Jak vytvořit recovery partition (záchranný oddíl)

Napsal(a) Napsáno pátek, 21 červen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 9355 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Se systémem Recovery Partition se setkáváme zejména u notebooku. V případě poškození systému (zavirování, poškození souborů atd.) máte možnost při startu vyvolat novou instalaci pomocí Recovery Key (viz. článek "Obnova systému v notebooku pomocí recovery key") a notebook si obnovíte do stavu po zakoupení.

Ovšem málokterý uživatel ví, že stejný systém obnov lze použít v jakémkoli počítači. Dokonce lze vytvořit zálohu celého disku včetně instalovaných programů. Při nečekaném poškození systému, můžete mít během pár minut systém kompletně obnoven včetně vašeho softwaru.Co je třeba k provedení obnovitelné zálohy:

1) Potřebujete volný oddíl, kam zálohy uložit. Zálohu lze vytvořit do jakéhokoli adresáře, nicméně doporučujeme vytvořit pro ni speciální oddíl (případně může být uložena úplně na jiném pevném disku). Oddíl by měl být dostatečně velký, aby se na něj vešel kompletní systém včetně programů (to může být i několik desítek GB). Budete-li provádět zálohu operačního systému a několika základních programů, většinou si vystačíte s kapacitou 30GB.

2) Nyní stáhněte a instalujte program EASEUS Todo Backup Free (pro nekomerční použití zdarma), např. z tohoto odkazu. Instalace je snadná, postupujte dle obrazků:

easeustb1

easeustb2

easeustb3

easeustb4

Po nainstalování Todo Backup spusťte a zobrazí se vám úvodní hlavní strana, kde zvolít SYSTEM BACKUP.

easeustb5

V následující stránce programu si vyberete oddíl, který chcete zálohovat. Zpravidla to bude C:
Následně klikněte na tlačítko PROCEED (zahájení).

Po ukončení zálohovacího procesu, který může trvat od několika minut až po pár hodin, zvolte záložku HOME a TOOLS (nástroje). V této záložce klikněte na Enable PreOS, čímž zapnete startovací volbu pro obnovení (po spouštění počítače budete vyzváni k volbě: spuštění systemu nebo obnova (recovery).

easeustb7

Budete-li tedy v budoucnu chtít obnovit celý operační systém do bodu ve kterém se nacházel v okamžiku provedení zálohy, stačí zrestartovat počítač a zvolit Recovery.

Jelikož proces kompletní zálohy je poměrně náročný, není tento způsob vhodný pro pravidelné (například každodenní) zálohování včetně dat. Postačí vytvořit zálohu pouze 1x a vaše důležitá soukromá či pracovní data zálohujte pravidelně prostřednictvím programu Cobian Backup, viz. článek "Jak zálohovat data".Naposledy změněno pátek, 21 červen 2013 15:07

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Marián Hudec

Ing., absolvent ČVUT FEL se zaměřením na softwarové inženýství. Od roku 2003 ředitelem firmy EO COMPUTERS, která se zabývá prodejem a servisem výpočetní techniky (WWW.EO.CZ).
 

Prodej PC - eshop          Servis PC          Internet, počítače, tvorba WWWWarning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177