Jak otestovat HDD

Napsal(a) Napsáno pátek, 21 červen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 11915 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Pokud je váš počítač nestabilní, tuhne nebo padá do "modré smrti", může se jednat o chybu hardware. V tomto článku si ukážeme, jak otestovat, zda-li vadnou komponentou není pevný disk. Celý článek můžete přeskočit, pokud v disku cvaká - v tomto případě urychleně zálohujte, pokud disk ještě trochu funguje, a vyměňte ho.Na tuto diagnostiku lze použít osvědčený software HD Tune, který můžete stáhnout třeba na Slunečnici.


Nejprve zhodnotíme hodnoty ze S. M. A. R. T. (1) diagnostiky. V horní části programu si vyberte, který disk chcete testovat (pokud jich máte v PC více) a zvolte sekci Health. Zobrazuje-li se vám v dolní části Health Status: Ok, pak je vše v pořádku, při Warnings se mějte na pozoru a je-li jedna z položek Failed, pak disk dosluhuje.hdd-hdtune1

 

Ve stručnosti si vysvětlíme význam důležitějších údajů:

 • (01) Raw Read Error Rate - méně zajímavá hodnota. Určuje počet chybně přečtených dat z plotny. Chyby vznikají poměrně běžně a jsou korigovány pomocí opakovaného čtení.
 • (02) Throughput Performance - celkový výkon disku. Hodnota by neměla být nižší, než hodnota Threshold.
 • (03) Spin Up Time - čas roztočení disku z nuly do plné rychlosti. Špatná hodnota znamená, že disk má vadný motorek.
 • (04) Start/Stop Count - počet startů plotny
 • (05) Reallocatd Sector Count - poměrně důležitý parametr. Počet realokovanych sektorů. Hodnota by měla být 0, dojde-li k narůstání této hodnoty, pak je na čase disk vyměnit.
 • (07) Seek Error Rate - počet chybných přemístění hlavičky nad plotnu. Hodnota by měla být 0, je-li vyšší, pak je disk vadný.
 • (08) Seek Time Performance - rychlost přemísťování hlaviček. Obvykle 0, je-li hodnota vyšší, může to znamenat začínající problémy s HDD.
 • (09) Power On Hours Count - počet hodin provozu disku.
 • (0A) Spin Retry Count - počet opakovaných pokusů o roztočení plotny. Špatné hodnoty nemusí nutně znamenat vadný disk, ale raději zálohujte.
 • (0B) Calibration Retry Count - počet pokusů o kalibraci disku, indikuje problémy s motorkem!
 • (0C) Power Cycle Count - počet zapnutí PC (není stejné jako 04, Start/Stop započítává i probouzení z úsporného módu atd.)


Nyní přejdeme na druhou část testu - diagnostika vadných bloků na disku. Klikněte na Error Scan a zmačkněte tlačítko Start (nastavení Quick Scan nepoužívejte, kladný výsledek neznamená, že disk je v pořádku).hdd-hdtune2

 

Test může trvat desítky minut a měl by skončit vyplněním celého pole zelenými čtverečky. Vyskytne-li se byť jediný červený, doporučujeme disk již nepoužívat na důležitá data. Stává se, že na disku je jeden vadný blok trvale několik let a již se nešíří, ale přesto použití takového disku považujte za riskantní.

Vadné bloky lze i obnovit pomocí dalších programů (např. HDD Regenerator je poměrně šikovný), nicméně není to předmětem tohoto článku.

Máte-li jakékoli dotazy ohledně PC diagnostiky, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám poradíme. V EO Computers provádíme i záchranu dat z vadných médií.

Vysvětlivky:

1) S. M. A. R. T. (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology) je technologie sloužící k monitorování stavu vašeho disku a případném včasném odhalení vady předtím, než příjdete o všechna data. Touto technologií disponují již všechny vyráběné disky. Pokud se Vám v této tabulce nic nezobrazuje, pak máte pravděpodobně vypnutou tuto funkci v BIOSu. Doporučujeme mít tuto hodnotu stále zapnutou - v BIOSu v sekci ADVANCED přepněte S.M.A.R.T. do stavu ENABLE.Naposledy změněno pátek, 21 červen 2013 12:27

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Marián Hudec

Ing., absolvent ČVUT FEL se zaměřením na softwarové inženýství. Od roku 2003 ředitelem firmy EO COMPUTERS, která se zabývá prodejem a servisem výpočetní techniky (WWW.EO.CZ).
 

Prodej PC - eshop          Servis PC          Internet, počítače, tvorba WWWWarning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177