TortoiseSVN - verzovací systémy

Napsal(a) Napsáno pátek, 07 červen 2013 Zveřejněno v Nástroje Přečteno 3385 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Potřebujete zálohovat například dokumenty v různých stavech? Nechcete si však na disk ukládat zbytečné soubory? Pak právě pro Vás je vhodné použití verzovacích systémů. Ty fungují tak, že máme jeden původní soubor. Uložíme-li nový soubor, ten původní můžeme opět obnovit. 

Verzovací systémy mají větší význam, pokud na projektu dělá více osob.Význam verzování

Spravovat verze znamená to, že máme k dispozici všechna vývojová stádia projektu. Neznamená to však to, že si dokumenty uložíte jako Dokument1.docx, Dokument2.docx…. Pokud použijeme verzovací systém, budeme mít Dokument.docx. Tento dokument bude nejaktuálnější verzí. My však můžeme se vrátit k předchozím verzím.

Aktualizace SVN

Druhy verzovacích systémů

Systém SVN, jehož menu (programu TortoiseSVN) vidíte, není jediný systém na správu verzí. Dalšími systémy jsou:

  • GIT
  • GH
  • CVS
  • P4 - Perforce
  • BRZ
  • a jiné

Filozofie verzovacích systémů

CVS

Již v koncem 70. let vznikl první verzovací systém (SCCS). Systém byl vyvinut v Bellových laboratořích. Ve druhé polovině osmdesátých let vzniká CVS, se kterým je možné se setkat ještě dnes.  Od té doby se však základní myšlenka nezměnila. 

Všechny tyto systémy mají stejnou filozofii používání. Hlavním smyslem je, že na jednom projektu muže dělat více osob najednou. Dále pak také funkce sdílení a zálohy. Nejvýhodnější použití je například ve firmách, kde se provádí vývoj programu a podobně.

Systém totiž umí nejen, že se dá zálohovat, ale může i projekt rozvětvit, nebo sloučit a tak například udělat snadno dva programy, které budou mít stejný základ. V novější verzi se oproti starší neukládá celek, ale pouze rozdíly souboru oproti předchozí verzi.Naposledy změněno pondělí, 15 červenec 2013 14:14

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Zdeněk Novotný

Studoval jsem Výpočetní techniku na SPŠE a VOŠ Pardubice. Od září budu pokračovat ve studium stejného oboru na UPCE. Studium mě celkem baví. Mezi mé koníčky patří sledování filmů a zajímám se i o východní filozofie, jako je Buddhismus a věci mezi nebem a zemí.Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177