XAMPP návod - server ve vlastním počítači

Napsal(a) Napsáno pondělí, 24 červen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 82350 krát
Ohodnotit tuto položku
(10 hlasů)

Pojem server někomu neříká vůbec nic, někdo tuší, jiný ví, a jistě je také někdo, kdo by chtěl vědět více. Abychom mohli něco zkoušet na serveru, musíme být stále připojení k internetu, což byl, pro někoho stále je, problém. Proto apache friends (apačští přátelé) vytvořili projekt XAMPP, který umožňuje snadno a rychle vytvořit server z jakéhokoliv počítače a přímo na něm testovat weby, webové aplikace, redakční systémy a další software bez jakýchkoliv omezení operačního systému nebo uživatele. A pokud nevíte, jak si s XAMPPem poradit, následující text by vám měl pomoci.Není server jako server

01

 

Apache HTTP server na Windows

Drtivá většina (kolem 65%) všech světových serverů běží na Apache HTTP(s) serveru a proto se budeme zabývat právě ním. Ukážeme si, jak snadno a rychle vytvořit offline verzi takového serveru, který zvládne PHP, phpMyAdmin, MySQL databáze, Filezilla FTP server, Mercury, Tomcat a Strawberry Perl. Verze jednotlivých součástí aktuálního XAMPPU pro Windows jsou vypsány zde. V našem případě ukážeme postup na Windows 7, stejný bude i na Windows 2000, 2003, XP i Vista. Xampp je dostupný i pro Linux (testovány Ubuntu, SuSE, RedHat, Mandrake, Debian) a v beta verzích také pro Mac OS X a Solaris SPARC (testováno na verzi 8).

Co potřebujeme pro apache server na Windows

Než budeme moci začít, budeme potřebovat Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable. 32bitová verze je ke stažení zde, 64bitová pak zde. Pro instalaci stačí jen stáhnout balíček, spustit a odklikat, co si instalace žádá. Tento balík je však standardní součástí aktualizací Windows Update.

Další a poslední nutnou věcí je už jen user-friendly software XAMPP. Verze pro Windows je ke stažení na oficiálním webu v kategorii XAMPP download; ostatní verze naleznete taktéž na oficiálním webu, konkrétně v sekci XAMPP.

apache

Než začneme se samotnou instalací, dovolím si dodat upozornění přímo developerů programu:

"Výchozí konfigurace není dobrá z pohledu bezpečnosti a není dost bezpečná pro podnikatelské prostředí - prosím, nepoužívejte XAMPP v takovém prostředí"

Instalace XAMPP

Samotná instalace xamppu není nic složitého a zabere několik (až desítek) minut. Na rychlém SSD instalace trvá 1-2 minuty. Když spustíme instalaci, instalátor nás hned informuje o stavu UAC - User Account Control (Řízení uživatelských účtů). V našem případě máme UAC vypnuté, což instalátor označuje jako doporučené nastavení a dodává, že pozdější zapnutí UAC může omezit funkčnost xamppu (!). Řízení uživatelských účtů se dá vypnout/zapnout v menu Ovládací Panely -> Uživatelské účty a zabezpečení rodiny -> Uživatelské účty -> dole Změnit nastavení Řízení uživatelských účtů.

1

První informace v okně samotného instalátoru nám neříká nic jiného než přivítání v instalátoru a doporučení, abychom měli při instalaci xamppu všechny (spíše "všechny") aplikace vypnuté. Tím zabráníme nastání situace, kdy se využívají nějaké systémové soubory jiným programem a xampp je tedy nemůže přepsat. V opačném případě se může stát, že instalace bude vyžadovat restart operačního systému. Vypneme tedy minimálně ty aplikace, o kterých víme, že využívají důležité systémové soubory, a pokračujeme kliknutím na Next.

2

 

Tím se dostáváme do další části instalace. Zde máme na výběr, jaké části instalátoru nainstalujeme. Necháme-li všechna políčka zaškrtlá, neuděláme chybu. Pokračovat budeme opět stisknutím Next.

