Jak udělat refresh / obnovení prohlížeče

Napsal(a) Napsáno středa, 19 červen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 3909 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Aneb jak na znovunačtení prohlížeče. Někdy se stane, že potřebujete refreshnout prohlížeč. Takovéto znovuoživení internetového prohlížeče využijete především, když potřebujete zobrazit nově aktualizovanou podobu stránky. V následujícím textu Vám vysvětlím, na jakém principu aktualizace prohlížeče funguje a také jak refresh prohlížeče provést. Nejprve popíši návod pro refresh stránek, což je pouhá aktualizace obsahu. V druhé části se budu zabývat také aktualizací obsahu, ale spolu s ním se vymažou i uložená data ve vyrovnávací (cache) paměti.



Princip aktualizace prohlížeče

Pokud si zobrazíme stránku a provedeme na ní my nebo někdo jiný změnu, tak se nám v internetovém prohlížeči neprojeví sama o sobě. Pro zobrazení aktualizace obsahu musím udělat refresh prohlížeče. Je to dáno tím, že provedené změny jsou uloženy sice na serveru, ale na klientu je stalé stará (neaktuální) stránka. Refresh prohlížeče nám neudělá nic jiného, než že nám znovu načte (aktualizuje) obsah stránky ze serveru.

Komunikace mezi serverem a klientem je zobrazena na obrázku níže.

server-klient

Klient - webový prohlížeč - Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, atd.

Požadavek - zobraz mi obrázek, chci stáhnout soubor, ukaž mi stránku, atd.

Server - webhosting na kterém jsou fyzicky umístěny kompletní webové stránky (www stránky, obrázky, soubory, atd.).

Odpověď - zaslání požadavku (stránky, obrázku, apod.) nebo zaslání chybové hlášky - stavové kódy HTTP.

Aktualizace - znovunačtení obsahu stránky

Tedy požádání serveru o přeposlání obsahu stránky.

Refresh prohlížeče má uplatnění v celé řadě případů. Pokud tvůrce webu vytváří webové stránky a chce si prohlédnout to, co upravil, tak použije znovunačtení obsahu stránky. Klasicky má otevřený program pro úpravu HTML kódu a prohlížeč, ve kterém zobrazují provedenou úpravu.

Podobně postupuje i správce webu, blogu nebo mikroblogu, který přidává na web aktuality nebo články pomocí redakčního systému a chce si zkontrolovat změny. Upraví nebo aktualizuje článek, přejde na záložku článku, stiskne klávesu F5 a obsah se aktualizuje dle úprav.

Pro aktualizaci - obnovení obsahu webových stránek stačí stisknout klávesu F5.

Klávesou F5 aktualizujeme obsah stránky. Pro znovunačtení prvků stránky je za potřebí, udělat refresh cache paměti. O tom si povíme v dalším textu.

Refresh vyrovnávací paměti prohlížeče

Pokud někdo neví co je to vyrovnávací (cache) paměť prohlížeče, zde se dozví více - cache paměť.

Obnovení vyrovnávací paměti slouží především k znovunačtení prvků stránek, jako jsou obrázky, html bloky, moduly, řezy, apod.

Prohlížeč si ukládá například obrázky stránky právě ve své cache paměti. Pokud my nebo někdo jiný vložíme nebo změníme obrázek na stránce, kterou máme otevřenou v prohlížeči, změna se nám neprojeví sama od sebe. Dokonce ani po stisknutí klávesy F5. Je to z toho důvodu, že musíme také obnovit vyrovnávací paměť prohlížeče. Provedená změna se uloží sice na serveru, ale prohlížeč o ní neví a zobrazuje stále obrázek, který má uložený v paměti.

Proto jo nutné provést refresh cache paměti pomocí kombinace kláves Ctrl + Shift + R.

Takto vyšleme požadavek na server, aby nám zaslal (nová) upravená data. Server odešle data v četně nového nebo upraveného obrázku.

 



Naposledy změněno čtvrtek, 20 červen 2013 12:24

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...



Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177