Google Drive - sdílené úložiště pro počítače i mobilní zařízení

Napsal(a) Napsáno úterý, 10 září 2013 Zveřejněno v Nástroje Přečteno 30104 krát
Ohodnotit tuto položku
(7 hlasů)

Mít počítač, notebook, mobil i tablet a jednu sdílenou paměť - to je stále z říše snů. Google Drive, česky Disk Google, se tomuto ideálu ale velmi blíží. Jedinou nevýhodou je částečná nutnost připojení k internetu pro přístup k souborům, díky rozšířenosti Wi-Fi ale v poslední době není problém ani s tím. Mobilní aplikace Google Drive dokonce přístup k souborům offline (bez internetu) umožňuje, s tím však souvisí drobné neduhy. Pokud nepotřebujete obrovský diskový prostor, Google drive je zdarma. Jak to funguje a jaká jsou omezení, ptáte se?Jak Google Drive funguje

Myšlenka je velmi přimá - existuje webová aplikace na adrese https://drive.google.com/#my-drive, na kterou se dostane každý přes internetový prohlížeč a přes ni nahráváte soubory, ke kterým pak z jakéhokoliv počítače či mobilního zařízení přistupujete odkudkoliv. Přihlášení probíhá přes klasický Google účet, který používáte na YouTube i třeba v Google kalendáři. 

google-drive-1

Pro pohodlí uživatelů mobilních zařízení existuje aplikace pro Android zvaná česky "Google Disk" (Google Drive pokud máte telefon v aj). Je velmi dobré tuto Android aplikaci používat, protože ne všechny mobilní prohlížeče webové aplikace zvládají. Google je tak velkorysý, že poskytuje svou službu i konkurenčnímu Applu a vyvinul pro něj aplikací také.

A protože ne každému vyhovuje nahrávání souborů přes webový prohlížeč, Google Drive aplikace je i pro stolní počítače. S ní předejdete zbytečným přerušením nahrávání souborů kvůli pádu prohlížeče nebo chvilkovému výpadku internetu, nicméně není nikterak nutná, používat ji vůbec nemusíte - drive.google.com vám postačí.

Google Drive je zdarma - omezený prostor na disku?

Asi si říkáte: "Kdo by kupoval pevné disky proto, aby je využíval někdo jiný a ještě k tomu zdarma?" Odpověď je jedno slovo - Google. Jak se můžete přesvědčit z obrázku níže, diskový prostor poskytovaný zdarma je omezen kapacitou 15 GB. 15 gigabytů zdarma je ale velmi pěkné a jelikož tento disk má sloužit převážně k ukládání různých PDF, textových dokumentů, tabulek a prezentací, kapacita je více než dostačující.

Pokud by někomu ale i přesto bylo 15 GB málo, za 4,99$ měsíčně nabízí Google rozšíření na 100 GB, za dvojnásobek pak dvojnásobek. Statistiky jsem neviděl, nicméně myslím si, že uživatelů využivající tuto placenou službu je velmi velmi málo. 

google-drive-2

Ještě je tu jedno drobné omezení a tím je sdílení tohoto prostoru mezi Google Drive, Gmailem (kompletně) a fotkami Google+ (počítají se jen ty s rozlišením větším než 2048x2048). V praxi to znamená, že je teoreticky možné využít všech 15 GB na Google+ nebo Gmailu a pak na Google Drive už nebude dost místa. 15 gigabytů je ale taková velikost, že to několika fotkami, maily a pár přílohami snadno nezaplníte, ani kdybyste chtěli.

Uživatelská přívětivost

Přestože najdete i přímo na Google Play řadu negativních komentářů k této službě, je Google Drive velmi ceněný a šikovný - hlavně kvůli své multiplatformnosti. Veškeré datové přenosy jsou samozřejmě šifrované pomocí SSL, na Google Drive si proto můžete všimnout "HTTPS" protokolu na začátku adresy. Vyzkoušel jsem Android i webovou aplikaci a zde jen krátký výpis základních vymožeností, které jistě potěší i zpříjemní práci.

Webová aplikace

 • Nahrávání několika souborů najednou - dnes už standard
 • Nastavení kompaktnosti zobrazení a dva styly výpisů - řádky nebo dlaždice s náhledy
 • Strukturování souborů do složek
 • Řazení souborů podle posledního otevření / upravení / upravení mnou
 • Označování souborů hvězdičkou
 • Náhledy dokumentů jedním kliknutím
 • Sdílení souborů na FaceBook, Twitter, Google+ a Gmail

Android aplikace

 • Dva způsoby výpisů - do řádku nebo do dlaždic
 • Přehlednost, jednoduchost, nic navíc
 • Řazení a filtrování dokumentů
 • Přesouvání souborů do složek i v této aplikaci
 • Možnost odeslat soubor třeba přes BlueTooth
 • Samozřejmě možnost stažení souboru
 • Možnost zpřístupnit si libovolné dokumenty offline i bez klasického stažení

Shrnutí

Google Drive je velmi praktická služba, kterou spousta lidí potřebuje. I proto má jen samotná Android aplikace desítky milionů stažení a vysoké hodnocení 4,3/5. Funguje zdarma do kapacity 15 gigabytů, což je více než dost, a se soubory je možné v Google Drive pracovat podobně jako v průzkumníku Windows - přesouvání, tvorba složek, přejmenovávání. Webová i mobilní aplikace Google Drive jsou velmi rychlé a krásně přehledné díky své jednoduchosti. Rozhodně stojí alespoň za vyzkoušení.Naposledy změněno pátek, 29 srpen 2014 09:37

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Tomáš Janeček

Student aplikované informatiky na FIM UHK, nadšený do kódu všeho druhu, tvorby webových aplikací i webdesignu. Vytvořil jsem svůj blog tomasjanecek.cz kam taky občas píšu. Žiju sportem - volejbal, horské kolo, (orientační) běh..., počítači i hraním na sopránové ukulele.Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177