Význam verzování
Spravovat verze znamená to, že máme k dispozici všechna vývojová stádia projektu. Neznamená to však to, že si dokumenty uložíte jako Dokument1.docx, Dokument2.docx…. Pokud použijeme verzovací systém, budeme mít Dokument.docx. Tento dokument bude nejaktuálnější verzí. My však můžeme se vrátit k předchozím verzím.
Druhy verzovacích systémů
Systém SVN, jehož menu (programu TortoiseSVN) vidíte, není jediný systém na správu verzí. Dalšími systémy jsou:
- GIT
- GH
- CVS
- P4 - Perforce
- BRZ
- a jiné
Filozofie verzovacích systémů
Již v koncem 70. let vznikl první verzovací systém (SCCS). Systém byl vyvinut v Bellových laboratořích. Ve druhé polovině osmdesátých let vzniká CVS, se kterým je možné se setkat ještě dnes. Od té doby se však základní myšlenka nezměnila.
Všechny tyto systémy mají stejnou filozofii používání. Hlavním smyslem je, že na jednom projektu muže dělat více osob najednou. Dále pak také funkce sdílení a zálohy. Nejvýhodnější použití je například ve firmách, kde se provádí vývoj programu a podobně.
Systém totiž umí nejen, že se dá zálohovat, ale může i projekt rozvětvit, nebo sloučit a tak například udělat snadno dva programy, které budou mít stejný základ. V novější verzi se oproti starší neukládá celek, ale pouze rozdíly souboru oproti předchozí verzi.