Jak vytvořit vlastní ikonu programu nebo složky

Napsal(a) Napsáno neděle, 30 červen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 48225 krát
Ohodnotit tuto položku
(8 hlasů)

Děti nemají rády knihy bez obrázků z nějakého důvodu - neupoutají je. Obrázky hýbou světem už od našeho dětství a i v dnešní době počítačů mají čím dál větší význam. Ikony téměř všech složek jsou ve Windows stejné a proto musíme pracně číst názvy. Není nad to mít rychlý přehled, tak proč si neodlišit právě ikony, nebo si alepoň nezkrášlit obrázky u aplikací a složek? Odpověď bychom hledali těžko, zvlášť, když je to tak jednoduché. Tak pojďme na to.Důvody, proč měnit obrázky u našich souborů, aplikací nebo složek, jsme si u nastínili. Co k tomu budeme potřebovat a jak to provedeme, si povíme dále.

IcoFX - grafický editor (nejen) pro tvorbu ikon a kurzorů

Ano, tento program bude nás šampión. Měnit kurzor potřebuje málokdo, síla zvyku zde jednoznačně vyhrává. Změnit ikonu je ale časté přání a tento program je na to ideální.
Až do verze 1.6.4 je freeware, tedy zdarma bez jakýchkoli omezení. Stahujte např. na FileHippo kliknutím na "Download This Version 1.47MB" vpravém horním rohu.

1---stazeni

Pak jen vyčkáte, vyskočí vám okno, kde kliknete na Uložit/Stáhnout/Download/Save (jedno z toho), vyberete, kam chcete soubor stáhnout, a nainstalujete (viz níže). Pokud byste stahovali z jiného než našeho odkazu, je důležité skutečně stáhnout verzi 1.6.4 (ne jinou), která je poslední s freeware licencí. Od verze 2.0 se z IcoFX stal business a prodává se za 59$. Poskytuje ale také mnoho dalších vymožeností jako například práci ve vrstvách. Za verzi 1.6.4 ale platit skutečně nemusíte a tak zdarma stahujte.

Instalace

Po stažení program jej jednoduše nainstalujete jako každý jiný program. Odklikáte "Next" "I agree..." "Next" "Next" "Next" "Next" "Install" "Finish". Viz následující screeny níže.

Čeština do IcoFX

Po spuštění programu nejprve odkliknete "Cancel" na úvodní hlášku "Did you know..." a tím máte celý program ve své moci. Pokud nejste znalí v angličtině, můžete si přímo v programu stáhnout a nastavit češtinu.

V horní liště klikneme na Options - Languages - Download language...

9---downloadlanguages

... a následně vybereme Czech. Případných vyskakovacích oken se zbavíme kliknutím na "Yes", čímž zároveň nastavíme program rovnou do námi stažené češtiny.

10---czech

Jak udělat vlastní ikonu

Ikona jako taková je obrázek ve formátu .ico. Ten vytvoříme z libovolného obrázku, který máme v počítači. Může to být screenshot, může to být obrázek, co jsme někde nalezli, může to být i naše kresba z malování nebo třeba z PhotoShopu.

Jelikož ikony ve Windows XP využívají čtvercové velikosti 16, 32 a 48 pixelů a ve Windows Vista/7 ty samé plus ještě 256, je ideální si předpřipravit a doupravit obrázek do velikosti 256x256, aby nedošlo k automatickému zvětšení a rozmazání.

Pak už stačí v horní liště programu kliknout na "Soubor" a "Otevřít",

11---otevrit

 

vybrat typ "Obrázky" a zvolit svůj konkrétní soubor s obrázkem, ze kterého chceme udělat ikonu,

12---otevrit

nastavit formát dle obrázku - True Color + Alpha Channel (32 bits) a velikost 256 x 256 - nejkvalitnější barvy, ideální velikost pro Windows 7/8 a starší a k tomu všemu podpora průhlednosti;

13---format

 

obrázek případně doupravit pomocí nástrojů v liště napravo (k oříznutí je nástroj vybraný i na obrázku, nahoře vpravo), a kliknout na "Vytvořit Windows ikonu z obrazu" jako na obrázku níže,

14---prehled

zvolit formát podle následujícího obrázku - rozlišení 16 x 16, 32 x 32, 48 x 48 a 256 x 256 ve všech barevných schématech. Zatímco do schéma o 16 barvách se v podstatě nedostaneme, 256 barev některé aplikace, jako např. stále hrané Age of Empires 2, využívají. Teoreticky by stačilo udělat jednu ikonu velikosti 256 x 256, protože moderní systémy Windows umí větší ikonu zmenšit a udělat tak např. ikonu 16 x 16 z ikony 256 x 256, tím by bylo ale jen hloupé zobrazení ikony náročnější na procesor počítače, což je poněkud zbytečné.

