Bezplatný upgrade na Windows 10

Napsal(a) Napsáno pondělí, 05 prosinec 2016 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 5027 krát
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)
Oficiálně až do 29. července 2016 mají uživatelé Windows 7 (service pack 1) a Windows 8.1 upgradovat svůj systém na Windows 10. Upgradem se rozumí plná verze (nikoli zkušební) bez jakýchkoli omezení. Majitelé starších systémů (jako je Windows Vista nebo XP) tuto možnost nemají.


Jak aktualizovat

V běžně nastavených systémech, kde je povolen Windows Update dojde časem ke stažení speciální aktualizace, která možnost stažení upgradu nabízí. To, že je systém připraven k upgradu poznáte podle toho, že se vám v liště objeví ikona:w10upg1

Kliknutím na tuto ikonu se vyvolá nabídka pro samotnou instalaci:w10upg2

Jak instalaci uměle vyvolat

w10upg3Máte legální OS a přesto se vám možnost aktualizace nenabídla? Pak máte pravděpodobně problém s aktualizacemi (zakázané Windows Update) nebo máte instalaci Windows 10 přímo zakázanou nějakým softwarem.

Instalaci lze vyvolat i ručně. Můžete na to použít program přímo od Microsoftu. Ke stažení zde: 32bitová verze, nebo 64bitová verze (vyberte přesně tu, kterou váš současný systém používá - jak to poznáte? Např. pravým kliknutím na ikonu Počítač a levým kliknutím na Vlastnosti).

Tímto zahájíte buď samotnou instalaci, nebo pouhé stažení instalačních médií s možností nainstalovat Windows 10 pozdějí (z DVD nebo z flashdisku).

Data a programy

Veškerá data, programy a nastavení zůstanou zachována. Může se stát, že Windows 10 budou vykazovat problémy s kompatibilitou (např. nejde wifi, nebo tiskárna apod.), obvykle to lze vyřešit kompletní aktualizací systému pomocí Windows Update nebo dodatečně dohrát ovladače stažené z domovské stránky produktu, který vykazuje problémy. Ve vyjímečných případech, kdy problémy nelze vyřešit (máte nekompatibilní hardware nebo software) nezbývá, než Windows 10 odinstalovat a vrátit se k původnímu systému.

Aktivace

Pokud instalujete Windows 10 z legální aktivované verze Windows 7 nebo 8.1, pak aktivace proběhne automaticky.

Odinstalování

Do jednoho měsíce od upgradu máte možnost Windows 10 odinstalovat a vrátit se zpět k původnímu operačnímu systému bez ztráty dat i programů. Podrobný návod naleznete zde: Jak odinstalovat Windows 10.Naposledy změněno úterý, 11 říjen 2016 08:49

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Marián Hudec

Ing., absolvent ČVUT FEL se zaměřením na softwarové inženýství. Od roku 2003 ředitelem firmy EO COMPUTERS, která se zabývá prodejem a servisem výpočetní techniky (WWW.EO.CZ).
 

Prodej PC - eshop          Servis PC          Internet, počítače, tvorba WWWWarning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177