Požadavky na provoz Joomla

Napsal(a) Napsáno sobota, 15 červen 2013 Zveřejněno v Joomla Přečteno 26232 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Joomla! je napsána ve scriptovacímprogramovacím jazyce PHP. Nejdůležitějším a také jediným požadavkem na funkčnost je, aby server podporoval jazyk PHP ve verzi 4.3.1 a vyšší. Pro jeho provoz je zapotřebí webový, databázový a PHP server (např. Webcomplex). Aby Joomla fungovala, musíme mít server, který podporuje php skripty a databázi MySQL. Pokud tedy hledáme hosting, musíme se soustředit na podporu správné verze PHP, které jsou potřeba k bezproblémovému chodu.



Jaké jsou požadavky?

Z požadavků, které jsem nalezl na oficiálních stránkách http://www.joomla.org je zapotřebí mít nastavení PHP takovéto:

Požadavky
Safe Mode OFF
Display Errors ON
File Uploads ON
Magic Quotes GPC ON
Magic Quotes Runtime OFF
Register Globals OFF
 Output Buffering OFF
 Session auto start OFF

SOFTWARE

Pro Joomla 2.5 je doporučeno používat PHP verze 5.2.4 a vyšší, protože nižší verze obsahují chyby, které mohou ovlivnit nepříznivě instalaci. Databáze MySQL ve verzi 5.1, ale zároveň nižší než 6.0, protože tyto verze nejsou zatím podporovány. Server Apache, který obsahuje mod_mysql, mod_xml, a mod_zlib ve verzi 2.x. A poslední požadavek je Microsoft IIS verze minimálně 7.0. Pokud použijete server Microsoft IIS, pak mějte na paměti, že Joomla je optimalizován pro Apache a na Microsoft IIS není oficiálně podporována.

Výběr hostingu

Free hosting

Pokud nechcete platit ani za doménu a ani webhosting, může Váš web běžet na doméně 3. řádu. Vaše doména (adresa stránek) bude pak ve tvaru "jmeno.nazevhostingu.cz".

Webhosting, který nabízí služby zdarma má obvykle v podmínkách užívání podmínku, že může na naše stránky dávat reklamu (a tím provoz dotovat). Také bývají omezeny funkce, aby nebyl zatěžován server. Jejich kvalita je však ošidná, hosting zdarma má časté výpadky.

Nevýhody free hostingu

Takovýto druh hostingu je vhodný zejména pro nenáročné uživatele, pro osobní stránky, stránky určité skupiny (například amatérský sportovní klub) a další. Jeho největší nevýhodou (mimo výpadků a že nemáte doménu 2. řádu) je, že free webhosting nemá technickou podporu, ale pouze diskusní fórum, kde můžete požádat o radu, ale relevantnost rady není zaručena.

Placený hosting

Na rozdíl od free hostingu jsou díky tomu, že se za jejich služby platí kvalitnější. Hlavními skriptovacími jazyky, které bývají podporovány jsou mimo PHP také ASP, ASP.NET a JSP, ale i řada dalších.

Z databází jsou to pak databáze typu SQL (MysQL, PostgreSQL a MS SQL). Na server se data nahrávají pomocí FTP (stejně jako u freehostingu). Hostingy obsahují i další služby jako například e-mail (většinou ve tvaru Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), který má antispamové filtry a podporuje protokol POP3 a STMP.

A na rozdíl od freehostingu má placený hosting i technickou podporu, která poradí při potížích přes e-mail, ICQ či jiné programy, ale také například telefonicky.



Naposledy změněno pondělí, 15 červenec 2013 13:41

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Zdeněk Novotný

Studoval jsem Výpočetní techniku na SPŠE a VOŠ Pardubice. Od září budu pokračovat ve studium stejného oboru na UPCE. Studium mě celkem baví. Mezi mé koníčky patří sledování filmů a zajímám se i o východní filozofie, jako je Buddhismus a věci mezi nebem a zemí.



Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177