Jak otestovat grafickou kartu

Napsal(a) Napsáno pátek, 21 červen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 31588 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Většina problémů nestability grafické karty je způsobena vadnými paměťmi osazenými na grafické kartě (tzv. VRAM). Toto se projevuje barevnými artefakty, pruhy nebo kostičkami ve 2D i 3D obrazu a nestabilitou počítače (tuhnutí, nahodilé restarty či vypínáním PC). V případě, že se tyto barevné chyby objevují na obrazovce, bude se s největší pravděpodobností skutečně jednat o neopravitelnou závadu na grafické kartě - vadnými paměťmi. Ovšem může to být způsobeno i přehříváním. Ukážeme si, jak tento problém diagnostikovat.




Začněme testováním video paměti. Ideálním programem je Video Memory stress Test, jehož domovská stránka se nachází zde. Můžete ho stáhnout i na Slunečnici.

gpu-vmstress

VM stress test umožňuje spustit tyto druhy testů: DirectX, OpenGL a CUDA. Pro kompletní test pamětí doporučujeme zvolit Test type: DirectX a Test set Full. Chcete-li testovat paměti opakovaně, zaškrtněte možnost Continuous test. Chcete-li zaznamenat výsledek testu do souboru, můžete zaškrtnout Log.

Po stisknutí tlačítka start se vás program upozorní, že by bylo vhodné dočasně přepnout do módu 640x480x16. Zvolte ANO.

Test může probíhat i několik hodin.

Objeví-li se v testu nějaké chyby (bude psáno Error at 0x adresa), pak je na čase reklamovat nebo vyměnit grafickou kartu.

Pokud test dopadl dobře, přistoupíme k druhé části diagnostiky. Měření teploty grafického čipu. Stáhněte si program FurMark z této adresy.

gpu-furmark1

Pro naše účely postačí, když v hlavní nabídce zvolíte možnost Stability Test a kliknete na tlačítko Go! Upozoňujeme, že FurMark vytváří skutečně velkou zátěž GPU. Autor nezodpovídá za případné poškození hardwaru. Na obrazovce se začne točit něco jako chlupatá kobliha a začne se žhavit grafický chip. V dolní časti obrazovky uvidíte aktuální teplotu grafického čipu. Teplota by neměla přesahovat 100° celsia. Test nechte běžet několik minut. Pokud se výrazně překročí tato teplota nebo PC během testu zamrzne, pak máte nedostatečně dobře chlazenou grafickou kartu. Buď je v chladiči usazeno větší množství prachu a snížila se účinnost nebo máte celkově špatně řešenou cirkulaci vzduchu ve skříni. Řešení: vyfoukat, vyměnit chladič na grafice, přidat nejméně jeden ventilátor do PC skříně.

gpu-furmark2
Pokud oba testy dopadly dobře a váš počítač je stále nestabilní, pak se bude jednat o vadu jiných kompont (základní deska, paměť, disk, zdroj) a samozřejmě nelze vyloučit sofwarový problém (poškozené ovladače, viry atd.). O dalších diagnostikách se zmíníme v dalších článcích.

Máte-li vadnou grafickou kartu nebo problém s chlazením, pak se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám pomůžeme s výběrem náhradní karty nebo s účinnějším chlazením pro váš počítač. EO Computers.



Naposledy změněno pátek, 21 červen 2013 15:13

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Marián Hudec

Ing., absolvent ČVUT FEL se zaměřením na softwarové inženýství. Od roku 2003 ředitelem firmy EO COMPUTERS, která se zabývá prodejem a servisem výpočetní techniky (WWW.EO.CZ).
 

Prodej PC - eshop          Servis PC          Internet, počítače, tvorba WWW



Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177