Návod na GetSimple - redakční systém zdarma

Napsal(a) Napsáno úterý, 02 červenec 2013 Zveřejněno v GetSimple Přečteno 8906 krát
Ohodnotit tuto položku
(8 hlasů)

Chcete mít i vy na svém serveru zajímavý, nápaditý a přitom pokud možno co nejjednodušší redakční systém? Jste tu správně. GetSimple jsme si již krátce představili v článku "Co je redakční systém a k čemu slouží", nyní ale půjdeme skutečně do detailů. Jen pro stručné zopakování, GetSimple CMS je open-source redakční systém o dvou megabytech, který nabízí veškeré možnosti, které běžný člověk s webem průměrné i nadprůměrné velikosti potřebuje. Navíc je k dispozici řada pluginů kdybyste náhodou nějakou funkci postrádali.getsimplelogo

Požadavky na server

Stejně jako webové stránky, i redakční systémy (GetSimplu nevyjímaje)  se ukládají na server. Pokud nepoužíváte virtuální server ve svém počítači, např. pomocí programu XAMPP, o kterém jsme již napsali článek "XAMPP návod - Jak udělat z počítače server", musíte GetSimple instalovat přímo na serveru vašeho hostingu. Narozdíl od jiných redakčních systémů je GetSimple naprosto skvělý i tím, že ho stačí jednou nainstalovat a pak ho můžete pouhým kopírováním přenášet z libovolného počítače/serveru na jiný bez jakýchkoliv starostí. Pouze je třeba v administraci změnit řádek odkazu na root webu, což je záležitost dvou kliknutí. Více se dočtete níže.

Abyste ale mohli GetSimple nainstalovat na server, musí být server na UNIXu / Linuxu. GetSimple byl již otestován i na Windows serverech, kde s mírnými limity funguje také. Nainstalovat ho ale musíte na linuxovém hostingu.

Také je nutné mít na serveru PHP verze 5.2 nebo novější a server musí být Apache, jelikož se používají jeho moduly. Pár minut času jsou také nutná podmínka :).

Velkou výhodou GetSimple je, že nevyužívá žádnou MySQL databázi!, což vede k dalšímu zjednodušení celé situace.

Stažení, čeština a instalace

Stažení

Pokud jste se rozhodli tento drobný a přitom mocný redakční systém vyzkoušet, stáhnete jej ve zhruba 800kB archivu na oficiálním webu GetSimplu. Archvi rozbalte, získáte tím adresář GetSimpleCMS_3.2.0 s nenainstalovaným redakčním systémem.

GetSimple čeština

Pokud chcete mít celý redakční systém česky, je třeba ještě před instalací stáhnout češtinu. Rozbalíte-li stažený archiv, najdete dva soubory: cs_CZ.php a cs.js. První soubor překopírujte nebo přesuňte do složky GetSimpleCMS_3.2.0\admin\lang a druhý soubor, cs.js, do složky GetSimpleCMS_3.2.0\admin\template\js\ckeditor\lang. Soubor cs_CZ.php zajistí české rozhraní uživatelského prostředí celého redakčního systému kromě WYSIWYG editoru (What You See IWhat You Get - Co vidíš, to dostaneš - CKEditor). Aby byl česky i ten a nebyl problém psát články pro neznalé HTML, je tu soubor cs.js, který by měl přeložit právě tlačítka editoru. Bohužel, tato čeština má problém s novým GetSimple 3.2.0, jelikož má změněný CKEditor (je stručnější, nemá zbytečná tlačítka), při nastavení této češtiny i na editor se dostaneme do situace, kdy CKEditor zmizí úplně. Tak i tak, angličtina v editoru textu ničemu nevadí, jelikož se tam stejně téměř žádný text nevyskytuje - je zpracovaný graficky pomocí tlačítek.

Poslední nutný krok je otevřít soubor přímo ve složce GetSimpleCMS_3.2.0 s názvem temp.gsconfig.php. Najděte si řádek 54, kde je:

# WYSIWYG editor language (default en)
# define('GSEDITORLANG', 'en');

Přepiště jej na:

# WYSIWYG editor language (default en)
define('GSEDITORLANG', 'en');

Ano, skutečně nepřepíšeme 'en' na 'cs', jelikož pak přestane fungovat editor textů úplně. Můžete sami vyzkoušet přepsáním 'en' na 'cs', uložením, vyzkoušením a poté opět vrácením hodnoty na 'en'.

A tím je čeština připravena. 

