Návod na Trello - pracujte efektivně

Napsal(a) Napsáno pondělí, 09 září 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 20167 krát
Ohodnotit tuto položku
(5 hlasů)

Trello získává na popularitě a s přibývajícím počtem uživatelů přibývají i ti čeští. A pro ty, kteří si s Trellem kvůli angličtině či něčemu jinému zkrátka neporadí, jsou naše články. Nejprve jsme si pověděli, co je Trello, a pak ukázali, jak se do Trella zaregistrovat a jak ho nastavit. Nyní si posvítíme na samotné používání Trella - od tvorby organizace, nové tabule a lístečků / kartiček až po přiřazování uživatelů a nastavování barevných štítků. 
 1. Vytvoření organizace
 2. Vytvoření nové tabule v organizaci
 3. Přizpůsobení tabule
 4. Kartičky (lístečky) v Trellu
 5. Závěr

Seskupení tabulí do skupin - organizace

Než vytvoříme samotnou tabuli, je dobré vytvořit oganizaci, do které bude daná tabule (a pravděpodobně i nějaké další) patřit. Přesně jako na následujícím screenshotu mého Trella.

navod-1

Organizace je "WebPrezent - Develop" a do ní patří tabule "Develop - WebPublic 3.0" a "Develop - WebSimple".

Novou organizaci vytvoříme kliknutím na "New Organization..." vpravo dole jako na obrázku výše. Vyplníme její jméno a volitelně můžeme a také nemusíme vyplnit krátký popis. Poté klikneme na "Create" (Vytvořit).

navod-2-nova-tabule

Tím se dostaneme na obrazovku správy organizace, kde můžeme nastavit úplně vše, co ještě můžeme potřebovat - přidat k ní členy a nastavit, zda je soukromá nebo veřejná (viditelná všem - dohledatelná přes vyhledávače).

navod-3-nastaveni-organizace

Obrázek jsem se snažil udělat tak, aby hovořil za vše.

 • Nahoře vedle názvu organizace najdete aktuální nastavení - zda je organizace veřejná nebo soukromá.
 • Můžete změnit jméno a popis organizace kliknutím na tlačítko pod jejím popisem.
 • Členy přidáte kliknutím na "Add Members" a napsáním buď jména nebo přesdívky na Trellu. Organizace s nastavením "Private" je viditelná pouze jejím členům.
 • Do organizace můžete rovnou přidat novou tabuli kliknutím na "New Board".
 • Úplně dole vidíte přehled tabulí, které jsou v této organizaci. Je nová, proto zde ještě nejsou žádné tabule.
 • Vpravo pak je nastavení organizace (Organization Settings) - tam můžete organizaci učinit veřejnou nebo smazat, pokud chcete.

Pokud jste byli někým přiřazeni k jeho organizaci, nemůžete ji smazat ani do ní přidávat členy! Je to pouze věc autora organizace.

Pokud chcete tabuli s někým sdílet, pravděpodobně do tabule ještě přidáte členy. Následujícímu kroku se však nevyhne nikdo - přidání nové tabule.

Vytvoření nové tabule

Novou tabuli k naší právě vytvořené organizaci můžeme vícero způsoby. 

 1. V pravém horním rohu klikneme na "Boards" nebo naši profilovku a vybereme "New Board", nebo
 2. po vytvoření organizace klikneme u "My Org Boards" na "New board..." (vizi obrázek výše), nebo
 3. nejsnazší řešení - na domovské stránce trello.com vybereme "New board in organization...

My se vydáme nejsnadnější cestou a tou je bod 3. Přejdeme na trello.com (stačí kliknout na ikonu Trello v levém horním rohu) a před vámi bude následující:

navod-4-nova-tabule

 

Klikneme na "New Board in organization" a vyjede rychlé nastavení základních údajů tabule. 

navod-5-nastaveni-tabule

Vyplníme Název (titulek - Title) a organizaci necháme již vybranou, pouze v případě potřeby přepneme. 

Důležitý je také poslední řádek, kde nastavujeme, kdo tabuli uvidí. Výchozí nastavení je takové, že tabuli vidí každý člen organizace, do které tabule patří. To je poměrně ideální nastavení, v případě potřeby ale tabuli můžete také nastavit na soukromou (Private) nebo veřejnou (Public) kliknutím na Change.  

Když je vše podle vašich představ, klikněte na Create (Vytvořit). Nastavení jde později změnit - s tím si nedělejte starosti. Naše tabule se otevře.

navod-6-prehled-tabule

Na tabuli vidíte jen skutečně potřebné. Tři základní sloupce - co udělat, co právě děláte a co máte hotovo, možnost přidat další sloupce (tu má jen autor tabule). Vpravo je pak menu, ve kterém najdete nastavení, a pod ním je možnost přidat členy k tabuli. Nic víc, nic míň. Další vymoženosti jsou až pro pokročilé používání, které opět většina uživatelů Trella nevyužije.

Přizpůsobení tabule Trella

Jelikož ne každému musí sedět anglické výrazy při práci a také proto, že na některé projekty se 3 základní sloupce pojmenované jako "udělat, právě dělané a hotové" nehodí, je třeba je odstranit a vytvořit své. Také se hodí vytvořit své vlastní barevné štítky na lístečky pro rychlou identifikaci kartiček bez jakéhokoliv čtení. Pojďme na to.

Odstranění základních sloupců (seznamů) v Trellu

Najedeme myší do pravého horního rohu sloupců (To Do, Doing i Done) - přesně na druhou stranu sloupce než je tento nápis - zkrátka na místo červené tečky na obrázku níže. Tím se nám zobrazí šipka dolů v kroužku, na kterou klikneme a z vyjetého seznamu vybereme Archive This List (Archivovat tento seznam). Opakujeme pro všechny tři základní sloupce, čížm je všechny odstraníme.

navod-7-smazani-sloupce

Všechny sloupce (seznamy) jsme tedy odstranili a je třeba vytvořit nové

Vytvoření nových sloupců (seznamů) v Trellu

Naše tabule je nyní prázdná, ale nabízí nám "Add a list..." možnost, česky "Přidat seznam". Klikneme...

navod-8-novy-sloupec

 

... vyplníme název sloupce a sloupec přidáme kliknutím na "Save" (Uložit). 

navod-8-novy-sloupec-nazev

 

Tento proces opakujeme, dokud máme tabuli rozdělenou na všechny potřebné fáze projektu. My si tabuli rozdělili na 3 sloupce - Nápady, Pojedeme... a "Navštívili jsme... . 

navod-9-sloupce

 

Trello pro rychlou a snadnou práci podporuje funkci "Drag-n-drop" neboli táhni a pusť. Obyčejným přetažením s držením levého tlačítka myši můžeme sloupce libovolně proházet.

Nastavení barevných štítků

Barevné štítky jsou proužky, které se zobrazí nad každým lístečkem, kterému tento proužek (resp. popisek - label) přiřadíte. Abyste je nastavili, klikněte pod vaším profilovým obrázkem vpravo nahoře na "Menu" a vyberte "Settings".

navod-10-labels

 

Ve stejném sloupci se nám zobrazí nabídka nastavení, ze kterých nás zajímá nejvíce "Edit Labels" - editovat popisky.

navod-11-nastaveni-labelu

Do připravených políček vedle jednotlivých obrázků můžeme vepsat co která barva znamená. Toto uděláme, klikneme na "Save" (Uložit) a všechna hlavní nastavení tabule jsou vyřešena.

Trello - lístečky, kartičky a co všechno v nich jde

Přidání lístečku

Není nic jednoduššího než přidat kartičku do příslušného sloupce tabule v Trellu. Klikněte na "Add a card..." ve vámi vybraném sloupci (kam lísteček patří) podle obrázku...

navod-12-listecky

 

... vyplňte titulek a vše je zařízené. Nezapomeňte ale kliknout na "Add" (Přidat).

navod-13-titulek-listecku

 

Kartička se zobrazí okamžitě. Opakujte dokud máte nápady :)

navod-14-listek-hotovy

Přesunutí kartičky do jiného sloupce

Ještě než kartičce přidáme další vlastnosti, ukážeme si, jak ji přeřadit do jiného sloupce. Je to asi to nejjednodušší, co v Trellu budete dělat.

Jak jsme si už řekli, u Trella funguje metoda táhni a pusť (drag and drop), takže vše půjde hladce jen pomocí tažení myši se stisklým tlačítkem.

navod-15-drag-n-drop

Nastavení podrobností kartičky

Toto je to, co dělá Trello tak skvělým pomocníkem. Nejenže se ovládá rychle, snadno a intuitivně, ale hlavně jde kartičky přidávat podrobnosti - přiřadit člena tabule, přidat barevný štítek, připnout soubor nebo nastavit datum a čas, kdy musí být kartička vyřízená. Také se můžete ke kartičce zapsat a Trello vám vždy pošle mail, pokud na kartičce dojde k nějaké změně (bude přesunuta, přibyde komentář apod.) 

navod-16-detaily-karty

Tmavě modře jsem zdůraznil důležitá tlačítka a vedle máte překlad, k čemu která slouží. 

 • Úprava popisků - kliknete a vyberete ze seznamu barevný štítek. Můžete jich vybrat i více.
 • Přidání členů - kliknete a vyberete členy ze seznamu, popř. přidáte i jiné co nejsou k tabuli přiřazeni
 • Datum splatnosti - nastavíte datum, do kdy by měla být kartička vyřízená
 • Připnout soubor - nahrajete soubor, třeba obrázek, kterou si všichni co kartičku vidí budou moci stáhnout
 • Subscribe - pokud kliknete, Trello vám bude posílat emaily při každé změně na této kartičce
 • Odstranění kartičky - kliknutím na Archive, lze zpětně vrátit

Když vyplníte vše, co potřebujete, kartička se razantně změní. Samozřejmě můžete psát komentáře napsáním textu do políčka "Write a comment" a stisknutí Enter.

navod-17-hotova-karta

 

Spolu se změnou uvnitř této kartičky se vše projeví navenek i na přehledu všech kartiček.

navod-18-hotovo

A tím je naše učení u konce.

Závěr

Nyní můžete Trello bezstarostně používat k účelu, ke kterému bylo stvořeno a sami uvidíte, že obsah Trella vám časem sám nabobtná. Rozhodně uvidíte, že pracovat s Trellem se vám dlouhodobě vyplatí. Nezepomenete své okamžité nápady, naplánujete si svoji krátkodobou budoucnost a zároveň budete mít přehled o všem, co jste už udělali. A jako malá perlička na závěr - screenshot mého Trella s tabulí WebZpravodaj.

navod-19-kompletni-trello

 Naposledy změněno úterý, 10 září 2013 08:30

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Tomáš Janeček

Student aplikované informatiky na FIM UHK, nadšený do kódu všeho druhu, tvorby webových aplikací i webdesignu. Vytvořil jsem svůj blog tomasjanecek.cz kam taky občas píšu. Žiju sportem - volejbal, horské kolo, (orientační) běh..., počítači i hraním na sopránové ukulele.Komentáře   

 
Martin Janoušek
0 # Martin Janoušek 2014-06-07 16:48
Ahoj Tomáši, pěkně napsáno. Já bych ještě uvítal trochu navést (pokud jsem to při své kreativitě nezaregistroval ). Mám dvě firmy a měl jsem představu, že budu mít v hlavičce FIRMA 1 a pod ní ty sloupce Nápady, udělat, v procesu, uděláno, předáno. U FIRMA 2 to samé. Je to takto v možné? Díky.
Martin
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Tomáš Janeček
+1 # Tomáš Janeček 2014-06-07 23:26
Ahoj Martine, jasně, v čem je problém? :)

Na hlavní stránce http://trello.com klikneš v pravým horním rohu na "+", což je "Add a new board or organization.", tedy "Přidat novou nástěnku nebo organizaci". Klikneš a zvolíš "Neš board" - každá tvá firma bude samostatná nástěnka a v každé si můžeš nastavit jaké sloupce chceš, klidně i jiné.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Johny Jackson
0 # Johny Jackson 2018-02-02 17:51
Unquestionably consider that that you said. Your favorite justification appeared
to be on the web the simplest factor to take note of. I say
to you, I definitely get annoyed even as other people consider concerns that they plainly do not recognize about.
You managed to hit the nail upon the top and outlined out the entire thing
without having side-effects , folks can take a signal. Will probably be back to get more.
Thanks

Here is my homepage :: Johny Jackson
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
online marketing
0 # online marketing 2018-11-20 00:40
Nice blog, i like to refer you site to our website.
tq
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
KristinBig
0 # KristinBig 2018-12-11 13:54
Hello. I have checked your webzpravodaj.cz and i see you've got some duplicate content
so probably it is the reason that you don't rank high in google.
But you can fix this issue fast. There is a tool that rewrites content like human, just search in google: miftolo's
tools
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
online pharmacies
0 # online pharmacies 2019-01-13 17:19
Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super
long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your
blog. I too am an aspiring blog writer but I'm still new to everything.
Do you have any points for inexperienced blog writers?
I'd definitely appreciate it.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
SCR 888
0 # SCR 888 2019-02-01 05:45
Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.

