LCD technologie (TN, IPS, MVA, PVA)

Napsal(a) Napsáno pondělí, 24 říjen 2016 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 41436 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Při výběru LCD monitoru je třeba sledovat nejen cenu, vzhled a úhlopřičku, ale druh LCD panelu. Právě tento parametr určuje barevnost a kontrast zobrazení. Jelikož se v současné době používá při výrobě panelů více než 10 druhů různých technologií, bylo by dobré v tom udělat trochu jasno.



TN (Twisted Nematic)

Zatím nejběžnější, zárověň nejlevnější technologie. Její výhodou je nejnižší cena, vysoká odezva (v současnosti je běžná hodnota 2ms G2G - šedá/šedá), ale horší pozorovací úhly zejména ve svislém směru a zejména horší vlastnosti barev.

Většina TN panelů používají pouze 6 bitů na RGB barvu, čímž dosáhnou 16.7 milionů barevných odstínů. Celkové hodnocení reprodukce barev lze považovat za špatné, to je způsobeno zejména druhem podsvícení - pomocí CCFL trubic.

TN jsou v podstatě vhodné na hraní her a kancelářskou práci, kde nepožadujete věrné zobrazení barev.

IPS (In-Plain Switching)

Vyvinut firmou Hitachi s cílem zlepšit pozorovací úhly a barevnou reprodukci. Původní IPS technologie disponovaly nevýhodou - pomalá odezva (až 50ms). Monitory IPS se používají zejména v grafických studiích.

IPS má několik dalších vylepšení. Jmenujme některé z nich:

  • S-IPS (Super IPS) - pozorovací úhly se přibližují 180°. Doba odezvy je obvykle kolem 25ms.
  • AS-IPS (Advanced Super-IPS) - firma Hitachi v roce 2002 vylepšila svoji původní IPS technologii. Dosáhlo se vyššího kontrastu.
  • H-IPS (Horizontal IPS) - 2007, zavádí přirozenější bílou barvu - využívá se např. u monitorů EIZO.
  • E-IPS (Enhanced IPS) - 2009, povedlo se snížit odezvu pod 5ms a výrazně snížit spotřebu.
  • AH-IPS (Advanced High Performance IPS) - 2011, nižší energie a zejména vyšší rozlišení.

IPS má všeobecné využití, v současné době mají i rychlou odezvu, tzn. IPS lze použít i pro hraní her (což u původních IPS monitorů nebylo ideální). Nevýhodou může být vysoká cena, ačkoli cena IPS stále klesá a v podstatě jsou poměrně cenově dostupné už dnes.

MVA (Multi-domain vertical alignment)

Vyvinuto v roce 1998 firmou Fujitsu jako kompromis mezi levnými TN a drahými IPS. Obvyklá odezva je kolem 25ms. MVA má vysoké kontrastní hodnoty a dobrou hloubku černé barvy.

Aktuálně se používá technologie A-MVA (Advanced MVA), kde se podařilo zrychlit odezvu, zvýšit pozorovací úhel, zlepšit deformaci barev a zejména zvýšit kontrast až na 1200:1

PVA (Patterned Vertical Alignment)

Vyvinuto firmou Samsung, jako alternativa k MVA. MVA stejně jako PVA je díky rychlé odezvě vhodné též na hraní her. MVA má velmi dobré podání barev, vysoký kontrat (kolem 600:1)

S-PVA (Super PVA) zajišťuje lepší odezvu, než PVA

Od roku 2009 vyrábí Samsung panely C-PVA, kde se podařilo snižit výrobní náklady.

MVA a PVA jsou kompromisem mezi TN a IPS. Se snižující cenou nových moderních IPS panelů je možné, ze tyto "kompromisní" panely časem přestanou být zajímavé.


Máte jakékoli nejasnosti ohledně LCD monitorů nebo potřebujete poradit s výběrem vhodného monitoru? Neváhejte nás kontaktovat na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..



Naposledy změněno úterý, 11 říjen 2016 08:43

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Marián Hudec

Ing., absolvent ČVUT FEL se zaměřením na softwarové inženýství. Od roku 2003 ředitelem firmy EO COMPUTERS, která se zabývá prodejem a servisem výpočetní techniky (WWW.EO.CZ).
 

Prodej PC - eshop          Servis PC          Internet, počítače, tvorba WWW



Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177