Co je BSOD?

Napsal(a) Napsáno pondělí, 24 červen 2013 Zveřejněno v Pojmy Přečteno 4149 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

BSoD (Blue Screen of Death nebo-li modrá obrazovka smrti) je výraz, který se používá, když operační systém Windows totální zkolabuje. Zobrazí se nenáviděná modrá stránka a s PC již nelze dál pracovat. Modrou obrazovku může způsobovat chyba hardwaru i softwaru, lzn. např. vadná RAM paměť nebo např. poškozené ovladače.V případě, že se vám tato obrazovka ukáže, nezbývá, než restart PC. Nejprve si ovšem opiště číselné chybové kódy. Pomohou Vám k identifikaci problému.

Pozn: původ BSOD pochází již z dob Windows 95.

Nejčastější BSOD kódy a jejich pravděpodobné příčiny

Zde uvádíme nejčastější chybové kódy a jejich interpretaci (příčinu pádu systému). Kódy budeme postupně doplňovat.

0x0000000A or IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Chybu může způsobovat velmi mnoho příčin. Vadný hardware, software, ovladače, viry. Otestujte paměti, případně odinstalujte aplikaci, která BS způsobuje.

0x00000050 or PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA

Pravděpodobně vadná paměť, ale hlašení může způsobovat i jiný hardware případně virus.

0x0000007B or INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

Nejčastější příčinou je poškozený filesystem (nabootovat do recovery a spustit příkaz chkdsk /r), dále se může jednat o problem se SATA ovladačem. Zkuste v BIOSu přepnout SATA mode z AHCI na IDE (nebo SATA native).

0x0000007F or UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP

Pravděpodobně hardwarový problem (nejčastěji vadná či nekompatibilní paměť nebo vadná základní deska).

0X000000EA or THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER

Buď poškozený ovladač grafické karty, nebo vadná grafická karta.

0x000000D1 or DRIVER_IRQL_NOT_OR_EQUAL

Nejčastěším důvodem této chyby je vadný ovladač nebo virus. Zaktualizujte si systém Windows a důkladně otestujte systém proti virům.


Kódy jsou v podstatě totožné pro všechny operační systémy: Windows XP, Vista, Windows 7.Naposledy změněno pondělí, 24 červen 2013 09:44

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Marián Hudec

Ing., absolvent ČVUT FEL se zaměřením na softwarové inženýství. Od roku 2003 ředitelem firmy EO COMPUTERS, která se zabývá prodejem a servisem výpočetní techniky (WWW.EO.CZ).
 

Prodej PC - eshop          Servis PC          Internet, počítače, tvorba WWWWarning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177