Komponenty Joomla

Napsal(a) Napsáno sobota, 15 červen 2013 Zveřejněno v Joomla Přečteno 6799 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Komponenty (components) jsou aplikace, které zobrazují obsah. Jsou komponenty pro zobrazení článku nebo pro výpis seznamu kategorii. Také můžete s jeho pomocí zobrazit například detail o registrovaných uživatelích. Důležitou komponentou je CCK, například K2. Té se budu věnovat v jiném článku.

Komponenty mohou být jak pro uživatele webu (čtenáře, zákazníky a podobně), nebo pro administrátory (redaktory, tvůrce obsahu, blogery...)

Jsou dva druhy komponent, a to integrované a zabudované.Komponenty

Komponenta je rozšíření, jehož úkolem je upravit vzhled stránek, ale také editace článků a jejich zobrazení. Nahrazujeme jimi původní rozhraní Joomla rozhraním pro nás přívětivějším. Známé komponenty jsou například "com_content" nebo "com_contact", které upravují výstupní vzhled.

Komponentu poznáme tak, že má několik menu tvořených záložkami, které mohou ovlivnit vzhled, ale také funkčnost systému. Na rozdíl od modulů může být komponenta na každé stránce použita pouze jednou.

Typický představitel

Typickým představitelem komponenty je například fotogalerie, ale také fórum nebo internetový obchod. Komponenty jsou buď integrované, které pochází přímo od týmu vývojářů, nebo externí, které tvoří vývojáři tzv. třetích stran. 

Přehled velkého množství komponent s různou funkčností naleznete na www.extensions.joomla.org, kde se obvykle nachází krátký popis funkce komponenty, jaká verze Joomly je podporována a ve většině případů i demoverze s ukázkou funkčnosti, abychom věděli, co lze od této komponenty očekávat.

Placené a zdarma

Dalším typem rozlišení komponent je rozdělení na placené a free komponenty. Pokud nepatříte mezi náročné uživatele, vystačíte si patrně s komponentami zdarma. Placené komponenty jsou (díky tomu že jsou právě placené) lepší. Na webové stránce, kterou jsem zmínil výše, poznáte, jestli jde o placenou komopnentu či nikoliv tan, že placené jsou označené jako "Commercial" a free jako "Non-Commercial", tedy jako komerční a nekomerční.

Samozřejmě existují i firmy, které se zabývají tvorbou komponent přímo na míru požadavků uživatele. Někdy není nazbyt a musíte využít služeb těchto firem. Povětšinou si však vystačíte s komponentami zdarma nebo placenými.

 Naposledy změněno středa, 03 červenec 2013 09:00

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Zdeněk Novotný

Studoval jsem Výpočetní techniku na SPŠE a VOŠ Pardubice. Od září budu pokračovat ve studium stejného oboru na UPCE. Studium mě celkem baví. Mezi mé koníčky patří sledování filmů a zajímám se i o východní filozofie, jako je Buddhismus a věci mezi nebem a zemí.Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177