15---format

 

Nyní si můžete prohlídnou všechny ikony, které bude váš .ico soubor obsahovat. To ale dělat vůbec nemusíte a už jen stačí kliknout na "Soubor" a zvolit "Uložit jako", kde vyplníte název vaší ikony, vyberete místo, kam si ji přejete uložit, kliknete na "Uložit" a máte hotovo, jste připraveni novou ikonu používat.

16---ulozeni-ikony

17---ulozeni-ikony

Jak změnit ikonu programu nebo složky

Jednoduchý úkol. Klikneme na naší složku nebo zástupce či aplikaci pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolíme "Vlastnosti" (Properties anglicky)...

18---vlastnosti

... překlikneme na záložku "Přizpůsobit" (Customize) a tam klikneme na tlačítko "Změnit ikonu"...

18---prizpusobit

... klikneme na "Procházet" (Browse) a najdeme naši ikonu...

19---zmenit-ikonu

20---vybrat-ikonu

... potvrdíme, ok, ok, a je hotovo. Pokud by se vám ikona ihned nezměnila, stiskněte ještě klávesu F5 pro obnovení zobrazení.

21---zmenena-ikona-slozky

Závěr

Jak jste se sami mohli přesvědčit, proces vytvoření své vlastní ikony a její změny není nikterak složitý a zvládne ho opravdu každý sám během pár minut. Návod vám nabízí kompletní proces krok za krokem v obrázcích, takže nechybí často tak potřebná názornost a vy můžete vesele ladit váš systém do vašeho vlastního ikonového hávu :)

 Naposledy změněno neděle, 30 červen 2013 22:10

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Tomáš Janeček

Student aplikované informatiky na FIM UHK, nadšený do kódu všeho druhu, tvorby webových aplikací i webdesignu. Vytvořil jsem svůj blog tomasjanecek.cz kam taky občas píšu. Žiju sportem - volejbal, horské kolo, (orientační) běh..., počítači i hraním na sopránové ukulele.Komentáře   

 
Pavel
+4 # Pavel 2014-01-28 01:13
Poděkování pro T. Janečka

Super odkaz, super návod, super práce. Moc se mi líbí i ten hromadný převod, fakt lehká, jednoduchá práce ve tvorbě ikon prakticky z čehokoliv, moc mi to pomáhá. Děkuji Pavel Fiala.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Tomáš Janeček
+1 # Tomáš Janeček 2014-01-29 23:57
Díky, chvála se poslouchá vždycky pěkně :)
První impulz k napsání tohodle článku byla moje přítelkyně, když si chtěla na ploše udělat 4 různé složky s ikonou květiny v různých barvách, pro každou složku jinou. :-)
Jsem rád, že článek pomáhá.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
jeremy.cz Radim
-4 # jeremy.cz Radim 2014-04-18 00:18
Pavle no pochvalu bych dal ale je tu problém když si vyrobim ikonku a uložím třeba na plochu nebo do složky a nechtěně si smažu.A druhý den pustím PC a jeeee složka ikonka je fuč.Musí přece ikonku "ico" někde ukladat na systému "c://%SystemRoo t%\system32\SHE LL32.dll" a to pravě jste zapomněl uvést, kam ikonku uložit?
Děkuji za info
Radim
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Tomáš Janeček
+3 # Tomáš Janeček 2014-04-18 08:10
Nezáleží na tom, kam ikonku uložíte. Můžete si ji klidně uložit na plochu nebo do Program Files, to je jen na vás. Pak samozřejmě ale při nastavování ikony k nějaké složce je potřeba ikonu dohledat tam, kam jste ji uložil. Pokud ikonu smažete, nemůžete čekat, že tam druhýden zase bude :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Zdeněk Faltýn
0 # Zdeněk Faltýn 2015-07-02 14:55
Ahoj,
super návod :-) jen mám problém. Toto udělám na flashce (samo že ten obrázek mám uložený na ní i tam zůstává), ale když flashku dám do jiného PC(ba i dokonce do jiného portu USB u mě na PC) tak obrázek složky se neukáže. Zůstane ta původní Windowsácká :sad: Nevíte jak to udělat aby se po strčení do jného PC ukazovala složka z mím obrázkem?
Děkuji Zdeněk
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
ranoc
0 # ranoc 2015-12-28 22:10
Ahoj, potřeboval bych poradit jak změnit ikonu u video souboru. Jedná se mi o velikost a o obrázek v ní. Mám postiženou dceru, ona má počítač který může ovládat očima. Ráda by si pouštěla své oblíbené písničky, pohádky ale ikony jsou malé a podle obrázku v ikoně nepozná o co se jedná. Potřeboval bych zvětšovat ikony jenom v určitém adresáři. Dcera používá Windows 8.1, já Ubuntu. Koukni na http://www.rett-cz.com/rett-community/nase-slecny/tonicka-1/ Děkuji za odpověď Kamil
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Josefpeo
0 # Josefpeo 2016-05-31 13:58
Či mi ti vládní vipalova plohu obrázek www 15
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
sex oferty
0 # sex oferty 2018-10-19 05:55
Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly.
I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it
in two different browsers and both show the same results.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
BestWard
0 # BestWard 2018-10-30 12:49
I have noticed you don't monetize your blog, don't waste
your traffic, you can earn additional cash every month. You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more info simply search in gooogle:
boorfe's tips monetize your website
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
JeffersonJuicy
0 # JeffersonJuicy 2018-11-15 11:34
Hello. I see that you don't update your site too often. I know that writing posts is time consuming and boring.

