 14:21
Hey there, You have done an incredible job. I'll certainly digg it and
personally recommend to my friends. I'm sure they'll be benefited
from this web site.

Here is my web site :: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download
0 # Download 2019-01-26 14:38
Hello! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.
I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.


Look into my webpage: Download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
file
0 # file 2019-01-26 16:04
I'm amazed, I must say. Seldom do I encounter a
blog that's both educative and entertaining, and without a doubt,
you have hit the nail on the head. The issue is something which too few folks are speaking intelligently about.
Now i'm very happy that I stumbled across this in my search for something regarding this.


Look at my blog - file
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-01-29 19:04
You've made some decent points there. I checked on the web to
find out more about the issue and found most
individuals will go along with your views on this site.


my site :: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-01-30 15:30
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thanks

My web site download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
file
0 # file 2019-01-31 06:05
I like what you guys are up too. This sort of clever work and coverage!
Keep up the fantastic works guys I've included you guys
to my personal blogroll.

Have a look at my blog: file
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
torrent
0 # torrent 2019-02-01 07:03
Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
Extremely helpful info specifically the last part :) I care for such
info a lot. I was looking for this particular info for a long time.
Thank you and good luck.

My website: torrent
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-02-03 03:01
Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's website link on your page at appropriate place and other person will also do similar in favor of you.


Here is my web-site ... download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
r11
0 # r11 2019-02-03 16:38
If you have found this article then tend to be obviously aware
that making cash with a blog is possible. This provides the location with more visitors.
After doing this you'll want to focus on your landing url page.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
rollex11 download
0 # rollex11 download 2019-02-03 20:50
When someone writes an article he/she retains the thought of a user
in his/her mind that how a user can be aware of it.
So that's why this post is outstdanding. Thanks!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-02-09 10:22
Whoa! This blog looks exactly like my old one!
It's on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!


Here is my website :: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
ace333 slot
0 # ace333 slot 2019-02-10 13:21
Go to Google, type in say 10 searches like you were in need of the
topic of your site. Use Google to find a site to perform that.
And, to whom should you submit content material?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
3win8 apk
0 # 3win8 apk 2019-02-11 10:27
The reason for this is mainly because I write quality content
and people see that! Maybe it really is something as speedy as a 100 % free course.
You've now received an possibility to earn cyberspace.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
918kiss
0 # 918kiss 2019-02-16 04:05
Very energetic blog, I loved that a lot. Will
there be a part 2?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
3win8 slot
0 # 3win8 slot 2019-02-19 22:03
Stock trading online makes it so in order to get lost in the experience.
First, it's helpful a person's tell yourself that will be no such thing as "failure".
Consider what do makes you uncomfortable?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
4
0 # 4 2019-02-20 11:13
Outstanding story there. What happened after?
Good luck!

Here is my web site - 4
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-02-22 17:59
Hi are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying
to get started and create my own. Do you require any coding knowledge to make
your own blog? Any help would be greatly appreciated!

my page: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-03-02 13:24
Spot on with this write-up, I seriously think this
website needs far more attention. I'll probably be back again to read through more,
thanks for the advice!

Also visit my page; download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
7
0 # 7 2019-03-03 23:37
Excellent site you've got here.. It's hard to find good quality writing like yours nowadays.
I honestly appreciate people like you! Take care!!

Also visit my weblog ...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download site
0 # Download site 2019-03-06 03:41
Every weekend i used to pay a visit this website, as i wish for enjoyment, as this this web page conations in fact fastidious funny information too.Here is my web-site ... Download site
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-03-07 22:53
Hey! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that
would be ok. I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.


Feel free to visit my weblog :: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-03-11 00:59
It's a shame you don't have a donate button! I'd without a doubt donate to
this outstanding blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your
RSS feed to my Google account. I look forward to fresh
updates and will share this site with my Facebook group.
Chat soon!

Take a look at my blog: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 g
0 # scr888 g 2019-03-15 05:51
1 of these versions of Monopoly slots permits the player with model new different experience.
Players must battle Doctor Octopus and can be placed in difficult situations.
For example, a slot machine has 96% payout percentage.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-03-15 21:12
Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to
my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed.
There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is entirely off
topic but I had to tell someone!

Also visit my web blog :: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-03-15 21:38
Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual
effort to generate a really good article… but
what can I say… I procrastinate a whole lot and don't
manage to get anything done.

my web-site ... download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download site
0 # Download site 2019-03-17 13:50
Its like you read my mind! You seem to know a lot
about this, like you wrote the book in it
or something. I think that you can do with a few pics to drive the
message home a little bit, but instead of that,
this is magnificent blog. An excellent read. I'll definitely be back.


My web page - Download site
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
HD porn
0 # HD porn 2019-03-18 00:47
Awesome! Its in fact amazing paragraph, I have got much clear idea regarding from this
article.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-03-23 23:52
Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog.
A fantastic read. I will certainly be back.Stop by my weblog - download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Deanna
0 # Deanna 2019-03-25 21:34
Hmm is anyone else having problems with the images on this
blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog.
Any responses would be greatly appreciated.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download file
0 # Download file 2019-04-10 18:31
You really make it seem so easy with your presentation but
I find this topic to be really something that I think I would
never understand. It seems too complicated
and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I'll try to
get the hang of it!

My web blog Download file
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
8
0 # 8 2019-04-12 01:18
Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it ;)
I am going to return yet again since i have book-marked it.
Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.


Here is my site; 8
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download file
0 # Download file 2019-04-12 02:57
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get
there! Thanks

Also visit my web-site; Download file
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download site
0 # Download site 2019-04-12 14:33
Wow! After all I got a blog from where I be capable of genuinely get helpful data regarding my
study and knowledge.

Feel free to visit my web page: Download site
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download site
0 # Download site 2019-04-13 20:41
I like what you guys tend to be up too. This sort of
clever work and coverage! Keep up the good works guys I've incorporated you guys to blogroll.


my web page :: Download site
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
6
0 # 6 2019-04-15 08:47
I think everything posted was very reasonable. However, think about this, what
if you added a little information? I mean, I
don't wish to tell you how to run your website,
but suppose you added a post title to possibly grab people's attention? I mean Jak vytvořit vlastní ikonu programu nebo složky
is a little vanilla. You should glance at Yahoo's front page and note how
they create post titles to get viewers to click.
You might try adding a video or a picture or two to grab people
excited about what you've written. In my opinion, it would
make your blog a little bit more interesting.

my site; 6
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
file
0 # file 2019-04-23 19:00
It's perfect time to make a few plans for the future and it's time to be happy.

I have read this post and if I may I desire to suggest you
few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles regarding this article.
I want to read more things about it!

Feel free to surf to my web blog; file
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
เกมส์ยิงปลา
0 # เกมส์ยิงปลา 2019-04-25 17:52
I all the time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of net thus from now I am using net for posts,
thanks to web.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
crack
0 # crack 2019-04-29 14:03
Excellent way of explaining, and nice paragraph to get data about my presentation topic, which i am going to convey in school.


Feel free to surf to my homepage; crack
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
daun pegagan
0 # daun pegagan 2019-05-01 10:51
View abstract. Indian J Pharm Sci 2010 72: 546-56.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-05-03 13:09
Excellent website. A lot of helpful information here.
I am sending it to several pals ans also sharing in delicious.
And of course, thank you for your sweat!

Take a look at my blog :: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-05-03 17:10
I've been surfing online more than three hours today, yet I never found any
interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.My web page: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-05-03 17:14
Hello, the whole thing is going perfectly here and ofcourse every one is sharing information, that's in fact good, keep up writing.


Feel free to visit my weblog; download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
đại lý xe tải cấp 1
0 # đại lý xe tải cấp 1 2019-05-15 18:17
Link exchange is nothing else except it is only placing the other person's web site link on your page at
suitable place and other person will also do same
for you.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download site
0 # Download site 2019-05-21 07:22
Wow! This blog looks exactly like my old one!
It's on a entirely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of colors!


my blog: Download site
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
3
0 # 3 2019-06-09 04:47
Hurrah, that's what I was exploring for, what
a material! present here at this blog, thanks
admin of this web page.

Also visit my web site - 3
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
3
0 # 3 2019-06-10 22:08
Hurrah, that's what I was searching for, what a data!
existing here at this webpage, thanks admin of this site.


Look at my blog post: 3
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
6
0 # 6 2019-06-15 21:50
Fantastic beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how can i
subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal.
I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided brilliant clear concept

My web blog 6
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-06-22 08:55
Hi, i feel that i noticed you visited my web site thus i came to return the choose?.I'm attempting to in finding issues to improve my site!I guess its
good enough to use some of your concepts!!

Here is my webpage - download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-06-29 21:28
you're actually a excellent webmaster. The website loading pace is incredible.
It seems that you're doing any unique trick. Moreover, The contents are
masterpiece. you've done a fantastic job on this subject!


My website :: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
coupon CBD oil
0 # coupon CBD oil 2019-08-19 02:56
I don't even understand how I stopped up here, however I thought this put up used to be good.
I don't know who you are but certainly you are going to
a famous blogger should you aren't already. Cheers!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
coupon CBD oil
0 # coupon CBD oil 2019-08-19 03:26
Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a
few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but
I think its a linking issue. I've tried it in two different internet browsers and both show the same results.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Darrell
0 # Darrell 2019-08-20 20:26
Hello, every time i used to check blog posts here in the early hours in the break of
day, for the reason that i enjoy to find out more and more.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Georgina
0 # Georgina 2019-09-09 06:53
Hello there! This post could not be written any better!

Looking at this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept talking about this. I'll send this
post to him. Pretty sure he's going to have a
great read. Thanks for sharing!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Sammy
0 # Sammy 2019-09-11 22:04
Pretty! This was an incredibly wonderful article.
Thank you for supplying these details.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
www.sofaar.com
0 # www.sofaar.com 2019-09-12 09:01
This design is steller! You certainly know how to keep a reader entertained.

Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.

Too cool!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Nancee
0 # Nancee 2019-09-13 18:32
Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
KlaraBig
0 # KlaraBig 2019-09-14 07:33
Hi. I have checked your webzpravodaj.cz and i see you've got some duplicate
content so probably it is the reason that you don't rank
hi in google. But you can fix this issue fast. There is a tool that generates content like human, just search in google:
miftolo's tools
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Adrienne
0 # Adrienne 2019-09-17 15:10
whoah this blog is magnificent i like studying your articles.
Stay up the good work! You know, lots of persons are hunting round for this info, you could aid them greatly.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Elyse
0 # Elyse 2019-09-18 07:43
I like the helpful info you supply on your articles.
I will bookmark your weblog and check again right here regularly.
I am reasonably certain I'll learn many new stuff proper here!

Best of luck for the next!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
VickiBig
0 # VickiBig 2019-09-19 02:04
Hi. I have checked your webzpravodaj.cz and i see you've got some duplicate content so probably it is the reason that you don't rank high in google.
But you can fix this issue fast. There is a tool that generates content like human, just search in google: miftolo's tools
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit