Recenze na čtečku knih Amazon Kindle Paperwhite

Napsal(a) Napsáno pátek, 21 červen 2013 Zveřejněno v Zaujalo nás Přečteno 3102 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Pokud jste nežili několik posledních let na Marsu, nemohl Vám uniknout fenomén elektronického inkoustu (e-ink). Převratné technologie, která při naprosto minimální spotřebě energie umí vykreslit na displayi obraz, který si v ničem nezadá s papírem. Za ty roky se postupně zlepšila jak samotná odezva čteček s e-ink, kontrast zobrazení, ale stále tomu chyběla jedna podstatná a limitující věc - podsvícení. A právě tento neduh konečně odstraňuje Amazon se svým dotekovým modelem Paperwhite.Balení

Pokud jste měli tu čest s některou z Kindle čteček od Amazonu, bude Vám balení povědomé. Do rukou se Vám dostane obdélníkové balení, které je na jedné straně zkosené a sympaticky se tak odlišuje od jiných výrobců. Oproti původním pěti verzím (ano, jde již o šestou generaci) narostla krabička rozměrově lehce jak do šířky, tak do výšky.

Obalu balení dominuje fotografie samotné čtečky a nápis, že jde o první čtečku s podsvícením a s použitím paperwhite displaye. Na zadní straně je nalepen příjemný bonus s poukazem na nákup vybraných knih na serveru Palmknihy.cz. Díky tomu nemusíte zezačátku do četby investovat ani korunu navíc.

Po sejmutí papírového obalu je třeba se ještě vypořádat s pevnou kartónovou krabičkou, ve které je samotná čtečka a příslušenství. Nejsou potřeba žádné nástroje, vše funguje na principu odtržení papírového proužku a čtečka je poté vysvobozena ze zajetí.

První dojmy

Uprostřed krabice nalezneme samotnou čtečku s 6" displayem, která je zabalena v ochranné fólii. Následuje kartička, na které je zobrazeno jak se má čtečka nabíjet a popis konektorů. Pod tělem čtečky je nakonec schován i samotný microUSB kabel sloužící jak k nabíjení, tak k synchronizaci s PC. Osobně jsem byl zklamán, že dodávaný kabel je v odlišné barvě od čtečky a je našedlý. Myslím, že vyměnit kabel za černý, aby ke čtečce ladil by nestálo ani pomyslný cent navíc a dojem by to vylepšilo. Pokud se ptáte, proč není zmíněna síťová nabíječka, důvod je jednoduchý - v balení žádná není a je to defakto pouze za účelem snížení ceny čtečky. Amazon totiž svůj hardware prodává s velmi malými zisky a vydělává hlavně na doprovodných službách (prodej knih, atd.).

Jakmile čtečku rozbalíte z fólie a vezmete do ruky, zanechá ve Vás velmi dobrý dojem. Nikde nic nevrže, neskřípe a působí na dotek extrémně příjemně. Jde o speciální úpravu (tzv. měkčená guma), která mi velmi evokuje lékařský silikon. To co ocení vaše dlaně a prsty ovšem neocení Váš nos. Čtečka má opravdu velmi silný plastový odér , který po pár dnech zmizí, nicméně příjemné to není. Tento zápach mají ale vesměs všechny výrobky z levnějších plastů a je to další důkaz toho, jak Amazon tlačí u čteček na cenu.

Spuštění a test formátů

Po nalezení zapínacího tlačítka na spodní straně a jeho stisknutí se konečně dostáváme k tomu hlavnímu. Čtečka poslušně naběhne, chvíli přemýšlí a poté se obraz rozsvítí. Pár sekund si říkáte, že podsvícení tomu nějak nesedí, ale jakmile oči přivyknou na změnu je vše v pořádku. Samotné podsvícení je řešeno několika bílými LED diodami ve spodní části displaye a pomocí odrazných ploch osvětlují celou obrazovku. Jelikož jsem sám vlastníkem konkurenční čtečky NOOK Simple Touch GLowlight, dovolil bych si obě čtečky co se týče podsvitu porovnat. Mně osobně vyhovuje více podsvícení právě u NOOKu, kde mi přijde více rovnoměrné a nejsou tak vidět přesně ta místa s ukrytými LED diodami, díky čemuž jsou tato místa přesvětlená.

Po naběhnutí čtečky máme na výběr mezi 9 světovými jazyky, kterými čtečka umí komunikovat. Kdo hledá češtinu, ten má bohužel smůlu. Čeština lze bohužel doinstalovat pouze neoficiálně a přicházíte tím o záruku. Volím tedy obligátní angličtinu a s díky odmítám sypaný čaj. Čtečka se ještě informativně ptá, zda opravdu chci angličtinu a po ujištění dochází konečně k samotnému startu do hlavní nabídky.

Po cca minutě je čtečka plně připravena k práci a hned se dožaduje připojení k bezdrátové síti, aby bylo možné vytvořit účet u Amazonu. Účet u Amazon je klíčový pro plnohodnotné využívání čtečky. Registrací totiž nedojde jenom ke spárování čtečky a obchodu Amazon za účelem nákupu knih z jejich databáze. Tím nejlepším na tom celém je, že automaticky dostáváte email, na který když si zašlete nějaký textový soubor, dojde k jeho konverzi pro čtečku knih a sama čtečka si jej stáhne a připraví ke čtení. Jednoduché a účelné.

Registraci máme hotovou a poté nám Kindle ještě "vnutí" tutorial, jak se vlastně se čtečkou má efektivně pracovat a které funkce rozhodně nesmíme minout. Nechybí samozřejmě různé volby fontů, jejich velikost, lupa, vepisování poznámek do textu, atd. Funkce, která mě nadchla asi nejvíce se jmenuje příznačně X-Ray (rentgen). Tato funkce umí v textu vyhledávat vybrané postavy, místa, myšlenky, atd. Bohužel kniha musí být pro tuto funkci připravena a nefunguje tak s každou knihou.

Kniha samozřejmě podporuje nejběžnější ebook formáty, stejně jako .doc, .txt nebo .pdf. Vše je perfektně čitelné a díky rychlému elektronickému inkoustu se ani nestává, že by Vám na poozadí zůstával "otisk" předchozí strany, což byl neduh dřívějších verzí e-inku. Pohyb v menu je taktéž intuitivní a poměrně logicky rozvržený.

Co se týče baterie, ta by měla vydržet cca měsíc při běžném provozu (tj. cca 2h čtení denně a a ještě jen s částečným podsvitem), jakmile budete číst s podsvícením na nejvyšší intenzitě, dokážete baterii "vycucnout" poměrně rychle. Ale nedovedu si představit využití maximální hodnoty jasu. Ve zhasnuté místnosti Vám bude stačit jas v nejnižší čtvrtině stupnice.

Jaká tedy je?

Jak dopadl Amazon Kindle Paperwhite? Musím zodpovědně říci, že Amazon opět předvedl, že elektronické čtečky knih umí a Paperwhite rozhodně stojí minimálně za zvážení. Za cenu okolo 4 tisíc korun se Vám dostane do rukou velmi dobře zpracovaný kus hardware, který má svých pár much (plastový odér, lehce horší podsvit než konkurence, hloupě umístěné zapínací tlačítko), ale jinak je takřka bezchybná. Největší výtkou je tak to, že Amazon stále nemá českou mutaci menu a není možný jednoduchý nákup knih z Amazonu, pokud nevládnete angličtinou a nemáte možnost platit online. Pokud čekáte na čtečku, která má podsvícení, zkuste právě Paperwhite nebo i zmíněný NOOK Glowlight. Obě čtečky Vás nezklamou a umí defakto to samé (až na speciality jako X-Ray u Kindle).

Kde čtečku zakoupit?

Zde můžete KOUPIT čtečku Amazon Kindle Paperwhite.Naposledy změněno pátek, 21 červen 2013 13:14

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Marián Hudec

Ing., absolvent ČVUT FEL se zaměřením na softwarové inženýství. Od roku 2003 ředitelem firmy EO COMPUTERS, která se zabývá prodejem a servisem výpočetní techniky (WWW.EO.CZ).
 

Prodej PC - eshop          Servis PC          Internet, počítače, tvorba WWWWarning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177