XAMPP návod - server ve vlastním počítači

Napsal(a) Napsáno pondělí, 24 červen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 61310 krát
Ohodnotit tuto položku
(10 hlasů)

Pojem server někomu neříká vůbec nic, někdo tuší, jiný ví, a jistě je také někdo, kdo by chtěl vědět více. Abychom mohli něco zkoušet na serveru, musíme být stále připojení k internetu, což byl, pro někoho stále je, problém. Proto apache friends (apačští přátelé) vytvořili projekt XAMPP, který umožňuje snadno a rychle vytvořit server z jakéhokoliv počítače a přímo na něm testovat weby, webové aplikace, redakční systémy a další software bez jakýchkoliv omezení operačního systému nebo uživatele. A pokud nevíte, jak si s XAMPPem poradit, následující text by vám měl pomoci.Není server jako server

01

 

Apache HTTP server na Windows

Drtivá většina (kolem 65%) všech světových serverů běží na Apache HTTP(s) serveru a proto se budeme zabývat právě ním. Ukážeme si, jak snadno a rychle vytvořit offline verzi takového serveru, který zvládne PHP, phpMyAdmin, MySQL databáze, Filezilla FTP server, Mercury, Tomcat a Strawberry Perl. Verze jednotlivých součástí aktuálního XAMPPU pro Windows jsou vypsány zde. V našem případě ukážeme postup na Windows 7, stejný bude i na Windows 2000, 2003, XP i Vista. Xampp je dostupný i pro Linux (testovány Ubuntu, SuSE, RedHat, Mandrake, Debian) a v beta verzích také pro Mac OS X a Solaris SPARC (testováno na verzi 8).

Co potřebujeme pro apache server na Windows

Než budeme moci začít, budeme potřebovat Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable. 32bitová verze je ke stažení zde, 64bitová pak zde. Pro instalaci stačí jen stáhnout balíček, spustit a odklikat, co si instalace žádá. Tento balík je však standardní součástí aktualizací Windows Update.

Další a poslední nutnou věcí je už jen user-friendly software XAMPP. Verze pro Windows je ke stažení na oficiálním webu v kategorii XAMPP download; ostatní verze naleznete taktéž na oficiálním webu, konkrétně v sekci XAMPP.

apache

Než začneme se samotnou instalací, dovolím si dodat upozornění přímo developerů programu:

"Výchozí konfigurace není dobrá z pohledu bezpečnosti a není dost bezpečná pro podnikatelské prostředí - prosím, nepoužívejte XAMPP v takovém prostředí"

Instalace XAMPP

Samotná instalace xamppu není nic složitého a zabere několik (až desítek) minut. Na rychlém SSD instalace trvá 1-2 minuty. Když spustíme instalaci, instalátor nás hned informuje o stavu UAC - User Account Control (Řízení uživatelských účtů). V našem případě máme UAC vypnuté, což instalátor označuje jako doporučené nastavení a dodává, že pozdější zapnutí UAC může omezit funkčnost xamppu (!). Řízení uživatelských účtů se dá vypnout/zapnout v menu Ovládací Panely -> Uživatelské účty a zabezpečení rodiny -> Uživatelské účty -> dole Změnit nastavení Řízení uživatelských účtů.

1

První informace v okně samotného instalátoru nám neříká nic jiného než přivítání v instalátoru a doporučení, abychom měli při instalaci xamppu všechny (spíše "všechny") aplikace vypnuté. Tím zabráníme nastání situace, kdy se využívají nějaké systémové soubory jiným programem a xampp je tedy nemůže přepsat. V opačném případě se může stát, že instalace bude vyžadovat restart operačního systému. Vypneme tedy minimálně ty aplikace, o kterých víme, že využívají důležité systémové soubory, a pokračujeme kliknutím na Next.

2

 

Tím se dostáváme do další části instalace. Zde máme na výběr, jaké části instalátoru nainstalujeme. Necháme-li všechna políčka zaškrtlá, neuděláme chybu. Pokračovat budeme opět stisknutím Next.

3

 

Nejenom pokročilejší uživatelé si třeba i jen ze zvědavosti rozevřou jednotlivé nabídky klepnutím na symbol "+". Zobrazí se nabídka. Podnabídka XAMPP obsahuje zástupce do Start Menu a zástupce xamppu na plochu v podobě ikony. Podnabídka server je o poznání pestřejší, kromě povinné součásti Apache nabízí MySQL databáze, FTP server, mail server a apache Tomcat. Programovací jazyky podporuje xampp hned dva, z toho PHP jako nutnou část programu a Perl volitelnou. Můžeme si vybrat i další nástroje, phpMyAdmin, Webalizer a Fake Sendmail. Každý ať zváží sám, co by nikdy nevyužil. I při jiné než původní volbě pokračujeme kliknutím na Next.

4

 

Zadání cesty, kam chceme XAMPP nainstalovat, je poslední informace, kterou si instalátor od nás žádá. Standardní je c://xampp. Povšimněte si malých písmen v názvu. U Windows na velikosti písmen nezáleží a např. složku xampp vnímá stejně jako složku Xampp nebo XAMPP. Zbystřit by ale měli uživatelé Linuxu (a možná i dalších systémů), který je tzv. case sensitive, neboli na velikosti písma záleží a tedy složka xampp je jiná složka než XAMPP. Chceme-li, upravíme cestu.

Nesmírně důležité však je, aby název adresáře samotného XAMPPU neobsahoval v žádném případě mezeru. I když instalátor povolí název s mezerami, samotný XAMPP nás ihned po prvním spuštění bude informovat, že mezery v jeho názvu mohou přerušovat jeho běžící skripty a proto se takový název může vymstít. Nejlépe uděláme, necháme-li i původní cestu. Instalátor při plné instalaci vyžaduje 668,8 MB místa na disku. Pokračujeme kliknutím na tlatíčko s trochu originálnějším názvem "Install".

5

 

Spustíme tak samotný proces instalace, který si nežádá naše zásahy ani pozornost. Na konci instalace vyskočí okno příkazového řádku, nemusí nás však trápit - udělá co musí a opět samo zmizí.

6

 

Poslední krok instalace je už jen její ukončení, které provedeme kliknutím na Finish na poslední stránce instalačního průvodce.

7

 

Ale abychom se necítili ochuzení o vyskakovací okna, nabídne nám instalátor ještě jedno. Dodává informaci, že všechny servery (služby) můžeme obhospodařovat přes jeden jediný ovládací panel XAMPP, a ptá se, jestli jej chceme spustit. Vybereme ano (yes), proto jsme ho přece instalovali. :)

8

 

Výborně, instalaci jsme zvládli. Teď už jen základní nastavení a pochopení, jak samotný program funguje.

Časté problémy po instalaci

Pokud u Vás po spuštění vypadá okno XAMPPUu jako na následujícím obrázku, tato kapitola se vás netýká. Důležité je, aby konzole (okno v programu vypisující text) nehlásila žádné chyby, které XAMPP s oblibou krásně vybarvuje.

9

 

Jedna z častých chyb je právě chyba v názvu složky xamppu - nesmí obsahovat mezery. Obsahuje-li je, doporučuji celý xampp přeinstalovat podle návodu výše. Nemusel by totiž fungovat v důsledku přerušování skriptů.

A druhá, také velmi rozšířená chyba, je obsazený port 80, který Apache server xamppu potřebuje ke správnému fungování. Port 80 si pro sebe zabírá např. VMWare Workstation, ale jistě i další software, který jej vlastně ani nepotřebuje. Naštěstí lze většinou těmto aplikacím port vyměnit za jiný a 80 nechat pro xampp. Sice je port 80 stěžejní, neboť jej využívá jako hlavní právě Apache server, ale stejný problém může nastat s kterýmkoliv jiným portem potřebným pro xampp, jejich seznam najdete v samotné aplikaci XAMPP pod Config/Service and Port Setting.

Nezbytná nastavení XAMPPu

Jestliže konzole nehlásí žádné chyby, je čas na nastavení samotného programu. V pravé horní části obrazovky klikneme na Config, čímž otevřeme strohé, leč důležité, okénko. Políčko "editor:" nás vcelku nemusí zajímat, důležitý je "Browser (empty = system default)". Pokud používáte více prohlížečů a chcete na server přistupovat z jiného než výchozího prohlížeče, je třeba toto políčko vyplnit. A pokud chcete mít jistotu, že XAMPP najde, co hledá, vyplňte ho i tehdy, kdy používáte jen jeden prohlížeč.

10

 

Stačí kliknout na obrázek složky vedle bílého řádku na adresu a najít adresu prohlížeče, který bývá v C://Program Files (popř. u 64bitového systému v Program Files (x86)) jako na obrázku. Nastavení uložíme a okno zavřeme kliknutím na Save.

11

 

Abychom server spustili, stačí nyní jen nechat nainstalovat potřebnou službu. Pro obyčejný UNIX/Linux server s PHP klikneme na červený křížek vlevo od nápisu "Apache" a poté na tlačítko "Start" vpravo od tohoto nápisu (sloupec Actions). A hle, server běží. Jak si to můžeme ověřit, ptáte se? To si povíme o pár řádků dále.

Práce se serverem

Abychom mohli práci začít, důležité je vědět jistě, že server funguje. Otevřeme proto prohlížeč, do nějž jsme v nastavení (Config) zadali cestu. A jako adresu napíšeme "http://localhost/" bez uvozovek. Zobrazí se nám splash screen s logem XAMPPu a výběrem jazyka. Výběr nechám na vás, my však volíme angličtinu - English.

13

 

Hned na to se dostaneme na konfigurační stránku xamppu, která je na našem novém apache serveru umístěna již od instalace. A hned obdržíme milou gratulaci ke zvládnutí instalace xamppu do systému. :)

14

Nejdůležitější je pro nás v tuto chvíli záložka status. Spustíme-li v Control Panelu pouze modul Apache, ve statusu webové aplikace byste měli vidět spuštěné tyto 4 služby: PHP, HTTPS, CGI a SSSI; stejně jako na obrázku. Pokud tomu tak není, pravděpodobně jste modul (službu) Apache zapomněli spustit v aplikaci kliknutím na Start - nestačí Apache server pouze nainstalovat křížkem/zatržítkem.

15

 

Poslední, veledůležitou, věcí ohledně používání xamppu je umístění serveru. Ten se nachází pod adresou C:\XAMPP\htdocs, popř. jinde v počítači (záleží, kam jste si xampp nainstalovali), ale vždy v podsložce htdocs, který naleznete ve složce xampp. Jak už bylo řečeno, server již má defaultní obsah - ve vašem prohlížeči jej najdete pod adresou http://localhost/ . Jedná se o webovou aplikaci zobrazující status vašeho serveru a jeho další nastavení.

Vřele doporučujeme ve složce htdocs vytvořit další svoji podsložku (např. develop jako v našem případě) a původní soubory nechat tak, jak jsou. Tím budeme k našim souborům přistupovat v prohlížeči přes adresu http://localhost/develop/. Složku develop pak můžeme dále strukturovat podle vlastního uvážení. Obsah našeho develop adresáře je vyobrazen na obrázku níže. Poklepeme-li na Parent Directory, dostaneme se zpět do rootu serveru, kde je xampp konfigurační offline web.

16

 

My máme na serveru ve složce develop jeden web v dalším podadresáři osobniweb a na jeho stejné úrovni také instalaci redakčního systému GetSimple. Ten mimo jiné přes samotnou instalací vyžaduje po serveru několik prvků, kde by měl být nainstalován. A jak můžeme vidět z obrázku níže, server svůj účel plní na výbornou.

17

 

A tím je tento tutorial u konce. Doufám, že dostojí svému účelu a xampp získá mnoho dalších spokojených uživatelů. Mít stále po ruce solidně rychlý offline server s mnohými vymoženostmi (které většina lidí všechny ani nevyužije), ať jste kdekoliv, není nikdy na škodu, zvláště pro webové vývojáře. :)Naposledy změněno čtvrtek, 27 červen 2013 09:53

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Tomáš Janeček

Student aplikované informatiky na FIM UHK, nadšený do kódu všeho druhu, tvorby webových aplikací i webdesignu. Vytvořil jsem svůj blog tomasjanecek.cz kam taky občas píšu. Žiju sportem - volejbal, horské kolo, (orientační) běh..., počítači i hraním na sopránové ukulele.Komentáře   

 
Lukáš K.
+6 # Lukáš K. 2014-01-21 19:30
Výborný návod. Vše je srozumitelně dopodrobna popsané.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Dominik
+1 # Dominik 2014-05-11 16:20
Dobrý den je nějaký návod jak použít XAMPP jako online server skoušel sem už všelicos ale nikdy se mi z jineho počítače nepodařilo připojit (online berte s ůvozovkami potřeboval bych to pouze pro 4 další PC bez možnosti připojení k veřejnému internetu). Jestli někdo poradí předem děkuji. Jinak hezký návod a kdybych XAMPP už nepoužíval jako offline server při testování svích pokusů nejspíše by mně tento návod přesvětčil k jeho používání. Hezky napsáno. :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
koca79331
0 # koca79331 2014-05-20 12:55
Bez veřejné IP adresy se k tobě na apache určitě nikdo nenapojí.

Pokud máš veřejnou IP adresu tak musíš ještě povolit porty v routeru, pro db 3306 a pro web 80
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Dominik
0 # Dominik 2014-05-21 18:27
dík
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
erik
0 # erik 2014-05-17 11:25
Ahojte ja by som potreboval pomoc na XAMPP s odosielaním e mailov nastavil som v sendmail.ini smtp server na g mail aj všetko moj e mail tam a heslo a teraz keĎ mám na stránke kontaktrný formulár a niekto tam zadá svoj e mail nepríde mi to ako od neho ale vlastne s mojhho e mailu na g mail preposlané neviem čo s tým mám robiť ďakujem za rady. Dufam že som vám prroblem popísal dosť a keĎ to zmažem v sendmail.ini ten mail a smtp na g mail tak to neodosiela vôbec
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Cesur Murka
0 # Cesur Murka 2016-07-15 12:00
Dakujem ti bratre Cechu :D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katarina
0 # Katarina 2016-09-12 16:23
Ahojte dakujem za dobry navod, ja Vam chcem len pomoct co sa tyka portu 80 , ja som s tym trosku bojovala a kedze som akosi nevedela prist na to co na nom bezi tak som vyriesila nasledovne: vid video

https://youtu.be/K_rZ-7hTI5Q a slape to akurat otvarajte localhost nasledovne:

http://127.0.0.1:8080
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
gooker toadstools
0 # gooker toadstools 2017-12-10 03:18
I really like your site.. keep up the good work!
Do you know what the theme is by the way?

Also visit my website :: gooker toadstools
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Vada
0 # Vada 2017-12-11 15:40
I really like your site.. continue the great work Do you have any
idea what theme this is by the way?

Thank you

Here is my webpage ... Vada
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jared
0 # Jared 2017-12-11 19:20
I love your site.. continue the nice work. Do you have any idea what your theme is?Thanks.

Feel free to surf to my website - Jared
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Earle
0 # Earle 2017-12-12 00:10
I love your website.. keep up the nice work Do you have any idea what theme
this is? Also, I shared this on Facebook..

Thank you.

Feel free to visit my website ... Earle
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Virgie
0 # Virgie 2017-12-12 01:38
I love your website... keep up the great work.
Do you know which theme you are using? Also, I shared this on Facebook..Thanks..

my web blog Virgie
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Elizabeth
0 # Elizabeth 2017-12-12 01:39
I love your site; continue the great work Do you know which theme this is by
the way? Also, I shared this on Facebook..

Thank you

my site :: Elizabeth
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Florence
0 # Florence 2017-12-12 04:57
I love your website... continue the nice work.
Do you have any idea which theme you're using by the way?
Also, I shared this on FB..

Thanks.

My blog post - Florence
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Barney
0 # Barney 2017-12-12 04:57
I really like your website.. continue the good work..
Do you have any idea what your theme is by the way?
Also, I shared this on Twitter!

Thank you!

Also visit my website :: Barney
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jestine
0 # Jestine 2017-12-12 14:59
I love your website; continue the nice work.. Do you have any idea which
theme you are using? Also, I shared this on Facebook!


Thank you

Check out my homepage; Jestine
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
generic cialis
0 # generic cialis 2017-12-12 21:04
discount cialis online no prescription
generic cialis
how to order cialis online no prescription
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marietta
0 # Marietta 2017-12-12 21:54
I love your site; continue the great work! Do you have any idea which theme you're using?


Thank you

Review my page: Marietta
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Gabriele
0 # Gabriele 2017-12-13 04:58
I love your site.. keep up the good work.. Do you have any idea which theme this
is by the way? Also, I shared this on Facebook..

Thanks.

Here is my web page Gabriele
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Ingrid
0 # Ingrid 2017-12-13 16:42
I really like your website... continue the good work.. Do you have any idea what your theme is?


Thanks

My web page ... Ingrid
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Duane
0 # Duane 2017-12-13 18:59
I love your website.. keep up the good work Do you know what your theme is by the way?
Also, I shared this on Facebook.

Thank you

Feel free to surf to my homepage: Duane
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Karen
0 # Karen 2017-12-15 00:40
I love your website; keep up the great work.. Do you know
which theme you are using?

Thank you.

Feel free to visit my web blog: Karen
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Gilberto
0 # Gilberto 2017-12-15 00:45
I really like your site.. keep up the great work Do you have any idea what theme this is by the way?

Also, I shared this on FB

Thanks!

my page - Gilberto
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Inge
0 # Inge 2017-12-15 01:07
I really like your site, continue the good work.
Do you know which theme you're using by the way?

Thank you

Feel free to visit my web blog: Inge
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Julian
0 # Julian 2017-12-15 02:53
I love your site, keep up the good work.. Do you know which theme this is?
Also, I shared this on FB..

Thanks..

Also visit my page: Julian
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Cheryl
0 # Cheryl 2017-12-15 07:39
I love your site; continue the great work. Do you have any idea
what your theme is by the way?

Thank you

Also visit my site - Cheryl
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Trinidad
0 # Trinidad 2017-12-15 07:44
I really like your website; keep up the nice work!
Do you know which theme you are using by the way? Also,
I shared this on FB..

Thank you

Look into my page Trinidad
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Ken
0 # Ken 2017-12-15 08:39
I love your website... keep up the good work.. Do you know which
theme this is? Also, I shared this on FB..

Thanks.

Take a look at my webpage Ken
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Alonzo
0 # Alonzo 2017-12-15 08:58
I really like your website... keep up the good work!
Do you have any idea what your theme is? Also, I shared this on Facebook

Thank you

my web site; Alonzo
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit