Jak otevřít CSV soubor v OpenOffice

Napsal(a) Napsáno čtvrtek, 08 srpen 2013 Zveřejněno v Rady a návody Přečteno 48228 krát
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Soubory CSV (*.csv) nejsou nic jiného než velmi jednoduché tabulky. Zkratka CSV pochází z anglického "Comma-Seperated Values", čili hodnoty oddělené čárkami - nic jiného, čirá jednoduchost. A to je přesně to, co dělá tyto tabulky tak často používanými - např. při hromadném exportu dat z webových aplikací. Co k tomu potřebujeme?

Jediné, co skutečně potřebujeme, je software zvaný "tabulkový procesor". V praxi to je např. Microsoft Excel (placený) nebo OpenOffice.org Calc, který je narozdíl od Excelu zcela zdarma (stahujte zde). Microsoft Excel nás nyní zajímat nebude - paradoxně i přesto, že je placený, je na práci se soubory CSV nešikovný a tedy nevhodný. Proto tento návod pracuje se sadou OpenOffice a jejím programem Calc.

Je ale skutečně důležité, abychom k otvírání souboru použili aplikaci sady OpenOffice zvanou "Calc" a ne jinou (např. "Writer" - tím tabulky neotevřeme).

Import .csv do OpenOffice krok za krokem

Je pouze jediná možnost, jak CSV soubor importovat. Otevřít soubor v OpenOffice Calc můžeme ale různými způsoby, s čímž většina z vás asi mít problém nebude - prostě jej otevřete. A pokud si s tím náhodou nevíte rady, napsali jsme pro vás článek "Jak otevřít soubor v požadovaném programu".

Ptáte se tedy, jak na to? 

1) Otevřeme náš CSV soubor v programu OpenOffice.org Calc

Dostaneme se do okna, kde nastavujeme parametry CSV souboru.

Abychom otevřeli soubor, potřebujeme znát několik základních údajů - kódování (znakovou sadu) a čím jsou jednotlivé položky tabulky odděleny

A právě proto nás nejvíce zajímají vyznačená pole (červená) a jejich hodnoty (modré) a také náhled, kde vydíme kousek naší výsledné tabulky - abychom věděli, že jsme otvírání .csv souboru nastavili správně.

3

Znaková sada (kódování) CSV

Prvním důležitým aspektem je tedy znaková Sada neboli kódování znaků. Zde nebudeme vymýšlet nic složitého a původní "Východní Evropa (Windows-1250/WinLatin 2)" s ledovým klidem nahradíme za "Unicode (UTF-8)" (viz obrázek níže).

Oddělovače CSV souborů

Jelikož CSV soubory oddělují své jednotlivé hodnoty v tabulkách nějakým znakem, který se může v různých souborech lišit, musíme si pohrát i s tímto nastavením.

Většinou jsou hodnoty oddělené čárkou (anglicky "comma", od toho Comma-Seperated Values a CSV), u možnosti "Odděleno pomocí" v tom případě vybíráme "Čárka". To platí ale především pro anglicky mluvící země - v ostatních je oddělovací znak velmi často jiný. Jako oddělovače se často také používá tabulátor (tab, dlouhá mezera) nebo středník (";"). Proto zde máme na výběr, podle čeho chceme hodnoty oddělovat. Pokud byste někdy narazili na "TSV soubor", jedná se o běžný CSV soubor, kde by oddělovací znak měl být vždy tabulátor.

Vybereme tedy "Čárka" a podíváme se do náhledu. Pokud je tabulka dole v náhledu (Pole) špatně zobrazená (nevypadá jako tabulka), výběr čárky zrušíme a zkusíme "Tabelátor". Pokud ani jedna z těchto variant nezabere, můžeme zkusit i jiné jako "Středník".

Jiné hodnoty se příliš často nepoužívají, a pokud ano, měl by nám autor souboru dát informaci o oddělovači. Vždy ale sledujeme náhled dole, abychom viděli, jestli jsem zvolili správně. Výjimečně může být oddělovačů více než jeden.

Správné nastavení (někdy třeba změnit oddělovač na "Tabelátor", "Středník" nebo jiný)

zmena

Jakmile máme nastavení správně, klikneme na "OK"naše CSV tabulka se otevře.

4

Závěrem

Import CSV souborů do OpenOffice skutečně není žádný oříšek. Pokud se budete držet návodu, měl by to zvládnout i začátečník v oblasti počítačů. Pokud by se i přesto vyskytly nějaké problémy, máme tu komentáře.Naposledy změněno pátek, 29 srpen 2014 09:37

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Tomáš Janeček

Student aplikované informatiky na FIM UHK, nadšený do kódu všeho druhu, tvorby webových aplikací i webdesignu. Vytvořil jsem svůj blog tomasjanecek.cz kam taky občas píšu. Žiju sportem - volejbal, horské kolo, (orientační) běh..., počítači i hraním na sopránové ukulele.Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177