Návod na Trello - pracujte efektivně

Napsal(a) Napsáno pondělí, 09 září 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 22356 krát
Ohodnotit tuto položku
(5 hlasů)

Trello získává na popularitě a s přibývajícím počtem uživatelů přibývají i ti čeští. A pro ty, kteří si s Trellem kvůli angličtině či něčemu jinému zkrátka neporadí, jsou naše články. Nejprve jsme si pověděli, co je Trello, a pak ukázali, jak se do Trella zaregistrovat a jak ho nastavit. Nyní si posvítíme na samotné používání Trella - od tvorby organizace, nové tabule a lístečků / kartiček až po přiřazování uživatelů a nastavování barevných štítků. 
 1. Vytvoření organizace
 2. Vytvoření nové tabule v organizaci
 3. Přizpůsobení tabule
 4. Kartičky (lístečky) v Trellu
 5. Závěr

Seskupení tabulí do skupin - organizace

Než vytvoříme samotnou tabuli, je dobré vytvořit oganizaci, do které bude daná tabule (a pravděpodobně i nějaké další) patřit. Přesně jako na následujícím screenshotu mého Trella.

navod-1

Organizace je "WebPrezent - Develop" a do ní patří tabule "Develop - WebPublic 3.0" a "Develop - WebSimple".

Novou organizaci vytvoříme kliknutím na "New Organization..." vpravo dole jako na obrázku výše. Vyplníme její jméno a volitelně můžeme a také nemusíme vyplnit krátký popis. Poté klikneme na "Create" (Vytvořit).

navod-2-nova-tabule

Tím se dostaneme na obrazovku správy organizace, kde můžeme nastavit úplně vše, co ještě můžeme potřebovat - přidat k ní členy a nastavit, zda je soukromá nebo veřejná (viditelná všem - dohledatelná přes vyhledávače).

navod-3-nastaveni-organizace

Obrázek jsem se snažil udělat tak, aby hovořil za vše.

 • Nahoře vedle názvu organizace najdete aktuální nastavení - zda je organizace veřejná nebo soukromá.
 • Můžete změnit jméno a popis organizace kliknutím na tlačítko pod jejím popisem.
 • Členy přidáte kliknutím na "Add Members" a napsáním buď jména nebo přesdívky na Trellu. Organizace s nastavením "Private" je viditelná pouze jejím členům.
 • Do organizace můžete rovnou přidat novou tabuli kliknutím na "New Board".
 • Úplně dole vidíte přehled tabulí, které jsou v této organizaci. Je nová, proto zde ještě nejsou žádné tabule.
 • Vpravo pak je nastavení organizace (Organization Settings) - tam můžete organizaci učinit veřejnou nebo smazat, pokud chcete.

Pokud jste byli někým přiřazeni k jeho organizaci, nemůžete ji smazat ani do ní přidávat členy! Je to pouze věc autora organizace.

Pokud chcete tabuli s někým sdílet, pravděpodobně do tabule ještě přidáte členy. Následujícímu kroku se však nevyhne nikdo - přidání nové tabule.

Vytvoření nové tabule

Novou tabuli k naší právě vytvořené organizaci můžeme vícero způsoby. 

 1. V pravém horním rohu klikneme na "Boards" nebo naši profilovku a vybereme "New Board", nebo
 2. po vytvoření organizace klikneme u "My Org Boards" na "New board..." (vizi obrázek výše), nebo
 3. nejsnazší řešení - na domovské stránce trello.com vybereme "New board in organization...

My se vydáme nejsnadnější cestou a tou je bod 3. Přejdeme na trello.com (stačí kliknout na ikonu Trello v levém horním rohu) a před vámi bude následující:

navod-4-nova-tabule

 

Klikneme na "New Board in organization" a vyjede rychlé nastavení základních údajů tabule. 

navod-5-nastaveni-tabule

Vyplníme Název (titulek - Title) a organizaci necháme již vybranou, pouze v případě potřeby přepneme. 

Důležitý je také poslední řádek, kde nastavujeme, kdo tabuli uvidí. Výchozí nastavení je takové, že tabuli vidí každý člen organizace, do které tabule patří. To je poměrně ideální nastavení, v případě potřeby ale tabuli můžete také nastavit na soukromou (Private) nebo veřejnou (Public) kliknutím na Change.  

Když je vše podle vašich představ, klikněte na Create (Vytvořit). Nastavení jde později změnit - s tím si nedělejte starosti. Naše tabule se otevře.

navod-6-prehled-tabule

Na tabuli vidíte jen skutečně potřebné. Tři základní sloupce - co udělat, co právě děláte a co máte hotovo, možnost přidat další sloupce (tu má jen autor tabule). Vpravo je pak menu, ve kterém najdete nastavení, a pod ním je možnost přidat členy k tabuli. Nic víc, nic míň. Další vymoženosti jsou až pro pokročilé používání, které opět většina uživatelů Trella nevyužije.

Přizpůsobení tabule Trella

Jelikož ne každému musí sedět anglické výrazy při práci a také proto, že na některé projekty se 3 základní sloupce pojmenované jako "udělat, právě dělané a hotové" nehodí, je třeba je odstranit a vytvořit své. Také se hodí vytvořit své vlastní barevné štítky na lístečky pro rychlou identifikaci kartiček bez jakéhokoliv čtení. Pojďme na to.

Odstranění základních sloupců (seznamů) v Trellu

Najedeme myší do pravého horního rohu sloupců (To Do, Doing i Done) - přesně na druhou stranu sloupce než je tento nápis - zkrátka na místo červené tečky na obrázku níže. Tím se nám zobrazí šipka dolů v kroužku, na kterou klikneme a z vyjetého seznamu vybereme Archive This List (Archivovat tento seznam). Opakujeme pro všechny tři základní sloupce, čížm je všechny odstraníme.

navod-7-smazani-sloupce

Všechny sloupce (seznamy) jsme tedy odstranili a je třeba vytvořit nové

Vytvoření nových sloupců (seznamů) v Trellu

Naše tabule je nyní prázdná, ale nabízí nám "Add a list..." možnost, česky "Přidat seznam". Klikneme...

navod-8-novy-sloupec

 

... vyplníme název sloupce a sloupec přidáme kliknutím na "Save" (Uložit). 

navod-8-novy-sloupec-nazev

 

Tento proces opakujeme, dokud máme tabuli rozdělenou na všechny potřebné fáze projektu. My si tabuli rozdělili na 3 sloupce - Nápady, Pojedeme... a "Navštívili jsme... . 

navod-9-sloupce

 

Trello pro rychlou a snadnou práci podporuje funkci "Drag-n-drop" neboli táhni a pusť. Obyčejným přetažením s držením levého tlačítka myši můžeme sloupce libovolně proházet.

Nastavení barevných štítků

Barevné štítky jsou proužky, které se zobrazí nad každým lístečkem, kterému tento proužek (resp. popisek - label) přiřadíte. Abyste je nastavili, klikněte pod vaším profilovým obrázkem vpravo nahoře na "Menu" a vyberte "Settings".

navod-10-labels

 

Ve stejném sloupci se nám zobrazí nabídka nastavení, ze kterých nás zajímá nejvíce "Edit Labels" - editovat popisky.

navod-11-nastaveni-labelu

Do připravených políček vedle jednotlivých obrázků můžeme vepsat co která barva znamená. Toto uděláme, klikneme na "Save" (Uložit) a všechna hlavní nastavení tabule jsou vyřešena.

Trello - lístečky, kartičky a co všechno v nich jde

Přidání lístečku

Není nic jednoduššího než přidat kartičku do příslušného sloupce tabule v Trellu. Klikněte na "Add a card..." ve vámi vybraném sloupci (kam lísteček patří) podle obrázku...

navod-12-listecky

 

... vyplňte titulek a vše je zařízené. Nezapomeňte ale kliknout na "Add" (Přidat).

navod-13-titulek-listecku

 

Kartička se zobrazí okamžitě. Opakujte dokud máte nápady :)

navod-14-listek-hotovy

Přesunutí kartičky do jiného sloupce

Ještě než kartičce přidáme další vlastnosti, ukážeme si, jak ji přeřadit do jiného sloupce. Je to asi to nejjednodušší, co v Trellu budete dělat.

Jak jsme si už řekli, u Trella funguje metoda táhni a pusť (drag and drop), takže vše půjde hladce jen pomocí tažení myši se stisklým tlačítkem.

navod-15-drag-n-drop

Nastavení podrobností kartičky

Toto je to, co dělá Trello tak skvělým pomocníkem. Nejenže se ovládá rychle, snadno a intuitivně, ale hlavně jde kartičky přidávat podrobnosti - přiřadit člena tabule, přidat barevný štítek, připnout soubor nebo nastavit datum a čas, kdy musí být kartička vyřízená. Také se můžete ke kartičce zapsat a Trello vám vždy pošle mail, pokud na kartičce dojde k nějaké změně (bude přesunuta, přibyde komentář apod.) 

navod-16-detaily-karty

Tmavě modře jsem zdůraznil důležitá tlačítka a vedle máte překlad, k čemu která slouží. 

 • Úprava popisků - kliknete a vyberete ze seznamu barevný štítek. Můžete jich vybrat i více.
 • Přidání členů - kliknete a vyberete členy ze seznamu, popř. přidáte i jiné co nejsou k tabuli přiřazeni
 • Datum splatnosti - nastavíte datum, do kdy by měla být kartička vyřízená
 • Připnout soubor - nahrajete soubor, třeba obrázek, kterou si všichni co kartičku vidí budou moci stáhnout
 • Subscribe - pokud kliknete, Trello vám bude posílat emaily při každé změně na této kartičce
 • Odstranění kartičky - kliknutím na Archive, lze zpětně vrátit

Když vyplníte vše, co potřebujete, kartička se razantně změní. Samozřejmě můžete psát komentáře napsáním textu do políčka "Write a comment" a stisknutí Enter.

navod-17-hotova-karta

 

Spolu se změnou uvnitř této kartičky se vše projeví navenek i na přehledu všech kartiček.

navod-18-hotovo

A tím je naše učení u konce.

Závěr

Nyní můžete Trello bezstarostně používat k účelu, ke kterému bylo stvořeno a sami uvidíte, že obsah Trella vám časem sám nabobtná. Rozhodně uvidíte, že pracovat s Trellem se vám dlouhodobě vyplatí. Nezepomenete své okamžité nápady, naplánujete si svoji krátkodobou budoucnost a zároveň budete mít přehled o všem, co jste už udělali. A jako malá perlička na závěr - screenshot mého Trella s tabulí WebZpravodaj.

navod-19-kompletni-trello

 Naposledy změněno úterý, 10 září 2013 08:30

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Tomáš Janeček

Student aplikované informatiky na FIM UHK, nadšený do kódu všeho druhu, tvorby webových aplikací i webdesignu. Vytvořil jsem svůj blog tomasjanecek.cz kam taky občas píšu. Žiju sportem - volejbal, horské kolo, (orientační) běh..., počítači i hraním na sopránové ukulele.Komentáře   

 
Martin Janoušek
0 # Martin Janoušek 2014-06-07 16:48
Ahoj Tomáši, pěkně napsáno. Já bych ještě uvítal trochu navést (pokud jsem to při své kreativitě nezaregistroval ). Mám dvě firmy a měl jsem představu, že budu mít v hlavičce FIRMA 1 a pod ní ty sloupce Nápady, udělat, v procesu, uděláno, předáno. U FIRMA 2 to samé. Je to takto v možné? Díky.
Martin
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Tomáš Janeček
+1 # Tomáš Janeček 2014-06-07 23:26
Ahoj Martine, jasně, v čem je problém? :)

Na hlavní stránce http://trello.com klikneš v pravým horním rohu na "+", což je "Add a new board or organization.", tedy "Přidat novou nástěnku nebo organizaci". Klikneš a zvolíš "Neš board" - každá tvá firma bude samostatná nástěnka a v každé si můžeš nastavit jaké sloupce chceš, klidně i jiné.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Johny Jackson
0 # Johny Jackson 2018-02-02 17:51
Unquestionably consider that that you said. Your favorite justification appeared
to be on the web the simplest factor to take note of. I say
to you, I definitely get annoyed even as other people consider concerns that they plainly do not recognize about.
You managed to hit the nail upon the top and outlined out the entire thing
without having side-effects , folks can take a signal. Will probably be back to get more.
Thanks

Here is my homepage :: Johny Jackson
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
online marketing
0 # online marketing 2018-11-20 00:40
Nice blog, i like to refer you site to our website.
tq
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
KristinBig
0 # KristinBig 2018-12-11 13:54
Hello. I have checked your webzpravodaj.cz and i see you've got some duplicate content
so probably it is the reason that you don't rank high in google.
But you can fix this issue fast. There is a tool that rewrites content like human, just search in google: miftolo's
tools
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
online pharmacies
0 # online pharmacies 2019-01-13 17:19
Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super
long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your
blog. I too am an aspiring blog writer but I'm still new to everything.
Do you have any points for inexperienced blog writers?
I'd definitely appreciate it.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
SCR 888
0 # SCR 888 2019-02-01 05:45
Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.

I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new
updates.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
drugstore online
0 # drugstore online 2019-02-06 11:12
I am sure this post has touched all the internet viewers,
its really really good piece of writing on building up new web
site.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
canada drugs online
0 # canada drugs online 2019-02-19 09:23
Magnificent items from you, man. I have be aware your stuff previous to and you're simply too great.
I really like what you have received here, really like what you are saying
and the way in which you assert it. You make it enjoyable and you continue to take
care of to keep it sensible. I cant wait to learn far
more from you. That is actually a great site.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
918kiss
0 # 918kiss 2019-02-22 15:43
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to
get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

I'm not very web savvy so I'm not 100% sure.
Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
918kiss
0 # 918kiss 2019-03-01 14:24
Hi, just wanted to mention, I loved this blog post.
It was funny. Keep on posting!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 download
0 # scr888 download 2019-03-08 11:12
Bring the content to them, right regarding mailbox by sending them email messages.
They basically lodge complaints with advertisers for going from the quality guidelines and other
rules.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Dixie
0 # Dixie 2019-03-14 22:26
I must thank you for the efforts you have put in writing this website.

I am hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well.
In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now ;
)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
play8oy casino
0 # play8oy casino 2019-03-15 10:03
Think about tiny artificial flowers to include in your computer screen. To
start us off, we tend to consider a take a peek at SEO smart
links. There are many article directories on society Wide On-line.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 bonus 100
0 # scr888 bonus 100 2019-03-17 01:30
Right now it sounds like Wordpress is the top blogging platform
out there right now. (from what I've read) Is that what you are
using on your blog?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 download
0 # scr888 download 2019-03-21 22:34
Because this require a mind game and knowledge to
see various factors to do on page Optimization. Once you have landing page you begin building backlinks to drive traffic to your own website.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 download ios
0 # scr888 download ios 2019-03-24 13:25
Request tiny artificial flowers to use in your computer screen.
A Author is the one that has specialized that particular point which enables them to write.
Following these tips will allow you do quite.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-03-25 04:25
I like the helpful information you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and check again here frequently.
I am quite sure I will learn many new stuff right here!
Best of luck for the next!

Also visit my homepage; download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 error code
0 # scr888 error code 2019-04-11 08:44
Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging
for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
4
0 # 4 2019-04-16 20:32
I pay a quick visit daily a few web sites and blogs to read articles, except this website gives feature based posts.


Feel free to visit my website ... 4
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
6
0 # 6 2019-04-18 01:42
This text is priceless. How can I find out more?

Feel free to surf to my web page ... 6
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
918kiss update
0 # 918kiss update 2019-04-20 04:16
It was after a long time when he confided to Ramola
he liked ladies that smoked. Final Order - system the time when you need to take most caution. Merely grasping the writer's idea is inadequate.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
7
0 # 7 2019-04-25 22:15
It's very simple to find out any matter on net as compared to textbooks,
as I found this post at this web site.

My web-site :: 7
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 server
0 # scr888 server 2019-05-01 07:43
Yes, this is a good start, yet it isn't necessarily the Greatest to find out what you do you want.
Do your homework on the hot new game your kid is begging for.
Working in your own home gives you the advantage of flexibility.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-05-04 01:51
This paragraph provides clear idea designed for the new users of blogging, that genuinely how to do blogging and site-building.


my web blog: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 free play
0 # scr888 free play 2019-05-05 11:11
Already redeemed your digital drink ticket at the bar? This new Wi-Fi Direct certified player can connect with Wi-Fi components directly without having to use a hot-spot.
Direct Messages sent outside this timeframe tend to be ignored.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 old version
0 # scr888 old version 2019-05-06 09:12
Hey There. I found your blog the use of msn. This is a really neatly written article.
I will make sure to bookmark it and return to read
extra of your helpful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
918kiss demo
0 # 918kiss demo 2019-05-09 01:42
International Latin style includes Cha Cha, Samba, Rumba,
Jive along with the Paso Doble. Having these green chiles
already cooked and prepared to go makes my job so easier!
Head over to ClickBank and an online internet
marketer.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-05-22 20:13
It's hard to come by experienced people for this subject, however, you seem like you know what you're talking about!
Thanks

Look into my web site: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-05-22 20:13
I got this site from my pal who informed me on the topic
of this web page and at the moment this time I am visiting this web page and
reading very informative articles or reviews at this time.


My site ... download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
live22 apk
0 # live22 apk 2019-05-27 05:38
To your other hand, you will lose around 85-100% oof neglect the
if you make thhe wrong one. Trading straegy that inclludes taking big risk could mean suffering large losses.

First test the forex sighnals on your demo account.

my website: live22 apk
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-05-27 11:26
I need to to thank you for this very good read!! I certainly loved every bit of it.
I've got you bookmarked to look at new things you
post…

my blog :: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 download
0 # scr888 download 2019-05-28 04:53
We're talking about 400-600 text.that's one page!
Another issue is tyat brand new website owners is keyword stuffing.wil read a regarding keywords.

Another option iss to place posts on forums of yourr products.


Also visit my webb blog: scr888 download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
v live bts run 22
0 # v live bts run 22 2019-06-04 09:20
Something most newbies find really difficult. Be wary though as noot all trading platforms already a great
application for mobile. Some provide this information free of
charge, firms make an electric.

My website :: v live bts
run 22
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 online
0 # scr888 online 2019-06-04 18:54
I'll save radio for another time certainly. You would something that puhts pep in your step.
Probably component story of the year was the associated with 98.


Feel free to surf to my weblog ... scr888 online
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
ocean king ijm
0 # ocean king ijm 2019-06-05 13:25
For example, I am more of an idea thinker, a main issue guy.
If your first PV report comes in, note how many PVs you have.
Don't be afraid to lead them around a bit, either.

my webpage :: ocean king ijm
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
918 kiss
0 # 918 kiss 2019-06-07 02:07
So how do youu ensure website attract good traffic?
For this to work, 'word' your links accurately. This is where you
eend upp being a very good writer. Low cost, safe and quite high rewards are definetly wolrth
a little investigation.

Feel free to surf to my web-site - 918 kiss
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download site
0 # Download site 2019-06-08 14:35
Unquestionably believe that which you stated.
Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of.

I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just do
not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing
without having side effect , people could take a signal.
Will likely be back to get more. Thanks

My web blog ... Download site
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download site
0 # Download site 2019-06-09 13:15
Hi to every body, it's my first pay a quick visit of this website;
this weblog contains amazing and in fact excellent material in support of readers.


Take a look at my site - Download site
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-06-09 20:26
If you wish for to get a great deal from this piece
of writing then you have to apply these methods to your won blog.


my web-site: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download site
0 # Download site 2019-06-10 12:52
Hello, always i used to check blog posts here in the early hours in the daylight, as
i enjoy to learn more and more.

Here is my webpage :: Download site
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-06-10 22:23
I am actually delighted to glance at this blog posts which
contains plenty of useful data, thanks for providing
such data.

My web-site: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Download
0 # Download 2019-06-11 08:23
It's amazing designed for me to have a site, which is good designed for my know-how.
thanks admin

my web site ... Download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
5
0 # 5 2019-06-17 14:36
A fascinating discussion is worth comment. I do think
that you need to write more about this topic, it may not be a taboo
subject but usually people do not talk about
such subjects. To the next! Kind regards!!

Feel free to surf to my website - 5
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-06-18 20:50
I got this site from my friend who informed me on the topic of this website and at the moment this time I
am browsing this web site and reading very informative posts at
this time.

Take a look at my web blog :: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 png
0 # scr888 png 2019-06-20 07:20
Sweet 1 set of muscles of the nicest, most talented peeps you could ever
hope to meet goes out there and makes ya proud.
You know what, it is able to be people! Musicals get home en vogue, take regarding it!


Look at my weblog: scr888 png
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-06-21 21:52
What's up, everything is going well here and ofcourse every one is sharing data, that's in fact fine, keep up writing.


Feel free to visit my weblog :: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-06-22 23:25
When some one searches for his required thing, so he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained
over here.

my page - download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
play8oy mobile
0 # play8oy mobile 2019-06-23 17:14
Internet casinos Keno view some for this variables in this fall university.
Plus, the more tickets you buy, the better your prospects.
Lastly, greatest and most fun tip for winning is to have a blast.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Bryan
0 # Bryan 2019-06-23 17:46
Hello friends, its fantastic piece of writing on the topic
of teachingand fully defined, keep it up all the time.


Look at my page - 918Kiss online (Bryan)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
918kiss demo
0 # 918kiss demo 2019-06-25 13:05
What also made the Commodores great are the ballads.
Well, not a bunch our own tastes in music, ladies that
everyone listens to music. He stated he tried to get it through his jeans and it went off,
shooting him in the tibia bone.

My blog post: 918kiss demo
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 wikipedia
0 # scr888 wikipedia 2019-06-26 13:33
Choice a gift remember it's not how much the gift costs, rather the thought behind the
gift. The materials utilized will typically be thought about.
Some museums include the Ruben .
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 apk download
0 # scr888 apk download 2019-06-29 22:13
Somee oof the slots in an online casino have their payout percentages marked.
Generally getting your property iced wokuld be a nasty thing,
but it's obviously not the case. That they stop on a winning combination,
yyou win.

Here is my weblog scr888 apk download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-06-30 23:29
This design is incredible! You certainly know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job.
I really loved what you had to say, and more than that,
how you presented it. Too cool!

Also visit my web-site ... download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-07-03 16:43
With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?

My site has a lot of completely unique content I've either created myself or outsourced but it looks like
a lot of it is popping it up all over the web without my authorization.
Do you know any solutions to help stop content from being
ripped off? I'd truly appreciate it.

my page: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
improve Sex life
0 # improve Sex life 2019-09-16 06:32
Goood way of telling, and fastidious post to take inflrmation onn the topic of my
presentation subject matter, which i am going to present in college.My webpage - improve
Sex life
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
AdaBig
0 # AdaBig 2019-09-18 10:08
Hello. I have checked your webzpravodaj.cz and i see you've got some duplicate
content so probably it is the reason that you don't rank high in google.
But you can fix this issue fast. There is a tool that rewrites
content like human, just search in google: miftolo's tools
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Stevanendy
0 # Stevanendy 2019-09-20 00:06
Generic Worldwide Amoxicilina France No Doctors Consult Mastercard Viagra Et Procreation antabuse buy online chipper Buy Dicloflex Viagra Sildenafil Citrate
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
dansk casino guide
0 # dansk casino guide 2019-10-05 23:52
Klik her - så kommer du til Danske Spil Casinos side.

Also visit my web-site: dansk casino guide
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
good backlinks
0 # good backlinks 2019-11-04 03:27
hello there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here.
I did however expertise some technical points using this website, since I experienced to reload the website a lot of
times previous to I could get it to load correctly.
I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will
often affect your placement in google and can damage your quality score
if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my
email and could look out for a lot more of your respective intriguing content.
Make sure you update this again soon.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
cialis from canada
0 # cialis from canada 2019-11-04 10:37
Aw, this was a really nice post. Finding the time and actual
effort to produce a great article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don't
seem to get nearly anything done.

Here is my homepage cialis
from canada
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Buy Flucoder online
0 # Buy Flucoder online 2019-11-04 13:58
If you are going for finest contents like myself, simply visit this site every day because it offers quality contents,
thanks

Also visit my web site :: Buy Flucoder online
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
h
0 # h 2019-11-10 22:53
http://rahn-france.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pornsextubexxx.com/t/two-black-africa-lesbians/
http://rahn-scent-taste.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pornsextubexxx.com/t/hindi-plumber-sex/
http://rahnag.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pornsextubexxx.com/t/www-sexnord-net10html/
http://raiddatarecoveryusa.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pornsextubexxx.com/t/sunny-lione-xx-videos
http://raidercomic.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pornsextubexxx.com/t/pure-mathur/
http://railhawk.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pornsextubexxx.com/t/free-download-xvidio/
http://railistic.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pornsextubexxx.com/t/india-xxx-vidocom/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
mama bear
0 # mama bear 2019-11-22 16:29
Very descriptive article, I loved that a lot.

Will there be a part 2?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
backlinks and seo
0 # backlinks and seo 2019-11-25 00:03
Wow! At last I got a web site from where I be able to really obtain helpful data concerning my study and knowledge.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
ukiuyobokih
0 # ukiuyobokih 2019-11-28 20:49
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin Online Amoxicillin No Prescription cbl.nbgq.webzpr avodaj.cz.vbq.g b http://mewkid.net/where-is-xena/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
itasotye
0 # itasotye 2019-11-28 21:16
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 500mg Capsules Buy Amoxicillin asw.ajdu.webzpr avodaj.cz.ayv.d a http://mewkid.net/where-is-xena/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
itoatih
0 # itoatih 2019-11-29 20:39
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Buy Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg Capsules lju.bmgi.webzpr avodaj.cz.crq.p f http://mewkid.net/where-is-xena/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
iqoqegah
0 # iqoqegah 2019-11-29 21:41
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Buy Amoxicillin Online Amoxicillin Online ivs.fqxp.webzpr avodaj.cz.nnb.e d http://mewkid.net/where-is-xena/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
maven
0 # maven 2019-12-16 07:22
Request playtech bosss... white lion..
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
goguhefui
0 # goguhefui 2019-12-20 22:40
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 500 Mg Buy Amoxicillin Online jpj.hdqd.webzpr avodaj.cz.uxk.s a http://mewkid.net/where-is-xena/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
atiruge
0 # atiruge 2019-12-20 23:09
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxil jiq.tbbr.webzpr avodaj.cz.ryv.f j http://mewkid.net/where-is-xena/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
avedaweiji
0 # avedaweiji 2020-01-02 18:29
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxil Dose For 55 Pounds Buy Amoxicillin aaa.etmr.webzpr avodaj.cz.dff.o h http://mewkid.net/who-is-xandra/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
epxipupraje
0 # epxipupraje 2020-01-02 18:32
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin rjz.berm.webzpr avodaj.cz.jzj.w c http://mewkid.net/who-is-xandra/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
inibejaof
0 # inibejaof 2020-01-02 18:39
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Amoxicillin No Prescription zhf.idbj.webzpr avodaj.cz.amq.m m http://mewkid.net/who-is-xandra/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
igeroqoic
0 # igeroqoic 2020-01-02 18:50
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Buy Amoxicillin Online Amoxil Causes Gallstones puk.xqse.webzpr avodaj.cz.tel.e s http://mewkid.net/who-is-xandra/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
ivusudulu
0 # ivusudulu 2020-01-02 19:01
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Buy Amoxicillin Online Amoxicillin No Prescription zkd.upvh.webzpr avodaj.cz.pig.a v http://mewkid.net/who-is-xandra/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
uxefukocoga
0 # uxefukocoga 2020-01-02 19:02
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Amoxicillin 500 Mg mhg.xxue.webzpr avodaj.cz.rqs.l g http://mewkid.net/who-is-xandra/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
okugede
0 # okugede 2020-01-02 19:22
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxil Causes Gallstones Buy Amoxicillin Online fal.nnnx.webzpr avodaj.cz.kba.b p http://mewkid.net/who-is-xandra/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
inoocayanec
0 # inoocayanec 2020-01-02 23:51
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin 500mg Capsules alg.ersw.webzpr avodaj.cz.uzr.k e http://mewkid.net/who-is-xandra/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
iromunelede
0 # iromunelede 2020-01-03 00:07
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Amoxicillin On Line ego.ercn.webzpr avodaj.cz.jmu.v s http://mewkid.net/who-is-xandra/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
ipuvocuw
0 # ipuvocuw 2020-01-13 15:09
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Dosage For Amoxicillin 500mg Buy Amoxicillin Online zhk.zhlp.webzpr avodaj.cz.ibz.d v http://mewkid.net/who-is-xandra/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
ecikvuv
0 # ecikvuv 2020-01-13 21:11
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin 500mg knq.fblw.webzpr avodaj.cz.wbt.p q http://mewkid.net/who-is-xandra/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
ohovnegiqerau
0 # ohovnegiqerau 2020-01-13 21:27
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500 Mg Buy Amoxicillin qrv.ofnx.webzpr avodaj.cz.iyg.t e http://mewkid.net/who-is-xandra/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
ingredient
0 # ingredient 2020-01-14 19:20
Hi, just wanted to say, I loved this blog post. It was helpful.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
eridanuspills.com
0 # eridanuspills.com 2020-01-18 14:07
This awesome blog is really interesting and informative. I have chosen a lot of useful tips out of it. I ad love to go back every once in a while. Cheers!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit