Co je to zazipování souboru

Napsal(a) Napsáno středa, 19 červen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 6614 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

V dnešní době se velmi často stává, že po Vás někdo chce zazipovat některý soubor nebo spíše celou složku. Zazipování je proces bezeztrátové komprimace dat. V následujícím textu se dočtete co to zazipování je, k čemu je užitečné a jakými nástroji ho docílit. Dále uvedu odkazy na návody které Vám poradí, jak toho to procesu docílit a osvojíte si tak tuto praktickou dovednost. Zazipování složky není nic těžkého a zvládne ho každý.Obecně komprimace dat je proces zmenšení velikosti souboru. Toto zmenšení je možné docílit ztrátovou nebo bezeztrátovou komprimací. My se budeme bavit o bezeztrátové komprimaci, kterou docílíme zazipováním souboru. Důležitou vlastností bezeztrátové komprimace je její možná inverzní transformace na původní data.

Po zazipování souboru nebo složky vznikne tzv. ZIP soubor.

Zazipování se využívá například při archivaci dat, ale zejména ho uplatníme při přenášení počítačových dat - snížíme velikost posílaných dat a zvýšíme tak rychlost přenosu. Použijeme například pro:

  • uploadování dat na server
  • odesílání velkých příloh v e-mailu
  • nahrávání fotek do redakčního systému

Každý z Vás určitě alespoň jeden z těchto příkladů již řešil a možná nevěděl jak na to.

Čím zazipovat data

Nástrojů a prográmků existuje celá řada - programy pro komprimaci.

Pro své výborné funkce doporučuji vyzkoušet jednoznačně program 7-Zip, který v sobě integruje i technologii komprimace Zip. Dekomprimovat umí všechny známe formáty, včetně formátu RAR.

Každá z uvedených technologií má své výhody a nevýhody v podobě kvality komprimace dat, uživatelského prostředí, apod. Je na každém, aby si vyzkoušel výše uvedené technologie a sám se rozhodl, kterou bude používat. Pro běžné komprimace fotek, příloh nebo dat poslouží dobře všechny komprimační programy.

 

Dále můžete pokračovat na:

návod - Jak zazipovat - zkomprimovat soubor

návod - Jak rozbalit - dekomprimovat soubor

 

 Naposledy změněno čtvrtek, 20 červen 2013 12:27

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177