Edit: Jelikož vyšla nová verze GetSimple (3.2.2) a stále vycházejí nové, je možné, že opět bude fungovat logické řešení, kde bude vše "cs", každopádně je třeba zkusit a uvidíte.

Instalace GetSimple

Pak jen stačí stažený archiv rozbalit a složku, kterou tím získáte, nebo všechen její obsah, přesunout na server. Ať už virtuální nebo faktický, vše je naprosto stejné.

Když jsou soubory (popř. i složka) na svém místě na serveru, v prohlížeči nastavte adresu na cestu do kořenového adresáře celého GetSimplu, nikoliv serveru. Pokud mám složku GetSimpleCMS_3.2.0 v rootu serveru, zadám do prohlížeče adresu: 

http://adresamehowebu/GetSimpleCMS_3.2.0 (např. http://pepa-novak.cz/GetSimpleCMS_3.2.0)

Pokud máte server prázdný, není problém přesunout pouze obsah složky GetSimpleCMS_3.2.0 rovnou do rootu serveru. Pak k němu budete přistupovat adresou:

http://adresamehowebu (např. http://pepa-novak.cz)

Při zadávání adresy na velikosti písmen v tomto případě nezáleží, ale i tak je dobré držet se konvence a skutečné velikosti písmen.

My instalujeme na virtuální server v našem počítači, protože je to tak rychlejší, a hlavně nás čekají ještě úpravy šablon a vkládání obsahu na náš web, tak proč si to vše neudělat nejdříve pohodlně ve svém počítači a až pak hotový projekt nepřesunout na hosting? V našem případě používáme XAMPP, proto zadáváme adresu 

http://localhost/develop/GetSimpleCMS_3.2.0/ (localhost je root serveru, v něm je složka develop a v ní složka GetSimpleCMS_3.2.0).

Okamžitě jsme přesměrování hlouběji do adresáře /GetSimpleCMS_3.2.0/admin/install.php . V tom se dostáváme do samotné instalace systému. Vyskočí na nás okénko, kde instalátor nejdříve zkontroluje, zda server splňuje všechny potřebné požadavky a dá nám vybrat jazyk.

instalacegskrok1

 

Díky tomu, že jsme si zkopírovali soubory češtiny na správné místo, máme v rozbalovací nabídce "Select your language" kromě americké angličtiny také češtinu. Tu vybereme a změní se nám naše okno do češtiny.

instalacegskrok2

 

Pokračujeme s instalací a dostáváme se do nastavení administrace našeho webu.

instalacegskrok3

 

Vyplňíme, co se od nás žádá. Název stránky se bude zobrazovat velkými písmeny v hlavičce uživatelského rozhraní GetSimple a bude také generován do všech tagů <title> </title>, pokud tuto funkci nezměníme v příslušném PHP souboru. Uživatelským jménem se budeme přihlašovat do administračního prostředí GetSimple, abychom mohli psát články a upravovat web redakčním systémem. Na vámi zadaný e-mail pak přijde zpráva, že jste GetSimple nainstalovali úspěšně a vaše přihlašovací údaje - jméno, které jste si vybrali, a náhodně vygenerované heslo. Pokud ale instalujete GetSimple na virtuální server jako my, tak vám žádný e-mail nepřijde, což ale nevadí, jelikož si ihned po instalaci i bez náhodně vygenerovaného hesla můžeme heslo změnit na nové.

instalacegskrok4

 

Název stránky a e-mail jdou kdykoliv později snadno změnit přepsáním příslušných kolonek v nastavení redakčního systému, uživatelské jméno se dá změnit pouze "složitějším" způsobem a to přepsáním v příslušném XML souboru - \GetSimpleCMS_3.2.0\data\users. Pokud budete jméno jednou měnit, je důležité, abyste nejen tyto soubory přejmenovali na vaše nové jméno, ale zároveň soubor jmeno.xml otevřeli v textovém editoru, ne ve word processoru. 

Klikneme tedy konečně na Instalovat nyní! A co se stane? Překvapivě rychle se GetSimple nainstaluje.

instalacegskrok5 

 

Neváháme tedy ani minutu a klikneme na "změnit heslo" v červeném rámečku. Dostaneme se do nastavení GetSimplu.

instalacegskrok6 

 

Stačí trošku zascrollovat myší dolů a můžeme si prohlédnout hlavní nastavení našeho GetSimplu.

Co je v tuto chvíli nejdůležitější je faktická změna hesla - úplně dole vyplníme nové heslo a ještě jednou ho potvrdíme a klikneme na uložit nastavení. Ostatní nastavení nás v tuto chvíli nezajímá.

instalacegskrok7 

 

A tím máme GetSimple kompletně nainstalovaný.

 

Přehlednost a jednoduchost na prvním místě

Když už máme GetSimple nainstalovaný a nastavený, jak jsme potřebovali, můžeme se začít porozhlížet v prostřední systému.

První záložka je stránky. Slouží k vytváření nových stránek (které mohou být i položkou menu), spravování původních - kliknutím na ně můžeme celou stránku upravit (přepsat texty, změnit obrázky a jejich pozice, rámečky). Vpravo se nachází postranní menu, odkud se můžeme dostat jednak na stránku, na které právě jsme (Správa stránek), jednak spravovat menu prohazováním jednotlivých položek, abychom dosáhli žádoucího pořadí, a také vytvářet novou stránku, na což se podíváme právě teď.

getsimpleprehled1 

 

Kliknutím na Vytvořit novou stránku se dostaneme do jednoduchého rozhraní, kam zadáváme titulek stránky a píšeme její obsah. Doporučuji ale kliknout i na políčko "Volby stránky +", čímž otevřeme další nabídku. Zachovat stránku soukromou znamená, zda ji chceme na svém webu vůbec zobrazit. Rodičovská stránka může zůstat prázdná, slouží pouze pro drobečkovou navigaci k dohledání cesty k této stránce. Šablonu necháváme také na výchozí. Slug/URL je adresa, která bude za lomítkem. Pokud do tohoto pole napíšeme třeba kontakty, adresa bude http://pepa-novak.cz/kontakty. Pozor, ve Slug/URL nesmí být diakritika. Napíšete-li tam např. slovo životopis, adresa bude http://pepa-novak.cz/ivotopis bez "ž". Tagy jsou klíčová slova, ideálně jednoslovná nebo dvouslovná, originální a výstižná vzhledem k tématu, o kterém je tato stránka. Jednotlivé tagy oddělujeme čárkami. Meta popisek je popis této stránky, který se zobrazí pod názvem vaší stránky, najde-li vás někdo v googlu. 

Chceme-li mít tuto stránku zároveň jako položku v menu, zaškrtneme "Přidat do menu?", napíšeme název rubriky a přiřadíme prioritu. Čím vyšší priorita, tím výše v menu položka bude.

getsimpleprehled1-1 

 

Záložka Soubory umožňuje uživatelům nahrávat libovolné soubory na server (virtuální i hosting), ať už jde o obrázky, které budete používat ve svých stránkách v předchozí záložce, nebo libovolné soubory ke stažení. Dokonce lze soubory strukturovat do složek. Pro nahraní souborů stačí vpravo v menu kliknout na "Nahrát soubory nebo obrázky"

getsimpleprehled2 

 

Šablona je stručná stránka, kde si můžete vybrat schéma/šablonu webu. Šablona může být úplně jiná nebo může pouze měnit barevné schéma webu, záleží jen na tom, jaké šablony máte nebo si vytvoříte. Vpravo v postranním menu můžete šablony a bloky upravovat, zde už je ale potřeba alespoň základní znalost HTML, CSS a PHP - záleží na tom, co chcete upravovat. Změnit třeba barvu písma v odstavcích dokáže opravdu každý. Lze také zobrazit mapu stránek nebo nastavit šablonu, tam ale žádné velké nastavení nehledejte. Pokud vás změna designu šablony zajímá, přečtěte si další náš článek, "Jak upravit šablonu GetSimple"

getsimpleprehled3 

 

Co se týká záloh, jsou zde opravdu jen zazálohované články pro případ náhlého nechtěného odstranění. A jak název Archiv napovídá, můžete zde nalézt i všechny staré články. Zálohy fungují podobně jako záložka Stránky, kde je správa stránek, můžete tedy vše libovolně mazat.

getsimpleprehled4 

 

Pluginy mohou být pro někoho nedílnou součástí GetSimplu. Těm je věnována pozornost v článku "Návod na užitečné GetSimple pluginy"; mezi základní patří ale především p01-contact a News Manager (MN). p01-contact poskytuje plně funkční formuláře k odesílání dat do e-mailu a nastavitelnými poli (nejen Jméno, Předmět, E-mail a Zpráva, ale poskytuje i další jako Telefonní číslo, Adresa atp., navíc si je můžete sami změnit a snadno přejmenovat). News Manager na druhou stranu rozšiřuje GetSimple tak, že si vytvoříte třeba stránku Články (která bude zároveň položkou menu) a do ní se vám budou vkládat jednotlivé články, které napíšete přes News Manager.

Tyto dva předinstalované pluginy jsou celkem nevýznamné, první slouží jen právě pro nastavení šablony (které moc nevyužijete) a druhý odeslání dat z vašich hotových stránek jako zpětnou vazbu vývojářům GetSimplu.

getsimpleprehled5 

 

Podpora je pouze podpůrná stránka, kde máte odkazy na pro někoho důležité stránky a upozornění na novou verzi GetSimplu.

getsimpleprehled6 

 

A na konec poslední stránka s nastavením. Kdykoliv přesunete instalaci GetSimplu jinam (z virtuálního offline serveru na hosting...), bezpodmínečně musíte změnit Základní URL stránek. Nyní mám instalaci GetSimplu na virtuálním serveru ve složkách /develop a GetSimpleCMS_3.2.0/. Jestliže přesunu web (pouze obsah složky GetSimple_3.2.0) z vlastního virtuálního serveru na hosting, změníme základní URL stránek na http://naseadresa.cz. I kdybychom ale nastavili adresu špatně, GetSimple nám červeným písmem pod tímto políčkem poradí, že doporučená adresa je ta a ta. Použítí Fancy URLs je krásná vlastnost, kdy místo adresy typu http://pepa-novak.cz/index.php?id=kontakty máme adresu http://pepa-novak.cz/kontakty.

getsimpleprehled7 

 

Zkrátka a dobře, teoreticky pro základní používání stačí GetSimple nainstalovat na hosting/server, nastavit základní údaje v GetSimplu, vybrat šablonu a přidávat stránky na web přes záložku Stránky. My se s tím ale nespokojíme a budeme používat své vlastní šablony, aby web vypadal přesně tak, jak chceme my, a několik důležitých pluginů, mezi které rozhodně lze zařadit p01-contact pro formuláře nebo News Manager jako správce novinek a článků v jedné konkrétní rubrice. Povíme si i o dalších pluginech, ale o tom až v dalším článku.Naposledy změněno úterý, 23 červenec 2013 11:20

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Tomáš Janeček

Student aplikované informatiky na FIM UHK, nadšený do kódu všeho druhu, tvorby webových aplikací i webdesignu. Vytvořil jsem svůj blog tomasjanecek.cz kam taky občas píšu. Žiju sportem - volejbal, horské kolo, (orientační) běh..., počítači i hraním na sopránové ukulele.Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177

Komentáře   

 
Dave
0 # Dave 2014-01-21 12:26
Ahoj, moc pěkný článek, akorát mi tam trošku chybí zobrazení nainstalovaných pluginů. marně je zkouším zobrazit na hlavní straně webu... :sad:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Tomáš Janeček
0 # Tomáš Janeček 2014-01-29 23:50
Ahoj, díky za uznání :)
Vůbec nerozumím tomu, proč bys chtěl zobrazovat seznam nainstalovaných pluginů na hlavní straně webu? A když, tak bys musel naprogramovat/v yužít funkci, kterou využívá záložka "Plugins/Plugin y" pro výpis a nastavení nainstalovaných pluginů. A pokud ti to stačí staticky, můžeš je vypsat normálně do obsahu.
Je ale dost možný, že si nerozumíme, o co se vlastně snažíš - když se rozepíšeš, zkusím poradit :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Kamil
0 # Kamil 2014-12-17 21:59
Ahoj Tomáši,
hraju si s getsimple, ta vidina CMS bez databáze je pro mně velmi lákavá, ale jak to vypadá, v našich končinách to zatím moc lidí nepoužívá:-(
Prosím o radu, cms mám na localhostu a snažím se na něm rozchodit nějakou fotogalerii. Vůbec se mi to ale nadaří. Nainstaloval jsem postupně pluginy FancyBox, thephotogallery a nanogallery3 a ani s jedním jsem to nerozchodil. Nikde se mi nic neobjeví, jen thephotogallery má nejaké nastavení, ale propojit obrázky se stránkou tak, aby tam byly náhledy a dalo se to prohlížet třeba v lightboxu, to se mi zatím nepodařilo. Můžeš mi prosím poradit, jak na to?
Předem díky.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Tomáš Janeček
0 # Tomáš Janeček 2015-02-03 17:40
Ahoj,
GetSimple v sobě má zabudovanej FancyBox, takže stačí přihodit do hlavičky odkazy na příslušný javascripty a CSSka, iniciační javascript před ukončovací tag body a bude ti fungovat.
Aby to bylo ještě jednodušší a nemusel jsi ručně nic dělat, je tu FancyBoxPlugin, kterej udělá všechno za tebe. Jen ho musíš v adminu povolit a jak se píše v popisu pluginu, pro jeho aktivaci na fotce je třeba odkazu na plnou velikost nastavit atribut id na "fb" nebo sérii fotografií nastavit na odkazech na plnou velikost atribut rel na stejnou hodnotu u všech fotografií v dané sérii.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Dan
0 # Dan 2015-02-13 16:04
Zdravím,
koukám na úpravy češtiny, a máš tam asi chybu. Oba ukázkové kódy máš pro "en".
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
fortnite mac
0 # fortnite mac 2018-09-03 02:09
I was wondering if you ever thought of changing the layout of your
site? Its very well written; I love what youve got
to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having one or two images.

Maybe you could space it out better?

Check out my site ... fortnite mac
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
fortnite download pc
0 # fortnite download pc 2018-09-03 15:15
Hi there! I could have sworn I've been to this website before but after reading
through some of the post I realized it's new to me.
Anyhow, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back often!

Also visit my page; fortnite download
pc
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Fortnite Game Code
0 # Fortnite Game Code 2018-09-04 02:03
Hi there to every body, it's my first pay a quick visit of
this website; this blog consists of remarkable and truly good stuff in support of visitors.


Here is my website - Fortnite Game Code
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
fortnite trailer
0 # fortnite trailer 2018-09-04 21:14
I could not refrain from commenting. Well written!

Stop by my page - fortnite trailer
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
fortnite alpha key
0 # fortnite alpha key 2018-09-05 00:17
If you desire to get a great deal from this piece
of writing then you have to apply such methods to
your won website.

my weblog - fortnite alpha
key
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
fortnite mac
0 # fortnite mac 2018-09-05 01:06
Hello, I check your blog regularly. Your humoristic style is witty, keep it
up!

Here is my blog post: fortnite mac
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
fortnite on steam
0 # fortnite on steam 2018-09-06 01:01
My brother recommended I might like this website.
He was totally right. This post actually made
my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!


Feel free to surf to my web-site; [url=https://pa namgames2003.co m/Fortnite-Xbox -One-Can't-Join -Party.html]for tnite on steam
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marcelino
0 # Marcelino 2018-10-04 19:13
We absolutely love your blog and find most of your post's to be what precisely I'm looking for.
Does one offer guest writers to write content in your case?
I wouldn't mind producing a post or elaborating on a number of the subjects
you write concerning here. Again, awesome website!


Here is my web-site :: fortnite product access code
(Marcelino)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Florencia
0 # Florencia 2018-11-24 08:45
Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your
efforts and I am waiting for your further write ups thanks once again.

Also visit my web-site: how to play fortnite (Florencia)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download Film
0 # Download Film 2018-12-08 13:25
Great weblog right here! Additionally your website
quite a bit up fast! What web host are you the use of?
Can I am getting your associate link on your
host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

Feel free to surf to my site: Download Film
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Osaka updates
0 # Osaka updates 2019-06-02 01:13
I think this is one of the most significant info for me.
And i am glad reading your article. But want to remark on some general things, The website style is ideal, the articles is
really great : D. Good job, cheers
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
letschat.co.Tz
0 # letschat.co.Tz 2019-09-07 03:13
I'm curious to find out what blog platform you have been working with?
I'm having some minor security issues with my latest blog and I'd like to find something more risk-free.
Do you have any solutions?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
hgf
0 # hgf 2020-01-09 11:59
Everything is very open with a really clear clarification of
the issues. It was really informative. Your website
is extremely helpful. Thank you for sharing!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
can help
0 # can help 2020-01-14 18:46
I don’t normally comment but I gotta tell thanks for the post on this great one :D.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
eridanuspills.com
0 # eridanuspills.com 2020-01-18 13:32
Short but very precise info… Thank you for sharing this one.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
eridanuspills.com
0 # eridanuspills.com 2020-01-29 23:24
I appreciate you sharing this article.Really thank you!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
goodways.site
0 # goodways.site 2020-02-14 17:14
Rattling fantastic information can be found on weblog. I believe in nothing, everything is sacred. I believe in everything, nothing is sacred. by Tom Robbins.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
RichardOrgak
0 # RichardOrgak 2020-04-02 23:44
Buy Cheap Metoprolol Tartrate and Hydrochlorothia zide Alternative Online for Edema
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit