Jak rozbalit - dekomprimovat soubor

Napsal(a) Napsáno středa, 19 červen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 147544 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Tento návod prozradí, jak zazipovaný nebo-li zabalený soubor zip rozbalit. Dekomprimace souboru je v podstatě obrácená metoda komprimace. Zazipovaný soubor poznáte podle charakteristické ikony se zipem nebo logem jednoho z komprimačních programů.Existují dva způsoby jak dekomprimovat soubor zip. Pokud máme nainstalovaný některý z komprimačních programů nebo nemáme.

Máme komprimační program

Abychom mohli provést dekomprimaci souboru, musíme kliknout pravým tlačítkem myši na zip soubor. Objeví se nám kontextová nabídka (viz. obrázek níže).

dekomprimace-souboru

Jelikož mám nainstalovaný program 7-Zip (komprimační soubor), objevila se mi kontextová nabídka tohoto programu. V této nabídce je několik možností:

  • otevřít - obsah souboru se otevře v komprimačním programu
  • rozbalit soubory... - objeví se nabídka pro zadání cesty, kam chcete složku rozbalit
  • rozbalit zde - obsah souboru se rozbalí do složky, ve které se nacházíte
  • rozbalit do "Kuks 2010\" - rozbalí sobor do složky "Kuks 2010" (původní název při komprimaci)

Další položky se týkají další komprimace, která nás v tuhle chvíli nezajímá. Vyberu si tedy jednu z výše popsaných možností. Možnost volím podle situace, každá je vhodná pro jinou.

Nemáme komprimační program

Pokud nemáme nainstalovaný žádný z komprimačních programů, máme celkem omezené možnosti volby dekomprimace. Po kliknutí pravého tlačítka myši na zabalený soubor se nám zobrazí tato nabídka (viz. obrázek níže).

 dekomprimace-souboru-2

Jedinou volbu, kterou můžeme vybrat pro rozbalení souboru je Extrahovat vše... (angl. Extract all...).

Po zvolení této nabídky se spustí průvodce extrahováním složek komprimovaných metodou ZIP. Pokud budete pokračovat dále, můžete si vybrat místo určení, kam se má obsah souboru rozbalit. Po kliknutí na tlačítko Další se začne soubor rozbalovat a po dokončení budete informováni posledním oknem průvodce, kde dokončíte proces dekomprimace.

Dále můžete pokračovat na návod - Jak zazipovat - zkomprimovat soubor.

 Naposledy změněno čtvrtek, 20 červen 2013 12:28

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177