Co je to „WiFi“?

Napsal(a) Napsáno pátek, 21 červen 2013 Zveřejněno v Pojmy Přečteno 3547 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

WiFi (wireless fidelity – bezdrátová věrnost) je označení pro různé standardy IEEE 802.11, které popisují bezdrátovou komunikaci v počítačových sítích (WLAN).

WiFi je technologie používaná v bezlicenčních pásmech, tzn., že se za ni nemusí platit žádné paušální poplatky, pouze je třeba dodržovat VO Českého Telekomunikačního Úřadu

Je ideální k budování rozlehlých bezdrátových infrastruktur bez nutnosti pokládání strukturované, či jiné kabeláže.



Vznik

Samotný název WiFi vytvořilo WECA (Wireless Ethernet Capability Alliance), v principu se jedná o bezdrátovou technologii v pásmu 2,4Ghz ISM (Industry, Science, Medical), která je založená na protokolu 802.11b a jak již zkratka ISM napovídá, vyhrazeno pro průmyslové, vědecké a lékařské účely.

Samotné „WiFi" je pouze komerční název

Protože frekvenčních pásem není nekonečně mnoho, jsou na ně uděleny licence, tzv. licenční pásma. Tyto pásma nám zaručují jistotu, že nikdo jiný nás nebude „obtěžovat", nicméně z důvodu používání frekvenčních pásem v domácnostech (např. mikrovlnná trouba), radiových vysílání, vzniklo bezlicenční pásmo ISM 2,4GHz.

Technologie

Z počátku měl každý výrobce svoji vlastní technologii, častokrát docházelo tedy k případům, kdy tyto technologie nebyly vzájemně kompatibilní, nebylo, je možné použít, případně velmi chybovaly. Z tohoto důvodu v roce 1997 mezinárodní standardizační institut IEEE publikoval specifikaci standardu bezdrátové sítě pracující v pásmu ISM pod číslem 802.11.

Následně se přidaly rozšíření o 802.11a a 802.11b o dva roky později a o další čtyři roky později přišla pravděpodobně dodnes nejpoužívanější specifikace 802.11g.

Dále tu máme standard 802.11n, který vznikl v roce 2008 a podporuje MIMO (Multiple Input, Multiple Output), který používá více vysílačů a přijímačů, aby zlepšil signál a zvětšil přenosovou kapacitu.

StandardFrekvenceTeoretická přenosová rychlostUživatelská přenosová rychlost
802.11b 2,4GHz 11mbit/s 6mbit/s
802.11g 2,4GHz 54mbit/s 23mbit/s
802.11a 5GHz 54mbit/s 25mbit/s
802.11n 2,4GHz/5GHz 150/300/600mbit/s 60/100/200mbit/s

Funkčnost

Sítě založené na principu WiFi fungují na tzv. buňkovém principu, kdy centrální přístupový bod (AP) zprostředkovává připojení všem stanicím, které jsou v dosahu. Body dohromady tvoří určitou strukturu a jejich propojení je řešeno různými způsoby.

Centrální přístupové body jsou mezi sebou propojení tzv. p-t-p (point to point) spoji nebo přímo určitým typem strukturované kabeláže nebo optickým vláknem.

WiFi a ani jeho součásti nejsou dokonalé, asi jako žádná jiná technologie, která je produkována lidmi, a hlavní výhrady směřují k zabezpečení proti zneužití. Některé zabezpečovací mechanismy byly již prolomeny a rozhodně se nedají považovat za bezpečné. Měli bychom této problematice věnovat velkou pozornost.

Struktura

WiFi síť je možno budovat různými způsoby. Záleží to na našich znalostech této problematiky, zkušenostech a také v závislosti k požadované funkci.

SSID je identifikátor, který zde hraje klíčovou roli (Service Set Identifier). Jedná se o řetězec 32ASCII znaků, kterými máme možnost jednotlivé sítě rozlišit. Všichni klienti si tedy mohou zobrazit SSID dostupných bezdrátových sítí, ke kterým je možné se asociovat. SSID jde i skrýt a uživatelé, kteří se na toto skryté SSID chtějí připojit, musí znát jeho přesný název, případně další údaje, které budou potřeba k asociování.

Infrastrukturní síť obsahuje jeden anebo více přístupových bodů (dále AP –Access Point), které vysílají své SSID. Klient má tedy možnost si sítě vyhledat a připojit se k nim. Může se stát, že klient nalezne více přístupových bodů se stejným názvem, nalezne sítě zabezpečené, nezabezpečené, apod.

Ad-hoc síť je síť, kde se vzájemně propojují dva bezdrátoví klienti. Můžeme si představit například bezdrátové propojení dvou notebooků nebo smartphonů.

Zabezpečení

Zabezpečení je jedním z hlavních problémů WiFi sítí. Tím, že si nedostatečně zabezpečíme vlastní WiFi síť, můžeme v lepším případě někomu umožnit naši síť sdílet, v horším případě může dojít až ke kriminalitě, kdy je tento černý pasažér schopný sledovat veškerý náš provoz a dění v celé síti a to případně použít k nějakému druhu poškození. Přitom tento útočník nemusí být zrovna náš soused, ale může to být někdo, kdo je na několik set metrů daleko a je vybaven potřebným zařízením (ziskovou anténou, klientským zařízením,...)

Různé typy šifrování se vyvíjejí již od dob zavedení standardu WiFi a některé šifrovací algoritmy byly již překonány.

Zabezpečení můžeme provést více způsoby:

  • Autorizace – řízení přístupu oprávněných uživatelů
  • Šifrování – zabezpečení přenášených dat před odposlechem

Kontrola MAC adres je typem autorizace, kdy neautorizovaná bezdrátová karta se svoji specifickou MAC adresou nebude vpuštěna do naší WiFi sítě.

o Tato autorizace je poměrně hojně používaná, ale není stoprocentní, šikovnější uživatelé dokážou svoji MAC adresu, tzv. naklonovat.

WEP (WiredEquivalentPrivacy) klíč je šifrování pomocí symetrické šifry. Klíče jsou nastaveny na obou stranách bezdrátového spojení (klient i AP). Díky nedostatkům v tomto protokolu lze zachycením určitého počtu dat a jejich analýzou klíč snadno získat.

WPA (WiFi Protected Access) klíč je dynamickým, bezpečným způsobem obměňován. Autentizace do sítě probíhá pomocí PSK (Pre-SharedKey) nebo RADIUS server.

WPA2klíč přináší prozatím nejkvalitnější šifrování standardizovanou šifrou AES, která vyžaduje vyšší výpočetní výkon, proto ji není možné použít na starších typech zařízeních.

Při použití zabezpečení pomocí WEP/WPA/WPA2 dochází ke snížení výpočetního výkonu obou zařízení (klient i AP) a zároveň ke snížení propustnosti samotné bezdrátové linky, nicméně v dnešní době, kdy přes internet posíláme bankovní transakce, obchodujeme a sdělujeme svá hesla je zabezpečení takové sítě prioritou.

Slovníček

Acces Point (AP) je přístupový bod, který řídí komunikaci mezi klientským zařízením a samotným přístupovým bodem. Přístupový bod (dle jeho výkonu) může obsluhovat až stovky klientských zařízení a desítky páteřních (p-t-p) spojů.

WiFi router je zařízení, které v sobě kombinuje funkce klasického routeru a WiFi AP. Zařízení se tedy výborně hodí k vytvoření domácí Wifi sítě, kdy chceme připojit notebooky a další zařízení s bezdrátovým rozhraním.

WiFi karta je dnes již už poměrně nepoužívané zařízení. Jedná se o provedení do sběrnice počítače PCI, PCIex, kdy je možné počítač vybavený touto kartou připojit bezdrátově k domácí wifi síti, případně přímo k přístupovému bodu.

o V dnešní době se můžeme setkat s WiFi kartami, které jsou integrované přímo na základní desce počítače.

WiFi (wireless fidelity – bezdrátová věrnost) je označení pro různé standardy IEEE 802.11, které popisují bezdrátovou komunikaci v počítačových sítích (WLAN)

WiFi je technologie používaná v bezlicenčních pásmech, tzn., že se za ni nemusí platit žádné paušální poplatky, pouze je třeba dodržovat VO Českého Telekomunikačního Úřadu.

Je ideální kbudování rozlehlých bezdrátových infrastruktur bez nutnosti pokládání strukturované, či jiné kabeláže.

tr



Naposledy změněno pátek, 21 červen 2013 09:59

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Nejnovější od Jiří Havlík



Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177