Modrá obrazovka (blue screen) chybové kódy

Napsal(a) Napsáno úterý, 26 červenec 2016 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 3029 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

BSoD (Blue Screen of Death nebo-li modrá obrazovka smrti) je výraz, který se používá, když operační systém Windows totální zkolabuje. Zobrazí se nenáviděná modrá stránka a s PC již nelze dál pracovat. Modrou obrazovku může způsobovat chyba hardwaru i softwaru, lzn. např. vadná RAM paměť nebo např. poškozené ovladače.V případě, že se vám tato obrazovka ukáže, nezbývá, než restart PC. Nejprve si ovšem opiště číselné chybové kódy. Pomohou Vám k identifikaci problému.

Pozn: původ BSOD pochází již z dob Windows 95.

Nejčastější BSOD kódy a jejich pravděpodobné příčiny

Zde uvádíme nejčastější chybové kódy a jejich interpretaci (příčinu pádu systému). Kódy budeme postupně doplňovat.

0x0000000A or IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Chybu může způsobovat velmi mnoho příčin. Vadný hardware, software, ovladače, viry. Otestujte paměti, případně odinstalujte aplikaci, která BS způsobuje.

0x00000050 or PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA

Pravděpodobně vadná paměť, ale hlašení může způsobovat i jiný hardware případně virus.

0x0000007B or INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

Nejčastější příčinou je poškozený filesystem (nabootovat do recovery a spustit příkaz chkdsk /r), dále se může jednat o problem se SATA ovladačem. Zkuste v BIOSu přepnout SATA mode z AHCI na IDE (nebo SATA native).

0x0000007F or UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP

Pravděpodobně hardwarový problem (nejčastěji vadná či nekompatibilní paměť nebo vadná základní deska).

0X000000EA or THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER

Buď poškozený ovladač grafické karty, nebo vadná grafická karta.

0x000000D1 or DRIVER_IRQL_NOT_OR_EQUAL

Nejčastěším důvodem této chyby je vadný ovladač nebo virus. Zaktualizujte si systém Windows a důkladně otestujte systém proti virům.

0x000000A5

Týká se převážně starších počítačů. Může být způsobeno tím, že BIOS nemá funkci ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), což je rozhraní, které umožňuje operačnímu systému přistupovat ke správě napájení. Ve Windows XP řešte vložením instalačního CD a při zobrazení výzvy instalace ovladačů úložiště (ve chvíli, kdy je dole napsáno Press F6..) zmáčkněte F7. Automaticky se vypne softwarová podpora ACPI.

Kódy jsou v podstatě totožné pro všechny operační systémy: Windows XP, Vista, Windows 7.Naposledy změněno úterý, 26 červenec 2016 13:07

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Marián Hudec

Ing., absolvent ČVUT FEL se zaměřením na softwarové inženýství. Od roku 2003 ředitelem firmy EO COMPUTERS, která se zabývá prodejem a servisem výpočetní techniky (WWW.EO.CZ).
 

Prodej PC - eshop          Servis PC          Internet, počítače, tvorba WWWWarning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177