I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new
updates.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
drugstore online
0 # drugstore online 2019-02-06 11:12
I am sure this post has touched all the internet viewers,
its really really good piece of writing on building up new web
site.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
canada drugs online
0 # canada drugs online 2019-02-19 09:23
Magnificent items from you, man. I have be aware your stuff previous to and you're simply too great.
I really like what you have received here, really like what you are saying
and the way in which you assert it. You make it enjoyable and you continue to take
care of to keep it sensible. I cant wait to learn far
more from you. That is actually a great site.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
918kiss
0 # 918kiss 2019-02-22 15:43
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to
get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

I'm not very web savvy so I'm not 100% sure.
Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
918kiss
0 # 918kiss 2019-03-01 14:24
Hi, just wanted to mention, I loved this blog post.
It was funny. Keep on posting!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 download
0 # scr888 download 2019-03-08 11:12
Bring the content to them, right regarding mailbox by sending them email messages.
They basically lodge complaints with advertisers for going from the quality guidelines and other
rules.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Dixie
0 # Dixie 2019-03-14 22:26
I must thank you for the efforts you have put in writing this website.

I am hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well.
In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now ;
)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
play8oy casino
0 # play8oy casino 2019-03-15 10:03
Think about tiny artificial flowers to include in your computer screen. To
start us off, we tend to consider a take a peek at SEO smart
links. There are many article directories on society Wide On-line.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 bonus 100
0 # scr888 bonus 100 2019-03-17 01:30
Right now it sounds like Wordpress is the top blogging platform
out there right now. (from what I've read) Is that what you are
using on your blog?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 download
0 # scr888 download 2019-03-21 22:34
Because this require a mind game and knowledge to
see various factors to do on page Optimization. Once you have landing page you begin building backlinks to drive traffic to your own website.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 download ios
0 # scr888 download ios 2019-03-24 13:25
Request tiny artificial flowers to use in your computer screen.
A Author is the one that has specialized that particular point which enables them to write.
Following these tips will allow you do quite.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-03-25 04:25
I like the helpful information you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and check again here frequently.
I am quite sure I will learn many new stuff right here!
Best of luck for the next!

Also visit my homepage; download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 error code
0 # scr888 error code 2019-04-11 08:44
Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging
for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
4
0 # 4 2019-04-16 20:32
I pay a quick visit daily a few web sites and blogs to read articles, except this website gives feature based posts.


Feel free to visit my website ... 4
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
6
0 # 6 2019-04-18 01:42
This text is priceless. How can I find out more?

Feel free to surf to my web page ... 6
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
918kiss update
0 # 918kiss update 2019-04-20 04:16
It was after a long time when he confided to Ramola
he liked ladies that smoked. Final Order - system the time when you need to take most caution. Merely grasping the writer's idea is inadequate.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
7
0 # 7 2019-04-25 22:15
It's very simple to find out any matter on net as compared to textbooks,
as I found this post at this web site.

My web-site :: 7
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 server
0 # scr888 server 2019-05-01 07:43
Yes, this is a good start, yet it isn't necessarily the Greatest to find out what you do you want.
Do your homework on the hot new game your kid is begging for.
Working in your own home gives you the advantage of flexibility.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-05-04 01:51
This paragraph provides clear idea designed for the new users of blogging, that genuinely how to do blogging and site-building.


my web blog: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 free play
0 # scr888 free play 2019-05-05 11:11
Already redeemed your digital drink ticket at the bar? This new Wi-Fi Direct certified player can connect with Wi-Fi components directly without having to use a hot-spot.
Direct Messages sent outside this timeframe tend to be ignored.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
scr888 old version
0 # scr888 old version 2019-05-06 09:12
Hey There. I found your blog the use of msn. This is a really neatly written article.
I will make sure to bookmark it and return to read
extra of your helpful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
918kiss demo
0 # 918kiss demo 2019-05-09 01:42
International Latin style includes Cha Cha, Samba, Rumba,
Jive along with the Paso Doble. Having these green chiles
already cooked and prepared to go makes my job so easier!
Head over to ClickBank and an online internet
marketer.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-05-22 20:13
It's hard to come by experienced people for this subject, however, you seem like you know what you're talking about!
Thanks

Look into my web site: download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
download
0 # download 2019-05-22 20:13
I got this site from my pal who informed me on the topic
of this web page and at the moment this time I am visiting this web page and
reading very informative articles or reviews at this time.


My site ... download
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit