Jak nastavit heslo na WiFi

Napsal(a) Napsáno pondělí, 24 červen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 6329 krát
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Koupili jste si bezdrátový router, abyste se mohli připojit na internet pomocí notebooku nebo telefonu? Pak je tento článek určen právě pro vás.Wifi router (nebo AP) funguje zpravidla ihned po zapojení bez jakékoli konfigurace. Ve většině domácích sítí je totiž zapnuto DHCP (Dynamic Host Control Protocol), což umožní každému novému zařízení (včetně routerů) automatické přidělení IP adresy a po propojení kabelem WiFi okamžitě vysílá.

Nicméně nikdy nezapomínejte na ochranu svého soukromí. Každou WiFi síť je nutné zabezpečit heslem. Pokud tak neučiníte, pak se vystavujete poměrně vysokému riziku. Nejen, že se na vaš bezdrátový internet může připojit cízí osoby, ale může se stat, že se dostane i k soukromým datům!

Každý výrobce má jiné nastavení, jiné názvy položek v menu, jinou počáteční IP adresu i heslo, ale níže uvedený postup by měl fungovat prakticky pro všechny běžné typy routeru (případně access pointů).tplink

Nejprve musíte znát IP adresu routeru, který chcete konfigurovat. Tuto adresu vyčtete z návodu. Zpravidla to býva 192.168.0.1 nebo 192.168.1.1. Tuto adresu, stejně jako přihlašovací údaje, vyčtete z návodu. Nemáte-li po ruce návod, možná vám pomůže článek Jak se připojit na router.

Nyní se připojte do routeru. Učiníte tak, že do adresního řádku internetového prohlížeče zadáte adresu HTTP://192.168.1.1 (zde uveďte IP adresu, kterou jste zjistili v návodu, či výše uvedeném postupu).

Zadáte-li adresu správně, pak budete vyzváni k zadání jména a hesla (jméno i heslo opět zjistíte z návodu). Obvyklé přihlašovací údaje jsou:

jméno: admin
heslo: admin (případně 1234 nebo zcela bez hesla)

Nyní jste připojeni do routeru. Vyhledejte sekci Wireless (WiFi, WLAN), Security a vyhledejte položku WPA/WPA2. Toto WPA zaškrtněte a vyplňte v políčku password vaše heslo do WiFi sítě. Heslo by mělo obsahovat minimálně 8 znaků.

Pak už jen stačí uložit nastavení a restartovat router. Od této chvíle budete mít domácí bezdrátovou síť zabezpečenou a každé nové zařízení (notebooku, tablet, mobilní telefon) bude požadovat heslo k připojení do WiFi.

Pokud se vám nastavení WiFi hesla podařilo, využijte toho, že jste do routeru připojeni a nastavte si i Network Name neboli SSID. Toto SSID bude sice nastaveno již z výroby, ale doporučuje se zvolit si vlastní název sítě.Naposledy změněno pondělí, 24 červen 2013 09:14

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Marián Hudec

Ing., absolvent ČVUT FEL se zaměřením na softwarové inženýství. Od roku 2003 ředitelem firmy EO COMPUTERS, která se zabývá prodejem a servisem výpočetní techniky (WWW.EO.CZ).
 

Prodej PC - eshop          Servis PC          Internet, počítače, tvorba WWWWarning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177