But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article
directories or other websites from your niche)?
And it does it very well. The new posts are high
quality and pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
EsperanzaJuicy
0 # EsperanzaJuicy 2018-11-15 23:36
Hello. I see that you don't update your page too often. I know that writing content is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new
articles using existing content (from article directories or other blogs from
your niche)? And it does it very well. The new articles are high quality and
pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
BestCandy
0 # BestCandy 2018-11-19 19:32
I see you don't monetize your website, don't waste
your traffic, you can earn additional bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any
type of website (they approve all websites), for more info simply search
in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
BestChana
0 # BestChana 2018-11-21 07:51
I see you don't monetize your page, don't waste your traffic, you can earn extra cash every
month. You can use the best adsense alternative for any type of
website (they approve all websites), for more info simply search
in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2018-12-15 17:37
That is very attention-grabb ing, You're an excessively skilled blogger.
I have joined your feed and sit up for searching for extra of your
excellent post. Also, I've shared your website in my social networks

Also visit my blog download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Harlan
0 # Harlan 2018-12-28 12:51
Hello! I could have sworn I've been to this blog before but after checking through some of the post I
realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely delighted I
found it and I'll be bookmarking and checking back often!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
amazon
0 # amazon 2019-01-08 09:41
Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and
i was just curious if you get a lot of spam feedback?
If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest?

I get so much lately it's driving me insane so any help is
very much appreciated.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
amazonaws
0 # amazonaws 2019-01-08 11:46
I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this website is actually fastidious.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-01-14 22:05
I like the valuable information you provide in your articles.
I will bookmark your blog and check again here frequently.

I'm quite certain I will learn plenty of new stuff right here!
Best of luck for the next!

my blog post: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download
0 # Download 2019-01-19 15:15
If some one wishes to be updated with most up-to-date
technologies therefore he must be pay a quick visit this web page and
be up to date daily.

Here is my webpage :: Download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
rollex11 apk
0 # rollex11 apk 2019-01-19 23:30
The house has many special features, which I'd like
to tell you about. All of the placement for this furnace and water heater may dictate the bathroom location. Include been given prominence as America's top
shed home builders.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
link
0 # link 2019-01-20 08:06
This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Short but very precise information… Many thanks for sharing this one.
A must read article!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-01-21 04:27
This blog was... how do you say it? Relevant!!
Finally I've found something that helped me. Thank
you!

my web blog: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
online
0 # online 2019-01-21 04:37
It is the best time to make some plans for the future and it is
time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest
you some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article.

I want to read more things about it!

Review my page :: online
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
online
0 # online 2019-01-21 23:42
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I've truly enjoyed
browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing to your
rss feed and I hope you write again very soon!

Here is my page ... online
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit