XAMPP návod - server ve vlastním počítači

Napsal(a) Napsáno pondělí, 24 červen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 52618 krát
Ohodnotit tuto položku
(10 hlasů)

Pojem server někomu neříká vůbec nic, někdo tuší, jiný ví, a jistě je také někdo, kdo by chtěl vědět více. Abychom mohli něco zkoušet na serveru, musíme být stále připojení k internetu, což byl, pro někoho stále je, problém. Proto apache friends (apačští přátelé) vytvořili projekt XAMPP, který umožňuje snadno a rychle vytvořit server z jakéhokoliv počítače a přímo na něm testovat weby, webové aplikace, redakční systémy a další software bez jakýchkoliv omezení operačního systému nebo uživatele. A pokud nevíte, jak si s XAMPPem poradit, následující text by vám měl pomoci.Není server jako server

01

 

Apache HTTP server na Windows

Drtivá většina (kolem 65%) všech světových serverů běží na Apache HTTP(s) serveru a proto se budeme zabývat právě ním. Ukážeme si, jak snadno a rychle vytvořit offline verzi takového serveru, který zvládne PHP, phpMyAdmin, MySQL databáze, Filezilla FTP server, Mercury, Tomcat a Strawberry Perl. Verze jednotlivých součástí aktuálního XAMPPU pro Windows jsou vypsány zde. V našem případě ukážeme postup na Windows 7, stejný bude i na Windows 2000, 2003, XP i Vista. Xampp je dostupný i pro Linux (testovány Ubuntu, SuSE, RedHat, Mandrake, Debian) a v beta verzích také pro Mac OS X a Solaris SPARC (testováno na verzi 8).

Co potřebujeme pro apache server na Windows

Než budeme moci začít, budeme potřebovat Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable. 32bitová verze je ke stažení zde, 64bitová pak zde. Pro instalaci stačí jen stáhnout balíček, spustit a odklikat, co si instalace žádá. Tento balík je však standardní součástí aktualizací Windows Update.

Další a poslední nutnou věcí je už jen user-friendly software XAMPP. Verze pro Windows je ke stažení na oficiálním webu v kategorii XAMPP download; ostatní verze naleznete taktéž na oficiálním webu, konkrétně v sekci XAMPP.

apache

Než začneme se samotnou instalací, dovolím si dodat upozornění přímo developerů programu:

"Výchozí konfigurace není dobrá z pohledu bezpečnosti a není dost bezpečná pro podnikatelské prostředí - prosím, nepoužívejte XAMPP v takovém prostředí"

Instalace XAMPP

Samotná instalace xamppu není nic složitého a zabere několik (až desítek) minut. Na rychlém SSD instalace trvá 1-2 minuty. Když spustíme instalaci, instalátor nás hned informuje o stavu UAC - User Account Control (Řízení uživatelských účtů). V našem případě máme UAC vypnuté, což instalátor označuje jako doporučené nastavení a dodává, že pozdější zapnutí UAC může omezit funkčnost xamppu (!). Řízení uživatelských účtů se dá vypnout/zapnout v menu Ovládací Panely -> Uživatelské účty a zabezpečení rodiny -> Uživatelské účty -> dole Změnit nastavení Řízení uživatelských účtů.

1

První informace v okně samotného instalátoru nám neříká nic jiného než přivítání v instalátoru a doporučení, abychom měli při instalaci xamppu všechny (spíše "všechny") aplikace vypnuté. Tím zabráníme nastání situace, kdy se využívají nějaké systémové soubory jiným programem a xampp je tedy nemůže přepsat. V opačném případě se může stát, že instalace bude vyžadovat restart operačního systému. Vypneme tedy minimálně ty aplikace, o kterých víme, že využívají důležité systémové soubory, a pokračujeme kliknutím na Next.

2

 

Tím se dostáváme do další části instalace. Zde máme na výběr, jaké části instalátoru nainstalujeme. Necháme-li všechna políčka zaškrtlá, neuděláme chybu. Pokračovat budeme opět stisknutím Next.

3

 

Nejenom pokročilejší uživatelé si třeba i jen ze zvědavosti rozevřou jednotlivé nabídky klepnutím na symbol "+". Zobrazí se nabídka. Podnabídka XAMPP obsahuje zástupce do Start Menu a zástupce xamppu na plochu v podobě ikony. Podnabídka server je o poznání pestřejší, kromě povinné součásti Apache nabízí MySQL databáze, FTP server, mail server a apache Tomcat. Programovací jazyky podporuje xampp hned dva, z toho PHP jako nutnou část programu a Perl volitelnou. Můžeme si vybrat i další nástroje, phpMyAdmin, Webalizer a Fake Sendmail. Každý ať zváží sám, co by nikdy nevyužil. I při jiné než původní volbě pokračujeme kliknutím na Next.

4

 

Zadání cesty, kam chceme XAMPP nainstalovat, je poslední informace, kterou si instalátor od nás žádá. Standardní je c://xampp. Povšimněte si malých písmen v názvu. U Windows na velikosti písmen nezáleží a např. složku xampp vnímá stejně jako složku Xampp nebo XAMPP. Zbystřit by ale měli uživatelé Linuxu (a možná i dalších systémů), který je tzv. case sensitive, neboli na velikosti písma záleží a tedy složka xampp je jiná složka než XAMPP. Chceme-li, upravíme cestu.

Nesmírně důležité však je, aby název adresáře samotného XAMPPU neobsahoval v žádném případě mezeru. I když instalátor povolí název s mezerami, samotný XAMPP nás ihned po prvním spuštění bude informovat, že mezery v jeho názvu mohou přerušovat jeho běžící skripty a proto se takový název může vymstít. Nejlépe uděláme, necháme-li i původní cestu. Instalátor při plné instalaci vyžaduje 668,8 MB místa na disku. Pokračujeme kliknutím na tlatíčko s trochu originálnějším názvem "Install".

5

 

Spustíme tak samotný proces instalace, který si nežádá naše zásahy ani pozornost. Na konci instalace vyskočí okno příkazového řádku, nemusí nás však trápit - udělá co musí a opět samo zmizí.

6

 

Poslední krok instalace je už jen její ukončení, které provedeme kliknutím na Finish na poslední stránce instalačního průvodce.

7

 

Ale abychom se necítili ochuzení o vyskakovací okna, nabídne nám instalátor ještě jedno. Dodává informaci, že všechny servery (služby) můžeme obhospodařovat přes jeden jediný ovládací panel XAMPP, a ptá se, jestli jej chceme spustit. Vybereme ano (yes), proto jsme ho přece instalovali. :)

8

 

Výborně, instalaci jsme zvládli. Teď už jen základní nastavení a pochopení, jak samotný program funguje.

Časté problémy po instalaci

Pokud u Vás po spuštění vypadá okno XAMPPUu jako na následujícím obrázku, tato kapitola se vás netýká. Důležité je, aby konzole (okno v programu vypisující text) nehlásila žádné chyby, které XAMPP s oblibou krásně vybarvuje.

9

 

Jedna z častých chyb je právě chyba v názvu složky xamppu - nesmí obsahovat mezery. Obsahuje-li je, doporučuji celý xampp přeinstalovat podle návodu výše. Nemusel by totiž fungovat v důsledku přerušování skriptů.

A druhá, také velmi rozšířená chyba, je obsazený port 80, který Apache server xamppu potřebuje ke správnému fungování. Port 80 si pro sebe zabírá např. VMWare Workstation, ale jistě i další software, který jej vlastně ani nepotřebuje. Naštěstí lze většinou těmto aplikacím port vyměnit za jiný a 80 nechat pro xampp. Sice je port 80 stěžejní, neboť jej využívá jako hlavní právě Apache server, ale stejný problém může nastat s kterýmkoliv jiným portem potřebným pro xampp, jejich seznam najdete v samotné aplikaci XAMPP pod Config/Service and Port Setting.

Nezbytná nastavení XAMPPu

Jestliže konzole nehlásí žádné chyby, je čas na nastavení samotného programu. V pravé horní části obrazovky klikneme na Config, čímž otevřeme strohé, leč důležité, okénko. Políčko "editor:" nás vcelku nemusí zajímat, důležitý je "Browser (empty = system default)". Pokud používáte více prohlížečů a chcete na server přistupovat z jiného než výchozího prohlížeče, je třeba toto políčko vyplnit. A pokud chcete mít jistotu, že XAMPP najde, co hledá, vyplňte ho i tehdy, kdy používáte jen jeden prohlížeč.

10

 

Stačí kliknout na obrázek složky vedle bílého řádku na adresu a najít adresu prohlížeče, který bývá v C://Program Files (popř. u 64bitového systému v Program Files (x86)) jako na obrázku. Nastavení uložíme a okno zavřeme kliknutím na Save.

11

 

Abychom server spustili, stačí nyní jen nechat nainstalovat potřebnou službu. Pro obyčejný UNIX/Linux server s PHP klikneme na červený křížek vlevo od nápisu "Apache" a poté na tlačítko "Start" vpravo od tohoto nápisu (sloupec Actions). A hle, server běží. Jak si to můžeme ověřit, ptáte se? To si povíme o pár řádků dále.

Práce se serverem

Abychom mohli práci začít, důležité je vědět jistě, že server funguje. Otevřeme proto prohlížeč, do nějž jsme v nastavení (Config) zadali cestu. A jako adresu napíšeme "http://localhost/" bez uvozovek. Zobrazí se nám splash screen s logem XAMPPu a výběrem jazyka. Výběr nechám na vás, my však volíme angličtinu - English.

13

 

Hned na to se dostaneme na konfigurační stránku xamppu, která je na našem novém apache serveru umístěna již od instalace. A hned obdržíme milou gratulaci ke zvládnutí instalace xamppu do systému. :)

14

Nejdůležitější je pro nás v tuto chvíli záložka status. Spustíme-li v Control Panelu pouze modul Apache, ve statusu webové aplikace byste měli vidět spuštěné tyto 4 služby: PHP, HTTPS, CGI a SSSI; stejně jako na obrázku. Pokud tomu tak není, pravděpodobně jste modul (službu) Apache zapomněli spustit v aplikaci kliknutím na Start - nestačí Apache server pouze nainstalovat křížkem/zatržítkem.

15

 

Poslední, veledůležitou, věcí ohledně používání xamppu je umístění serveru. Ten se nachází pod adresou C:\XAMPP\htdocs, popř. jinde v počítači (záleží, kam jste si xampp nainstalovali), ale vždy v podsložce htdocs, který naleznete ve složce xampp. Jak už bylo řečeno, server již má defaultní obsah - ve vašem prohlížeči jej najdete pod adresou http://localhost/ . Jedná se o webovou aplikaci zobrazující status vašeho serveru a jeho další nastavení.

Vřele doporučujeme ve složce htdocs vytvořit další svoji podsložku (např. develop jako v našem případě) a původní soubory nechat tak, jak jsou. Tím budeme k našim souborům přistupovat v prohlížeči přes adresu http://localhost/develop/. Složku develop pak můžeme dále strukturovat podle vlastního uvážení. Obsah našeho develop adresáře je vyobrazen na obrázku níže. Poklepeme-li na Parent Directory, dostaneme se zpět do rootu serveru, kde je xampp konfigurační offline web.

16

 

My máme na serveru ve složce develop jeden web v dalším podadresáři osobniweb a na jeho stejné úrovni také instalaci redakčního systému GetSimple. Ten mimo jiné přes samotnou instalací vyžaduje po serveru několik prvků, kde by měl být nainstalován. A jak můžeme vidět z obrázku níže, server svůj účel plní na výbornou.

17

 

A tím je tento tutorial u konce. Doufám, že dostojí svému účelu a xampp získá mnoho dalších spokojených uživatelů. Mít stále po ruce solidně rychlý offline server s mnohými vymoženostmi (které většina lidí všechny ani nevyužije), ať jste kdekoliv, není nikdy na škodu, zvláště pro webové vývojáře. :)Naposledy změněno čtvrtek, 27 červen 2013 09:53

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Tomáš Janeček

Student aplikované informatiky na FIM UHK, nadšený do kódu všeho druhu, tvorby webových aplikací i webdesignu. Vytvořil jsem svůj blog tomasjanecek.cz kam taky občas píšu. Žiju sportem - volejbal, horské kolo, (orientační) běh..., počítači i hraním na sopránové ukulele.Komentáře   

 
Lukáš K.
+6 # Lukáš K. 2014-01-21 19:30
Výborný návod. Vše je srozumitelně dopodrobna popsané.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Dominik
+1 # Dominik 2014-05-11 16:20
Dobrý den je nějaký návod jak použít XAMPP jako online server skoušel sem už všelicos ale nikdy se mi z jineho počítače nepodařilo připojit (online berte s ůvozovkami potřeboval bych to pouze pro 4 další PC bez možnosti připojení k veřejnému internetu). Jestli někdo poradí předem děkuji. Jinak hezký návod a kdybych XAMPP už nepoužíval jako offline server při testování svích pokusů nejspíše by mně tento návod přesvětčil k jeho používání. Hezky napsáno. :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
koca79331
0 # koca79331 2014-05-20 12:55
Bez veřejné IP adresy se k tobě na apache určitě nikdo nenapojí.

Pokud máš veřejnou IP adresu tak musíš ještě povolit porty v routeru, pro db 3306 a pro web 80
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Dominik
0 # Dominik 2014-05-21 18:27
dík
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
erik
0 # erik 2014-05-17 11:25
Ahojte ja by som potreboval pomoc na XAMPP s odosielaním e mailov nastavil som v sendmail.ini smtp server na g mail aj všetko moj e mail tam a heslo a teraz keĎ mám na stránke kontaktrný formulár a niekto tam zadá svoj e mail nepríde mi to ako od neho ale vlastne s mojhho e mailu na g mail preposlané neviem čo s tým mám robiť ďakujem za rady. Dufam že som vám prroblem popísal dosť a keĎ to zmažem v sendmail.ini ten mail a smtp na g mail tak to neodosiela vôbec
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Cesur Murka
0 # Cesur Murka 2016-07-15 12:00
Dakujem ti bratre Cechu :D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katarina
0 # Katarina 2016-09-12 16:23
Ahojte dakujem za dobry navod, ja Vam chcem len pomoct co sa tyka portu 80 , ja som s tym trosku bojovala a kedze som akosi nevedela prist na to co na nom bezi tak som vyriesila nasledovne: vid video

https://youtu.be/K_rZ-7hTI5Q a slape to akurat otvarajte localhost nasledovne:

http://127.0.0.1:8080
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
эта страница
0 # эта страница 2017-04-25 16:02
Wow, superb blog structure! How long have you ever been running a blog for?
you made running a blog glance easy. The entire glance of your website is fantastic, let alone the content![X-N-E- W-L-I-N-S-P-I-N -X]I simply
couldn't go away your site before suggesting that I really loved the standard information an individual supply to your visitors?

Is gonna be back incessantly in order to check out new posts.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
2pay.pro
0 # 2pay.pro 2017-05-15 04:48
титан гель для мужчин
титан гель развод или правда
форум титан гель
титан гель отзывы вк
титан гель результат
титан гель разоблачение

Review my weblog титан гель отзывы специалистов (2pay.pro)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jonnie
0 # Jonnie 2017-05-15 23:59
My brother suggested I would possibly like this blog. He was once entirely right.
This put up actually made my day. You cann't imagine just
how so much time I had spent for this information! Thanks!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jung
0 # Jung 2017-05-18 03:14
Смотрите лучше здесь:
ландшафтный дизайн (Ricardo)
ландшафтный дизайн (goo.gl)
ландшафтный дизайн (Ricardo)
ландшафтный дизайн (goo.gl)
ландшафтный дизайн; Ricardo,
ландшафтный дизайн - Ricardo,
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Virgilio
0 # Virgilio 2017-05-18 04:56
Смотрите лучше здесь:
ландшафтный дизайн (Imogene)
ландшафтный дизайн (Imogene)
ландшафтный дизайн (Imogene)
ландшафтный дизайн - goo.gl -
ландшафтный дизайн - Imogene -
ландшафтный дизайн
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Margarette
0 # Margarette 2017-05-18 05:01
Смотрите лучше здесь:
ландшафтный дизайн; Octavia,
ландшафтный дизайн (https://goo.gl)
ландшафтный дизайн (Octavia)
ландшафтный дизайн (Octavia)
ландшафтный дизайн (Octavia)
ландшафтный дизайн
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Francesca
0 # Francesca 2017-05-18 09:29
Смотрите лучше здесь:
ландшафтный дизайн (Candida)
ландшафтный дизайн (goo.gl)
ландшафтный дизайн - Candida
-
ландшафтный дизайн
ландшафтный дизайн, Candida,
ландшафтный дизайн; Candida,
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Raleigh
0 # Raleigh 2017-05-18 09:55
Смотрите лучше здесь:
ландшафтный дизайн [Shannan]
ландшафтный дизайн (Shannan)
ландшафтный дизайн (Shannan)
ландшафтный дизайн - Shannan,
ландшафтный дизайн (goo.gl)
ландшафтный дизайн (Shannan)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Taylor
0 # Taylor 2017-05-24 10:12
Смотрите лучше здесь:
ландшафтный дизайн; Karissa,
https://goo.gl/7366vR
ландшафтный дизайн (goo.gl)
https://goo.gl/3upu8U
ландшафтный дизайн (Karissa)
https://goo.gl/zef27W
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
играть в дурака
0 # играть в дурака 2017-05-26 09:54
игра дурак
http://tinyurl.com/l3zfz7d
играть в дурака
http://tinyurl.com/mk896ux
дурак онлайн
http://tinyurl.com/ladswk3
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
дурак онлайн
0 # дурак онлайн 2017-05-26 09:57
игра дурак
http://tinyurl.com/ktppflo
играть в дурака
http://tinyurl.com/lv7shym
игра дурак
http://tinyurl.com/l87e6lz
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
intouch.com.ua
0 # intouch.com.ua 2017-05-31 18:11
Эрофорс отзывы врачей
EroForce — капсулы для потенции,
которые оказывают комплексное воздействие на мужской организм.
Это средство способно решить множество проблем, начиная с ослабления
либидо и заканчивая полной импотенцией.
Препарат снова вернёт радость от секса.

Капсулы Eroforce практически не имеют аналогов по
своему воздействию и обладают массой достоинств по
сравнению с похожими средствами:

быстрый длительный эффект;
натуральный состав;
усиление либидо;
капсулы не просто маскируют, а
излечивают и устраняют проблему полностью;
продлевают половой акт;
делают ощущения более яркими;
не имеют противопоказаний;
удобны в применении.

My web blog: Эрофорс купить в Украине -
intouch.com.ua,
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
titan gel für männer
0 # titan gel für männer 2017-06-08 22:27
How does titan gel vietnam ferment?
Titan gel order
The $ttnglvn767 singular essence delivered the expected upshot regular if obtained with archaic methods or exploited irregularly.
Thanks to the innovative methods of making the selection and its combining with many rude dynamic substances, the
creators of "Titan gel" managed to achieve an impressive consequence!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
site pharmacyinca
0 # site pharmacyinca 2017-07-10 15:44
I really like it when people come together and share opinions.
Great website, keep it up!

Here is my blog post site pharmacyinca
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
cialis timing
0 # cialis timing 2017-07-11 19:16
I'm amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a
blog that's both educative and interesting, and let me tell you, you've hit the nail on the head.
The problem is something which too few people are speaking intelligently about.
Now i'm very happy that I stumbled across this in my search for
something regarding this.

Also visit my page: cialis timing
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Anemonalove
0 # Anemonalove 2017-07-19 21:57
Hello guys! Who wants to meet me? I have profile at
HotBabesCams.co m, we can chat, you can watch me live for free,
my nickname is Anemonalove , here is my pic:

https://3.bp.blogspot.com/-u5pGYuGNsSo/WVixiO8RBUI/AAAAAAAAAFA/JWa2LHHFI2AkHParQa3fwwHhVijolmq8QCLcBGAs/s1600/hottest%2Bwebcam%2Bgirl%2B-%2BAnemonalove.jpg
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Video Game
0 # Video Game 2017-08-07 06:05
FIFA 17 Mobile PES 17 Football Android Apk Mod Game Download -
http://apkmodgame.info/fifa-17-mobile-football-android-apk-mod-game-download/
Download and play the game from the link below.
Good luck.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
PickWriters
0 # PickWriters 2017-09-06 18:31
It has never been easier to choose between the transportation services,
as all customer opinions and testimonials are gathered in ditty part
of the country on you to pick the best. Take off bad supremacy and as a result
bad face by consulting any transmission website reviews.
Thoroughly written testimonials wish example you including the approach of selecting the one and purely
rendering checking that settle upon in good shape your needs.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
pay day loans
0 # pay day loans 2017-09-07 15:08
private lender
pay day loans
personnal loan
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
portside languages
0 # portside languages 2017-09-08 08:34
It has in no way been easier to opt between the rewriting services,
as all bloke opinions and testimonials are gathered in ditty place fitted you to
pick the best. Bolt awful quality and as a end result
inadequate familiarity by consulting any transmission website reviews.
Thoroughly written testimonials choice guide you
through the dispose of of selecting the song and alone change usefulness that last will and testament fit your needs.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
slot machines
0 # slot machines 2017-09-12 08:58
http://slotsmegacasino.com/ - casino games
free slot games
casino games
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
PickWriters reviews
0 # PickWriters reviews 2017-09-19 22:34
Businesses are erasing the boundaries between nations and as a upshot,
communication play the essential part in expanding
your reach as entrepreneur. Communication, in this quandary, is the knack to convert between any lingua franca yoke there is
and the transfer services increase has made
it calm easier. You valid from to change sure the retinue you empower your decipherment offers
objective serving, which can be verified beside checking the reviews of the fastidious one.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
unsecured loans
0 # unsecured loans 2017-09-27 00:00
payday advance san diego
unsecured loans
payday loan direct
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
How do you grow?
0 # How do you grow? 2017-09-28 13:31
Hello everyone, it's my first pay a quick visit at this site, and post is actually
fruitful in support of me, keep up posting these types
of posts.

Look at my weblog ... How do you grow?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
What is a heel lift?
0 # What is a heel lift? 2017-09-28 15:06
Does your website have What is a
heel lift?
contact page? I'm having problems locating it but, I'd like
to shoot you an email. I've got some suggestions for
your blog you might be interested in hearing.
Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
What is a heel lift?
0 # What is a heel lift? 2017-09-28 15:56
Hi there! I know this What is
a heel lift?
kinda off topic but I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post
or vice-versa? My website covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from
each other. If you happen to be interested feel free
to send me an email. I look forward to hearing from you!
Excellent blog by the way!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Articles
0 # Articles 2017-10-05 05:42
Hi well done teacher i'm from peru your english is american or britanico
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Writing Skills
0 # Writing Skills 2017-10-05 11:15
I felt like this person had no idea what they were
talking about.
She picked up a thesaurus and attempted to replace every other word with a synonym.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
FirstSammy
0 # FirstSammy 2017-10-13 23:18
I see you don't monetize your blog, don't waste your traffic, you can earn additional bucks every month
because you've got high quality content. If you want to know how to make extra
bucks, search for: Mrdalekjd methods for $$$
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit