Přístupová oprávnění a úroveň uživatelů v Joomla

Napsal(a) Napsáno sobota, 15 červen 2013 Zveřejněno v Joomla Přečteno 4286 krát
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

V CMS Joomla! nalezneme několik různých přísupových úrovní uživatelů. Tyto úrovně lze rozdělit do 2 skupin. První skupinou je Veřejné uživatelské rozhraní. V něm se nachází úrovně registrovaní, autor, redaktor a vydavatel. Další skupina se nazývá Veřejné správcovské rozhraní. V této skupině se nachází typ účtů manažer, správce a super správce. Je zde ještě jedna "úroveň", kterou bych však zařadil mimo a ani ji mezi úrovně přímo nezapočítával. Tato úroveň se nazývá veřejná a jde o oprávění každého neregistrovaného uživatele.Oprávnění skupin

Veřejný (Public)

Tato úroveň je základní úrovní. veřejnou přístupovou úroveň mákaždý uživatel, který přichází na naše stránky a není zde registrován, nebo není v tento okamžik přihlášený. Nemá žádná práva, může pouze prohlížet obsah.

Veřejná uživatelské rozhraní

Do této kategorie spadají uživatelé s přístupovou úrovní Registrovaní, Autor, Redaktor a Vydavatel.

Registrovaní

Uživatelé spadající do této skupiny mají přístup k uživatelské části a jejím případným funkcím, jako jsou například komentáře k obsahu a prohlížet články určené pouze registrovaným uživatelům. Jinak nemá žádná další oprávnění. Nemá většinou bez přístupu do administrace.

Autor

Uživatel, který má oprávnění autora má rovněž přístup k funkcím uživatelského rozhraníl a může přistupovat do veřejné i privátní části. Může tvořit a editovat svůj obsah. Nemůže však upravovat obsah druhých uživatelů.

Redaktor

Tento uživatel má nejen přístup k uživatelské části a může schvalovat a dokonce i provádět editaci článků druhých autorů.

Vydavatel

Uživatel s právem Vydavatele může stejně jako předchozí úrovně Autor a Redaktor přístupovat k funkcím v uživatelské části. Dále může články zveřejňit a v případě potřeby i tvořit a upravovat obsah.

Veřejné správcovské rozhraní

Osoby, které mají práva ze skupiny Veřejného správcovského rozhraní mají veškerá práva z předchozího Veřejného uživatelského rozhraní.

Manažer

Manažer může navíc oproti právům z uživatelského rozhraní přistupovat k základním funkcím administrace, jako je například úprava menu.

Administrátor

Je druhé nejvyšší oprávnění a jeho držitel má povolen přístup k téměř všem funkcím administrátora. Na rozdíl od manažera může navíc doinstalovávat a spravovat moduly, nebo komponenty.

Super Administrátor

Má neomezený přístup ke všem funkcím administrátora. Může nastavovat i měnit veškeré nastavení bez omezení. Vzniká automaticky při instalaci.Naposledy změněno pondělí, 15 červenec 2013 13:41

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Zdeněk Novotný

Studoval jsem Výpočetní techniku na SPŠE a VOŠ Pardubice. Od září budu pokračovat ve studium stejného oboru na UPCE. Studium mě celkem baví. Mezi mé koníčky patří sledování filmů a zajímám se i o východní filozofie, jako je Buddhismus a věci mezi nebem a zemí.Komentáře   

 
noro
0 # noro 2014-05-07 23:11
ahoj zdenku
v joomle 2.5 som zrusil vynuloval vsetky urovne uzivatelov
customer,public,register,special
po prihlaseni sa do administracie nevidim ziadne okno proste nic
akym sposobom obnovim funkciu super usera ?
dakujem noro
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit