Veřejná a neveřejná IP adresa

Napsal(a) Napsáno pátek, 21 červen 2013 Zveřejněno v Pojmy Přečteno 6984 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

A co je to vlastně IP adresa?

IP adresa je číselné označení každé součásti, která se nějakým způsobem připojuje do sítě Internet, případně do intranetu.



Jelikož jde o 32bit číslo, existuje celkem 4 294 967 296 kombinací IP adres (standard IPv4). Kvůli stále se zvyšujícímu počtu připojených zařízení je současný počet adres nedostačující a bylo tak nutné zavést standard IPv6, kde jsou čísla ve 128bit formátu, který umožňuje až 2128 volných IP adres. IP adresa slouží primárně k jasné identifikaci zařízení, které se do sítě Internet připojuje a není bez ní možné fungovat.

Veřejnou nebo neveřejnou IP adresu?

Veřejná IP adresa znamená, že takové zařízení, které „veřejku“ dostane přidělenou, je v celé síti Internet viditelné a zjistitelné. Je tedy možné se na PC s veřejnou IP adresou odkudkoliv na světě přihlásit a pracovat, jako by u něj uživatel seděl doma. Podobné je to s takto nastavenou tiskárnou, která díky veřejné IP adrese může tisknout dokumenty opět odkudkoliv a na požadavek každého, který zná IP adresu a ostatní náležitosti. Stejně tak můžeme pokračovat s IP kamerami, routery, atd. Vše, co má tedy „veřejku“, může být využito odkudkoliv z Internetu.

Přesným opakem je neveřejná IP adresa. Takovou adresu poskytuje naprostá většina ISP (internet service provider – poskytovatel připojení) svým klientům. S neveřejnou IP adresou můžete tedy na Internetu dělat to samé, co s „veřejkou“, pouze jste omezeni v přístupu na vaší IP adresu pouze z intranetu, případně části intranetu, kterou vám váš ISP vyhradil. Neveřejná IP adresa je na Internetu prakticky „neviditelná“.

Má veřejná IP adresa pouze samé klady?

Mít veřejnou IP adresu je sice pohodlné a pro určitou skupinu lidí i nutné, nicméně to skrývá i určitá rizika. Díky její viditelnosti a dohledatelnosti ztrácí člověk na Internetu anonymitu, je snázeji napadnutelný malware (souhrnný název pro viry, trojské koně, atd.) a pokud např. využívá P2P sítě (sítě a služby, které fungují na principu sdílení obsahu), je takový člověk velmi lehce dohledatelný například při sdílení a stahování nelegálního nebo autorsky chráněného materiálu. Je tedy důrazně doporučeno mít nejen aktualizovaný antivirový program, ale také umět správně nastavit firewall, který filtruje veškerou komunikaci mezi PC s veřejnou IP adresou a Internetem.

Tato rizika samozřejmě platí i u neveřejných IP adres, vše je ovšem několikanásobně hůře dohádatelné nebo napadnutelné. Neveřejná IP adresa ≠ klid a bezpečí.

Chci veřejnou IP adresu, jak na to?

„Veřejku“ vám musí poskytnout a přidělit právě ISP.

VHV SPEED, spol. s r.o. poskytuje veřejné IP adresy zdarma, je potřeba pouze zaslat písemnou žádost na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo nás neváhejte kontaktovat telefonicky.

 



Naposledy změněno pátek, 21 červen 2013 10:22

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Nejnovější od Jiří Havlík



Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177