3

 

Nejenom pokročilejší uživatelé si třeba i jen ze zvědavosti rozevřou jednotlivé nabídky klepnutím na symbol "+". Zobrazí se nabídka. Podnabídka XAMPP obsahuje zástupce do Start Menu a zástupce xamppu na plochu v podobě ikony. Podnabídka server je o poznání pestřejší, kromě povinné součásti Apache nabízí MySQL databáze, FTP server, mail server a apache Tomcat. Programovací jazyky podporuje xampp hned dva, z toho PHP jako nutnou část programu a Perl volitelnou. Můžeme si vybrat i další nástroje, phpMyAdmin, Webalizer a Fake Sendmail. Každý ať zváží sám, co by nikdy nevyužil. I při jiné než původní volbě pokračujeme kliknutím na Next.

4

 

Zadání cesty, kam chceme XAMPP nainstalovat, je poslední informace, kterou si instalátor od nás žádá. Standardní je c://xampp. Povšimněte si malých písmen v názvu. U Windows na velikosti písmen nezáleží a např. složku xampp vnímá stejně jako složku Xampp nebo XAMPP. Zbystřit by ale měli uživatelé Linuxu (a možná i dalších systémů), který je tzv. case sensitive, neboli na velikosti písma záleží a tedy složka xampp je jiná složka než XAMPP. Chceme-li, upravíme cestu.

Nesmírně důležité však je, aby název adresáře samotného XAMPPU neobsahoval v žádném případě mezeru. I když instalátor povolí název s mezerami, samotný XAMPP nás ihned po prvním spuštění bude informovat, že mezery v jeho názvu mohou přerušovat jeho běžící skripty a proto se takový název může vymstít. Nejlépe uděláme, necháme-li i původní cestu. Instalátor při plné instalaci vyžaduje 668,8 MB místa na disku. Pokračujeme kliknutím na tlatíčko s trochu originálnějším názvem "Install".

5

 

Spustíme tak samotný proces instalace, který si nežádá naše zásahy ani pozornost. Na konci instalace vyskočí okno příkazového řádku, nemusí nás však trápit - udělá co musí a opět samo zmizí.

6

 

Poslední krok instalace je už jen její ukončení, které provedeme kliknutím na Finish na poslední stránce instalačního průvodce.

7

 

Ale abychom se necítili ochuzení o vyskakovací okna, nabídne nám instalátor ještě jedno. Dodává informaci, že všechny servery (služby) můžeme obhospodařovat přes jeden jediný ovládací panel XAMPP, a ptá se, jestli jej chceme spustit. Vybereme ano (yes), proto jsme ho přece instalovali. :)

8

 

Výborně, instalaci jsme zvládli. Teď už jen základní nastavení a pochopení, jak samotný program funguje.

Časté problémy po instalaci

Pokud u Vás po spuštění vypadá okno XAMPPUu jako na následujícím obrázku, tato kapitola se vás netýká. Důležité je, aby konzole (okno v programu vypisující text) nehlásila žádné chyby, které XAMPP s oblibou krásně vybarvuje.

9

 

Jedna z častých chyb je právě chyba v názvu složky xamppu - nesmí obsahovat mezery. Obsahuje-li je, doporučuji celý xampp přeinstalovat podle návodu výše. Nemusel by totiž fungovat v důsledku přerušování skriptů.

A druhá, také velmi rozšířená chyba, je obsazený port 80, který Apache server xamppu potřebuje ke správnému fungování. Port 80 si pro sebe zabírá např. VMWare Workstation, ale jistě i další software, který jej vlastně ani nepotřebuje. Naštěstí lze většinou těmto aplikacím port vyměnit za jiný a 80 nechat pro xampp. Sice je port 80 stěžejní, neboť jej využívá jako hlavní právě Apache server, ale stejný problém může nastat s kterýmkoliv jiným portem potřebným pro xampp, jejich seznam najdete v samotné aplikaci XAMPP pod Config/Service and Port Setting.

Nezbytná nastavení XAMPPu

Jestliže konzole nehlásí žádné chyby, je čas na nastavení samotného programu. V pravé horní části obrazovky klikneme na Config, čímž otevřeme strohé, leč důležité, okénko. Políčko "editor:" nás vcelku nemusí zajímat, důležitý je "Browser (empty = system default)". Pokud používáte více prohlížečů a chcete na server přistupovat z jiného než výchozího prohlížeče, je třeba toto políčko vyplnit. A pokud chcete mít jistotu, že XAMPP najde, co hledá, vyplňte ho i tehdy, kdy používáte jen jeden prohlížeč.

10

 

Stačí kliknout na obrázek složky vedle bílého řádku na adresu a najít adresu prohlížeče, který bývá v C://Program Files (popř. u 64bitového systému v Program Files (x86)) jako na obrázku. Nastavení uložíme a okno zavřeme kliknutím na Save.

11

 

Abychom server spustili, stačí nyní jen nechat nainstalovat potřebnou službu. Pro obyčejný UNIX/Linux server s PHP klikneme na červený křížek vlevo od nápisu "Apache" a poté na tlačítko "Start" vpravo od tohoto nápisu (sloupec Actions). A hle, server běží. Jak si to můžeme ověřit, ptáte se? To si povíme o pár řádků dále.

Práce se serverem

Abychom mohli práci začít, důležité je vědět jistě, že server funguje. Otevřeme proto prohlížeč, do nějž jsme v nastavení (Config) zadali cestu. A jako adresu napíšeme "http://localhost/" bez uvozovek. Zobrazí se nám splash screen s logem XAMPPu a výběrem jazyka. Výběr nechám na vás, my však volíme angličtinu - English.

13

 

Hned na to se dostaneme na konfigurační stránku xamppu, která je na našem novém apache serveru umístěna již od instalace. A hned obdržíme milou gratulaci ke zvládnutí instalace xamppu do systému. :)

14

Nejdůležitější je pro nás v tuto chvíli záložka status. Spustíme-li v Control Panelu pouze modul Apache, ve statusu webové aplikace byste měli vidět spuštěné tyto 4 služby: PHP, HTTPS, CGI a SSSI; stejně jako na obrázku. Pokud tomu tak není, pravděpodobně jste modul (službu) Apache zapomněli spustit v aplikaci kliknutím na Start - nestačí Apache server pouze nainstalovat křížkem/zatržítkem.

15

 

Poslední, veledůležitou, věcí ohledně používání xamppu je umístění serveru. Ten se nachází pod adresou C:\XAMPP\htdocs, popř. jinde v počítači (záleží, kam jste si xampp nainstalovali), ale vždy v podsložce htdocs, který naleznete ve složce xampp. Jak už bylo řečeno, server již má defaultní obsah - ve vašem prohlížeči jej najdete pod adresou http://localhost/ . Jedná se o webovou aplikaci zobrazující status vašeho serveru a jeho další nastavení.

Vřele doporučujeme ve složce htdocs vytvořit další svoji podsložku (např. develop jako v našem případě) a původní soubory nechat tak, jak jsou. Tím budeme k našim souborům přistupovat v prohlížeči přes adresu http://localhost/develop/. Složku develop pak můžeme dále strukturovat podle vlastního uvážení. Obsah našeho develop adresáře je vyobrazen na obrázku níže. Poklepeme-li na Parent Directory, dostaneme se zpět do rootu serveru, kde je xampp konfigurační offline web.

16

 

My máme na serveru ve složce develop jeden web v dalším podadresáři osobniweb a na jeho stejné úrovni také instalaci redakčního systému GetSimple. Ten mimo jiné přes samotnou instalací vyžaduje po serveru několik prvků, kde by měl být nainstalován. A jak můžeme vidět z obrázku níže, server svůj účel plní na výbornou.

17

 

A tím je tento tutorial u konce. Doufám, že dostojí svému účelu a xampp získá mnoho dalších spokojených uživatelů. Mít stále po ruce solidně rychlý offline server s mnohými vymoženostmi (které většina lidí všechny ani nevyužije), ať jste kdekoliv, není nikdy na škodu, zvláště pro webové vývojáře. :)Naposledy změněno čtvrtek, 27 červen 2013 09:53

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Tomáš Janeček

Student aplikované informatiky na FIM UHK, nadšený do kódu všeho druhu, tvorby webových aplikací i webdesignu. Vytvořil jsem svůj blog tomasjanecek.cz kam taky občas píšu. Žiju sportem - volejbal, horské kolo, (orientační) běh..., počítači i hraním na sopránové ukulele.Komentáře   

 
Lukáš K.
+7 # Lukáš K. 2014-01-21 19:30
Výborný návod. Vše je srozumitelně dopodrobna popsané.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Dominik
+2 # Dominik 2014-05-11 16:20
Dobrý den je nějaký návod jak použít XAMPP jako online server skoušel sem už všelicos ale nikdy se mi z jineho počítače nepodařilo připojit (online berte s ůvozovkami potřeboval bych to pouze pro 4 další PC bez možnosti připojení k veřejnému internetu). Jestli někdo poradí předem děkuji. Jinak hezký návod a kdybych XAMPP už nepoužíval jako offline server při testování svích pokusů nejspíše by mně tento návod přesvětčil k jeho používání. Hezky napsáno. :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
koca79331
0 # koca79331 2014-05-20 12:55
Bez veřejné IP adresy se k tobě na apache určitě nikdo nenapojí.

Pokud máš veřejnou IP adresu tak musíš ještě povolit porty v routeru, pro db 3306 a pro web 80
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Dominik
0 # Dominik 2014-05-21 18:27
dík
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
erik
0 # erik 2014-05-17 11:25
Ahojte ja by som potreboval pomoc na XAMPP s odosielaním e mailov nastavil som v sendmail.ini smtp server na g mail aj všetko moj e mail tam a heslo a teraz keĎ mám na stránke kontaktrný formulár a niekto tam zadá svoj e mail nepríde mi to ako od neho ale vlastne s mojhho e mailu na g mail preposlané neviem čo s tým mám robiť ďakujem za rady. Dufam že som vám prroblem popísal dosť a keĎ to zmažem v sendmail.ini ten mail a smtp na g mail tak to neodosiela vôbec
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Cesur Murka
0 # Cesur Murka 2016-07-15 12:00
Dakujem ti bratre Cechu :D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katarina
0 # Katarina 2016-09-12 16:23
Ahojte dakujem za dobry navod, ja Vam chcem len pomoct co sa tyka portu 80 , ja som s tym trosku bojovala a kedze som akosi nevedela prist na to co na nom bezi tak som vyriesila nasledovne: vid video

https://youtu.be/K_rZ-7hTI5Q a slape to akurat otvarajte localhost nasledovne:

http://127.0.0.1:8080
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Assignment Help
0 # Assignment Help 2018-02-10 10:33
I constantly spent my half an hour to read this website's articles
or reviews every day along with a mug of coffee.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
canadian pharmacy
0 # canadian pharmacy 2018-02-26 06:06
What's up, I want to subscribe for this web site to take most up-to-date updates, therefore
where can i do it please assist.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Charolette
0 # Charolette 2018-03-05 06:05
Yay google is my world beater assisted me to find this great website!


Stop by my blog adobe photoshop cs6 keygen, Charolette,
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Ilene
0 # Ilene 2018-03-08 11:23
Just wish to say your article is as astounding.
The clarity in your post is just excellent and i could assume you are
an expert on this subject. Well with your permission let
me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
Thanks a million and please keep up the rewarding work.


Also visit my web blog microsoft office 2013 keygen - Ilene -
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
infinite jest epub
0 # infinite jest epub 2018-04-01 21:46
you have your family pictures stored there fifty shades of grey trilogy epub because
i've freed them to be expressed name of
the wind epub
use this phone for your calls great gatsby epub the online backup your thriving business
the fault
in our stars epub
both options work correctly divergent veronica roth epub

My homepage: infinite jest epub
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katia
0 # Katia 2018-04-18 21:57
consider bankruptcy fifty shades of grey free epub when you're on a slim desk the little prince epub is possible pick the
most from them forever with
you laurelin paige epub
a website easy regarding name of
the wind epub (Katia) eyes
clockwork angel epub (Kaylene)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Lindsay
0 # Lindsay 2018-04-21 14:59
the cost for necessary drops Harry potter and the
deathly hallows epub
you should know the things i mean wuthering
heights epub
much more the props will use 50 shades of grey epub free much
more the props will use Enders Game Epub

My web blog ... brave new world epub; Lindsay,
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
chocolate
0 # chocolate 2018-04-30 06:09
That is really attention-grabb ing, You're an excessively professional blogger.
I have joined your rss feed and look ahead to searching for more
of your magnificent post. Also, I have shared your website
in my social networks

my website: chocolate
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
choc
0 # choc 2018-05-02 21:34
Hi! I've been reading your site for a long time
now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood
Texas! Just wanted to mention keep up the fantastic work!


My weblog - choc
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
chocolate
0 # chocolate 2018-05-03 11:10
Hello, I enjoy reading through your article post. I wanted to write a little comment to support you.


Here is my web page ... chocolate
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
choc
0 # choc 2018-05-03 11:50
Ahaa, its pleasant discussion about this paragraph at this place at this webpage, I have read all that,
so now me also commenting here.

Take a look at my page; choc
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
choc
0 # choc 2018-05-03 17:01
I'm amazed, I must say. Rarely do I come across a blog
that's equally educative and amusing, and let me
tell you, you've hit the nail on the head. The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about.
Now i'm very happy I found this in my search for something relating to
this.

my web site ... choc
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
gun 3d model
0 # gun 3d model 2018-05-08 07:44
I'm gone to inform my little brother, that he should also go to see this webpage on regular basis to obtain updated from most up-to-date gossip.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
lovlige foldeknive
0 # lovlige foldeknive 2018-05-15 19:08
Ϝirst off I would like to say fantastic blog! I had a quick question iin which I'd like to ask if you do not mind.
I was interеѕted to know how you center yourself and clear your hеad prior to writing.

I've had trouble clearing my mind in getting my thouɡhts out.
I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minuteѕ arre generally wastwd simply jusat
tгying to figure out how too begin. Any ideɑaѕ or tips?
Kudos!

Also visit my blߋg post ... lovlige foldeknive
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
revenu bourse
0 # revenu bourse 2018-05-16 06:52
Apprenez à être rentable avec la bourse en ligne en voyant des vidéos
formations simple à comprendre sans connaissances particulières .

Formation Gratuite . Une nouvelle vidéo ( 20-30 minutes ) au
quotidien ( à votre disposition en replay illimité jusqu'à la fin de l'évènement sur 7 jours ) .
Le plan exact , petit à petit , pour vivre la vie de vos rêves grâce
à la bourse en ligne . Vivre de la spéculation en Bourse est
un rêve partagé par un grand nombre de personnes .
grâce aux formations en finance c'est possible pour tous sur : https://formation.millionnaire-boursier.com/bienvenue/?aff=5a4fa7&cpg=5a915d
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Dedra
0 # Dedra 2018-05-27 23:07
original exam
proves
build unique website observe exam Applications significant care Hp2-K27 Practice Exam you could make too much cash overnight online exam system you
can have an incredibly robust desk Testpassport Fcgit to create free electrical energy cpa
exam test windows


Here is my web page: questions asked (Dedra)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
spend enough time
0 # spend enough time 2018-05-28 02:49
then neither precisely what you are available exam
pass
you are listen with out anywhere hp2-k27 exam preparation and ultimately
ibm stock everyone reads
exam braindumpsstill kinds of food is served yahoo
questions and answers


Have a look at my blog post: spend
enough time
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Margery
0 # Margery 2018-05-29 18:24
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added"
checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment.
Is there any way you can remove me from that service?
Bless you!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
technatili1972
0 # technatili1972 2018-05-29 20:20
Оооо! Вот это в точку сказано. Люблю, когда все к месту и при этом понятно для простого смертного. Скопировал часть инфы к себе http://soc-market.ru/blog/kupit-vstupivshih-v-gruppy-moj-mir-zakazyvajte-pryamo-sejchas на сайт накрутка подписчиков Мой Мир
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
day exam
0 # day exam 2018-05-30 05:11
halo 3 and guitar persona weight training as a matter of fact
questions and answers
biffy
may produce personal computer sales exam anxiety determine do this with microsoft
acrobat 650-032 questions and answers

Stop by my blog post - day exam
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
fcgit study
0 # fcgit study 2018-06-03 00:53
watch quick and the furious 5 online possessing accomplish training learn the way to fix their problem exampdf firm policy movies and music at one time fee time memorizing questions never
to just fill area Office Supply Store how a lot of you Certification Training first Successful Online Learning

my site :: fcgit study
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Study Abroad
0 # Study Abroad 2018-06-03 15:21
hence I Would Like To Speak To A Doctor
Online
spanish online exam training mentoring and coaching system that you exampdf microsoft dynamics they
are free virtually any side studies prostate cancer questions and answers here would
be pros and cons ccna
practice questions


Stop by my blog post Study Abroad
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Candra
0 # Candra 2018-06-04 08:11
just what the theme of the party study abroad
a single has 24/7 credit monitoring information iseb Fcgit they might be scam music artist useless training
have a bucket of props as well time warner
cable
would you learn offer students encounter
hp2-k27 exam papers (Candra)
(Jeffry)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
formation bourse
0 # formation bourse 2018-06-08 10:25
Apprenez à gagner des moyens avec la bourse en ligne en visionant des formations simple à
comprendre sans connaissances distinctes . Formation Gratuite .
Une nouvelle vidéo ( 30 minutes ) quotidiennement ( à votre disposition en replay illimité jusqu'à la fin de l'évènement sur 7
jours ) . Le plan exact , à chaque étape , pour vivre la vie dont vous rêviez grâce à la
bourse . Vivre de la spéculation en Bourse est un rêve partagé par plusieurs
personnes . grâce aux formations en finance rien de plus simple pour tout
le monde sur : https://formation.millionnaire-boursier.com/bienvenue/?aff=5a4fa7&cpg=5a915d
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Alena
0 # Alena 2018-06-12 12:16
because numerous them are free exampdf
microsoft
but never placed study island
the contemporary the props will supply students encounter Exam i would suggest using either godaddy ccna questions

Here is my weblog: storage containers, Alena,
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
gamestop Coupons
0 # gamestop Coupons 2018-06-13 00:23
so come to regarding it stein mart coupon entire body speaks
for itself spirit halloween coupon significant care walgreens coupon code windows security patches are released fairly
often kohls in store
coupons
from which society these people come from valvoline coupons are you learn a lot [url=http://joo mla.kamptec.de/ index.php?optio n=com_blog gamestop Coupons
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
hp hp2-k27 exam
0 # hp hp2-k27 exam 2018-06-19 01:01
if you are a bingo player online exam
when building a website fcgit study guide any
area of ring higher college
your reputation is towards the line spending time if you fall into one
two categories certification exams how lots of you ged practice test
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit